به گزارش پایگاه خبری نشان :

یکی از وسایلی که ما را از گرمای طاقت فرسای تابستان نجات می‌دهد، کولر آبی است. تصور کنید دمای هوا 40 درجه است و شما هنوز کولرتان را نصب و راه‌اندازی نکرده‌اید. همچنین ممکن است کولر را راه انداخته‌ باشید ولی در اثر استفاده زیاد، خراب شده باشد و تعمیرکار هم تا چند روز آینده امکان مراجعه و رفع ایراد را ندارد. در ادامه مطلب با ما همراه شوید تا به شما اطلاع دهیم چه مشکلات کولر آبی را می‌توانید خودتان رفع کنید.

نصب و راه اندازی اولیه

اگر کولر آبی‌تان را به تازگی خریده‌ ولی آن را نصب نکرده‌اید در صورتیکه ابزار و دانش ابتدای در زمینه برق ساختمان دارید، می‌توانید خودتان آن را نصب کنید. کافیست محل مناسب برای نصب کولر پیدا کنید و پس از انتقال لوله آب و سیم برق به نزدیک محل ، پایه‌ها را تراز و کولر را روی آن سوار کنید. البته در نظر بگیرید در اکثر مواقع اگر خودتان کولر آبی را نصب کنید و کارشناس برای نصب مراجعه نکند، کولر آبی شما شامل گارانتی نمی شود.

نصب کلید

نصب کلید کولر آبی جزء کارهایی است که با دانش ابتدایی برق ساختمان و ابزار ساده امکان پذیر است. برای اینکار باید توانایی تشخیص سیم فاز، نول و ارت را داشته باشید. بعد از شناختن سیم‌ها با توجه به نوع کلید باید پیچ‌های روی آن را باز کرده و هر سیم را به محل درست خود وصل کنید. سپس تک تک کلید‌های کولر را بزنید و کارکرد آنها را بررسی کنید تا از درست نصب کردن آن مطمئن شوید.

خودتان تسمه را به راحتی عوض کنید

مورد دیگری که می‌توانید خودتان انجام دهید و نیازی به مراجعه کارشناس فنی ندارد، تعویض تسمه کولر آبی است. قبل از تعویض تسمه وضعیت آن را بررسی کنید و در صورتی که پوسیده، ریش ریش، شل یا پاره شده است آن را با تسمه جدید تعویض کنید. برای اینکار باید شماره تسمه را از روی آن بخوانید و از ابزارفروشی‌ها تسمه‌ی با کیفیت خریداری و روی کولر نصب کنید.

حل مشکل شناور و تنظیم آن

مشکلات شناور اغلب بعد از سرویس یا تعویض شناور بوجود می‌آیند. در صورتیکه شناور دچار مشکل شده باشد پشت بام همیشه خیس می‌شود یا آب کافی داخل کولر پر نشده و پوشال‌ها خیس نمی‌شوند. پس از تشخیص مشکل شناور باید ابتدا آن را در محل مناسب خود تنظیم کنید. زیرا اگر شناور بالاتر یا پایین‌تر از محل درست خود باشد، آب کافی درون کولر پر نمی‌شود یا آب بیش از حد مجاز به کولر وارد شده و از کولر سرریز می‌شود.

عیب یابی اینکه چرا باد کولر آبی مطبوع نیست

اگر گرم بودن باد کولر  آبی ناشی از موارد زیر باشد، می‌توانید خودتان مشکل را برطرف کنید. در غیر این صورت برای برطرف کردن آن‌‌ها باید از یک کارشناس سرویس کولر آبی  کمک بگیرید.

  • خاموش بودن دکمه پمپ آب کولر
  • پر نشدن آب در کولر
  • فرسوده بودن پوشال‌ها
  • تنظیم نبودن تسمه
  • عدم جریان هوا در اطراف کولر آبی

 

از بین بردن صدای آزار دهنده 

چنانچه صدای زیاد کولر آبی در حین کار کردن بدلیل گشاد شدن یاتاقان، شل شدن پولی، خرابی تسمه باشد می‌توانید خودتان به تعمیر آن‎‌ها مشغول شوید. ولی در صورتیکه صدای زیاد کولر به دلیل تاب برداشتن پروانه، خرابی موتور و قطعات سخت افزاری دیگر است باید از یک تکنسین کولر آبی بخواهید تا رفع ایراد آن‌ها را انجام دهد.

برپایی سایبان برای خنک تر کردن باد کولر آبی

معمولا از سایبان برای جلوگیری از برخورد آفتاب به بدنه کولر استفاده می‌شود. نصب سایبان کار بسیار راحتی است و خودتان می‌توانید آن را انجام دهید. برای این کار کافیست سایبانی متناسب با سایز کولر خریده و در اطراف کولر آبی نصب کنید. اگر امکان خرید یا استفاده از سایبان‌های استاندارد و آماده در بازار را ندارید، می‌توانید با قطعاتی مثل ایرانیت برای کولر خود سایبان درست کنید.

چنانچه با توجه به راهنمایی‌های انجام شده امکان رفع ایراد این مشکلات را ندارید یا مشکلات کولر شما فراتر از این موارد است باید از یک سرویسکار خبره کمک بگیرید. برای اینکار می توانید از سامانه های تعمیرات آنلاین کمک بگیرید و به راحتی در اینترنت با چند کلیک ساده درخواست خود را ثبت کنید.