به گزارش پایگاه خبری نشان :

پاهای سرد

یکی از دلایل سردی انگشتان پا می تواند گردش خون ضعیف باشد که گاهی اوقات با سیگار کشیدن، فشار خون بالا یا بیماری قلبی مرتبط است. آسیب عصبی ناشی از دیابت کنترل نشده نیز می تواند موجب سرد شدن پاها شود. سایر علل احتمالی شامل کم کاری تیروئید و کم خونی است. پزشک می تواند به دنبال هرگونه مشکل زمینه ای باشد یا به شما اطلاع دهد که مشکل شما یک مشکل ساده است.

برای تهیه انواع مکمل های کمک درمانی و بهبود مشکلات خود به داروخانه اینترنتی مراجعه کنید.

درد پا

زمانی که پاهایتان بعد از یک روز طولانی درد می کند، احتمالا مقصر آن کفش هایتان است. از هر 10 زن، 8 زن معتقدند کفش هایشان منجر به صدمه به پاهایشان می شود. اما دردی که ناشی از کفش پاشنه بلند و نامناسب نیست، می تواند به خاطر مو برداشتن استخوان (ترک کوچک در استخوان) باشد. از دلایل این شکستگی می توان به ورزش های پرقدرت مانند بسکتبال و دویدن طولانی مدت، و پوکی و ضعف استخوان ها اشاره کرد.

انگشتان قرمز، سفید و آبی

بیماری رینود می تواند باعث سفید شدن انگشتان پا، سپس آبی شدن و سپس دوباره سرخ شدن و بازگشت به حالت طبیعی خود شود. علت آن تنگ شدن ناگهانی شریان ها است که به آن وازواسپاسم می گویند. استرس یا تغییرات دما می تواند باعث ایجاد اسپاسم شود، که معمولاً به نگرانی های دیگری منجر نمی شود. رینود همچنین ممکن است به آرتریت روماتوئید، بیماری شوگرن یا مشکلات تیروئید مربوط باشد.

درد پاشنه پا

شایع ترین علت درد پاشنه، التهاب کف پا در محلی است که رباط به استخوان پاشنه متصل می شود. وقتی به محض بیدار شدن به پا فشار می آورید ممکن است این درد شدیدتر باشد. آرتروز، ورزش بیش از حد و کفش های نامناسب می تواند باعث درد پاشنه شود، مانند تاندونیت. علل کمتر رایج شامل خار استخوان در قسمت پایین پاشنه، عفونت استخوان، تومور یا شکستگی است.

کشیدن پاها

گاهی اوقات اولین علامت وجود مشکل تغییر در راه رفتن است، مانند راه رفتن بازتر یا کشیدن اندک پا. علت این امر می تواند از دست دادن احساس طبیعی در پاهای شما باشد که در اثر آسیب عصب محیطی ایجاد می شود. حدود 30 درصد از این موارد با دیابت مرتبط است. آسیب عصبی همچنین می تواند به دلیل عفونت، کمبود ویتامین و الکلیسم باشد. در بسیاری از موارد، هیچ کس نمی داند چه چیزی باعث آسیب عصبی شده است. سایر علل احتمالی برای کشیدن پا شامل مشکلات مغز، نخاع یا ماهیچه ها است.

انگشتان پای چوبی

در این مشکل، شکل انگشتان پا (و اغلب انگشتان دست) تغییر می کند. ناخن ها از بالا گردتر و به سمت پایین خم می شوند. بیماری ریه شایع ترین علت زمینه ای این مشکل است، اما همچنین می تواند ناشی از بیماری های قلبی، کبد و اختلالات گوارشی یا عفونت های خاص باشد. گاهی اوقات، این مشکل انگشتان در خانواده ها بدون هیچ بیماری زمینه ای اجرا می شود.

پاهای متورم

این معمولاً یک مشکل موقتی است که به دلیل ایستادن طولانی مدت یا پرواز طولانی ایجاد می شود، به خصوص اگر باردار هستید. اگرچه تورم طولانی مدت پاها می تواند نشانه ای از یک بیماری جدی باشد که علت آن ممکن است گردش خون ضعیف، مشکل در سیستم لنفاوی یا لخته شدن خون باشد. اختلال کلیوی یا کم کاری تیروئید نیز می تواند باعث تورم شود. در صورت تورم مداوم پاها، به پزشک مراجعه کنید.

سوزش پا

احساس سوزش در پا در بین بیماران دیابتی مبتلا به آسیب عصبی محیطی شایع است. سوزش پا همچنین می تواند ناشی از کمبود ویتامین B، پای ورزشکار، بیماری مزمن کلیه، گردش خون ضعیف در پاها (بیماری شریانی محیطی) یا کم کاری تیروئید باشد.

زخم هایی که بهبود نمی یابند

زخم های پا که بهبود نمی یابند یک علامت هشداردهنده اصلی برای دیابت هستند. دیابت می تواند احساس پا، گردش خون و بهبود طبیعی زخم را مختل کند، بنابراین حتی یک تاول می تواند به یک زخم دردسرساز تبدیل شود. این زخم ها مستعد عفونت نیز هستند. بیماران دیابتی باید پاهای خود را بشویند و خشک کنند و هر روز آنها را از نظر وجود زخم بررسی کنند. بهبود آهسته زخم ها نیز می تواند ناشی از گردش خون ضعیف در شرایطی مانند بیماری شریان محیطی باشد.

درد در انگشت شست پا

نقرس یک علت شایع درد ناگهانی در مفصل شست پا است که همراه با قرمزی و تورم است. آرتروز یکی دیگر از عواملی است که باعث درد و تورم می شود. اگر مفصل سفت باشد، ممکن است hallux rigidus باشد، عارضه ای از آرتروز که در آن خار استخوانی ایجاد می شود. علاوه بر این، مشکل انگشت شصت یک بیماری در ورزشکاران است، به ویژه آنهایی که روی سطوح سخت بازی می کنند و علت آن آسیب رباط های اطراف مفصل است.

خارش پا

خارش و پوسته پوسته شدن ممکن است ناشی از بیماری پای ورزشکاران باشد که یک عفونت قارچی شایع است. واکنش به مواد شیمیایی یا محصولات مراقبت از پوست، که درماتیت تماسی نامیده می شود، می تواند باعث خارش همراه با قرمزی و لکه های خشک شود. اگر پوست پایی که خارش دارد ضخیم و شبیه جوش است، ممکن است پسوریازیس باشد که واکنش بیش از حد سیستم ایمنی بدن است. کرم های دارویی می توانند علائم را تسکین دهند.

اسپاسم پا

یک درد ناگهانی و شدید در پا مشخصه اسپاسم یا گرفتگی عضلات است که می تواند چند دقیقه طول بکشد. کار زیاد و خستگی عضلانی علل شایع این مشکل هستند. سایر علل شامل گردش خون ضعیف، کم آبی بدن یا عدم تعادل در سطح پتاسیم، منیزیم، کلسیم یا ویتامین D در بدن است. تغییر سطح هورمون بارداری یا اختلالات تیروئید ممکن است در این امر نقش داشته باشد. اگر اسپاسم مکرر یا شدید است، به پزشک مراجعه کنید. تمرینات تقویتی می تواند به خستگی عضلات کمک کند.

نقطه تیره رنگ روی پا

ما فکر می کنیم سرطان پوست با خورشید مرتبط است، بنابراین به احتمال زیاد پاهای خود را از نظر وجود نقاط غیرمعمول بررسی نمی کنیم. با این حال، ملانوم، خطرناک ترین نوع سرطان پوست، می تواند در مناطقی ایجاد شود که مرتباً در معرض نور خورشید قرار نمی گیرند. ملانوم حتی می تواند در زیر ناخن ظاهر شود، و شبیه یک لکه سیاه باشد.

زرد شدن ناخن های پا

ناخن های پا اطلاعات زیادی در مورد سلامت کلی شما دارد. عفونت قارچی اغلب باعث ضخیم و زرد شدن ناخن های پا می شود. ناخن های ضخیم و زرد رنگ می توانند نشانه بیماری زمینه ای از جمله لنف ادم (تورم مربوط به سیستم لنفاوی)، مشکلات ریوی، پسوریازیس یا آرتریت روماتوئید نیز باشند.

ناخن های پا به شکل قاشق

گاهی اوقات صدمه به ناخن یا تماس مکرر با حلالهای نفتی می تواند شکل مقعر و قاشق مانند ایجاد کند. علاوه بر این، کمبود آهن نیز می تواند باعث این شکل غیر معمول شود.

ن

گود شدن ناخن ها

گود شدن یا فرورفتگی هایی با ظاهر سوراخ شده در سطح ناخن، به دلیل اختلال در رشد ناخن در صفحه ناخن ایجاد می شود. این مشکل نیمی از افراد مبتلا به پسوریازیس را تحت تاثیر قرار می دهد.