به گزارش پایگاه خبری نشان :

رشته پزشکی که یکی از مهم ترین و محبوب ترین رشته های گروه تجربی است و موضوعی می باشد که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت و از بهترین دانشگاه های مربوط به آن و نیز رتبه لازم برای قبول شدن در این رشته را ذکر خواهیم کرد. همچنین بهترین کتاب های کنکوری برای زدن درصد بالایی است کتاب های مربوط به این رشته را به شما معرفی خواهیم کرد.

رشته پزشکی چگونه دانشی است؟

رشته پزشکی رشته ای است که هدف آن حفظ سلامت، درمان بیماری ها و بازتوانی افراد بیمار است که این اهداف با شناخت بیماری ها، تشخیص و درمان و پیشگیری از این موارد انجام می شود.

رشته پزشکی یکی از محبوب ترین و بهترین رشته های گروه تجربی است که سالیانه داوطلبان بسیاری دارد و از جمله استعداد های لازم برای تحصیل در این رشته شامل استعداد دیداری یعنی قدرت استدلال تصاویر و نشانه ها، استعداد ریاضی یعنی کشف روابط میان اعداد و شناسایی الگوهای موجود در آن ها استعداد درک سه بعدی تا شخص بتواند ما برای آنچه که وجود دارد را ببیند استعداد دقت تا شخص بتواند تمرکز تمرکز لازم را روی هدف داشته باشد.

 برخی از گرایش های رشته پزشکی

رشته پزشکی دارای گرایش های بسیاری است که در ادامه به برخی از آن‌ها خواهیم پرداخت

۱- رادیولوژی

رادیولوژی یکی از رشته های تخصصی بالینی پزشکی از این رشته در برگیرنده مجموعه‌ای از شیوه‌ های تصویر برداری تشخیصی و مداخله ‌ای پزشکی می باشد. زمان لازم برای اخذ مدرک این دوره ۴ سال است و ابزار های کلی برای آن عبارتند از اشعه ایکس امواج فراصوت امواج مغناطیسی و...

۲- جراحی عمومی

جراحی عمومی از دیگر شاخه ‌های پزشکی است که در این شاخه درمانگران به درمان بیماری هایی در قسمت های مختلف بدن از جمله شکم، گردن، غدد درون ریز و...با تکیه بر استفاده از روش‌ های جراحی می پردازند.

۳- شاخه نورولوژی

شاخه نورولوژی از دیگر شاخه های پزشکی است که این رشته به بررسی بیماری های سیستم عصبی شامل اختلالات مغزی و اختلالات نخاعی اعصاب محیطی و همچنین عضلات پرداخته می شود.

۴- زنان و زایمان

شاخه زنان و زایمان یکی از کاربردی ترین شاخه های پزشکی است که در آن به پیشگیری، تشخیص درمان و پیگیری بیماری های زنان پرداخته می شود.

۵- بیهوشی

این شاخه از پزشکی دارای متخصصانی است که مدیریت درد، بیهوشی های جراحی، انواع بی حسی ها و مراقبت‌ های ویژه مهارت دارند و ارزیابی های قبل از عمل و درمان بیماران در شرایط خاص را بر عهده می گیرند.

 رتبه‌ لازم برای قبولی در رشته پزشکی و بهترین دانشگاه ها برای این رشته

برای قبولی در رشته پزشکی در دانشگاه های مختلف کشور و جهان رتبه های متفاوتی لازم است که در زیر به چند مورد از این دانشگاه ها و رتبه های لازم برای قبولی در آن ها می پردازیم.

۱- دانشگاه علوم پزشکی تهران

دانشگاه علوم پزشکی تهران یکی از دانشگاه های مطرح کشور است که سالیانه داوطلبانه زیادی از سراسر کشور می پذیرد و رتبه لازم برای قبولی در این دانشگاه در سال ۱۴۰۰ در منطقه ۱، ۵۸ در منطقه2، ۶۵ و در منطقه ۳، ۹۲ بوده است.

۲- دانشگاه علوم پزشکی شیراز

از دیگر دانشگاه های برتر پزشکی در کشور می توان دانشگاه علوم پزشکی شیراز را نام برد که رتبه لازم در سال ۱۴۰۰ برای منطقه۱، برای قبولی در این دانشگاه ۹۳، رتبه قبولی منطقه2، ۱۷۶ و رتبه قبولی منطقه،۳ برای این دانشگاه ۲۲۳ بوده است.

3- دانشگاه علوم پزشکی

این دانشگاه که در شهر تهران واقع است یکی از دانشگاه های است که در سال ۱۳۵۳ به عنوان مرکز پزشکی شاهنشاهی تاسیس شد و در سال ۲۰۱۹ این دانشگاه رتبه اول را در کشور و رتبه ۴۱ را در جهان کسب کرده است و طبق تحقیقات انجام شده این دانشگاه تاکنون ۳۷۶۸ مقاله علمی و ۲۴۰۰۹ مقاله معتبر بین المللی منتشر کرده است. از دانشکده های این دانشگاه پزشکی می توان به دانشکده پزشکی،دانشکده داروسازی، دانشکده بهداشت، دانشکده پیراپزشکی، دانشکده علوم توانبخشی، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان و دانشکده فناوری های نوین پزشکی اشاره کرد.

4- دانشگاه های خارج از کشور

از بهترین و مطرح ترین دانشگاه های پزشکی خارج از کشور می ‌توان به دانشگاه هاروارد، دانشگاه ایالت متحده، دانشگاه آکسفورد انگلستان، دانشگاه کمبریج انگلستان و دانشگاه جان هاپکینز اشاره کرد.

معرفی دوره های تحصیل در رشته پزشکی

دوره های تحصیلی در رشته پزشکی به چهار دوره کلی تقسیم می ‌شوند که در زیر به معرفی آن ها می‌پردازیم.

11

۱- دوره علوم پایه

دوره فوق که معمولاً در یک مقطع دو ساله و در چهار ترم ارائه می شود اولین دوره در رشته پزشکی است که دانشجویان در این دو سال با مباحث اولیه و پایه رشته های پزشکی آشنا می‌شوند و دروس این پایه شامل آناتومی، بیوشیمی، بافت شناسی، جنین شناسی، ایمنی شناسی و روانشناسی ژنتیک تغذیه و ... هستند.

۲- دوره فیزیوپاتولوژی

فیزیوپاتولوژی دوره دوم رشته پزشکی است که معمولاً یک سال طول می ‌کشد و ۶ الی ۷ می باشد که در این دوره دروس فیزیولوژی و فارماکولوژی برای دانشجویان ارائه می شود و دانشجویان در این دوره با ساختار و انواع بیماری ‌های بدن آشنا می شوند از جمله دروس سیزی هالوژیک عبارت است از آسیب‌ شناسی اختصاصی، فارماکولوژی، پاتولوژی تئوری و...

12

۳- دوره کارآموزی بالینی

کارآموز بالینی به دوری سوم پزشکی گفته می ‌شود که در این دوره دانشجویان وارد محیط بیمارستان می شوند و معمولا دو سال ادامه دارد و تعداد ترم آن چهار تا پنج ترم می باشد. در  این دوره که به دو بخش تئوری و عملی تقسیم می‌ شود به دانشجویان کمک می کند تا در محیطی بیمارستان آموزش و اعتباری خود را به صورت عملی فرا گیرند و بعد از به پایان رسیدن این دوره در یک آزمون پیش کارورزی شرکت می کنند که قبول در قبولی در این آزمون مجوز ورود آن ها به دوره کارورزی بالینی را برای آن ها مهیا می سازد.

۴- دوره کارورزی بالینی یا اینترنی

اینترنی یا کارورزی بالینی به عنوان آخرین دوره رشته پزشکی معمولاً دو سال است که دانشجویان دوره تمام ساعت های کاری خود را در بیمارستان سپری می‌ کند این دوره همچنین به عنوان سخت ترین دوره پزشکی شناخته شده است چرا که دانشجو به صورت مستقیم با بیماران سر و کار دارد. از جمله دروس بخش اینترنی می توان به کارورزی بخش چشم، کارورزی بخش جراحی، کاروزی بخش سوختگی، کاروزی بخش اطفال، کارورزی بخش پوست و غیره اشاره کرد.

جمع بندی

در این مقاله به معرفی رشته پزشکی پرداختیم و چند مورد از بهترین دانشگاه های مربوط به این رشته و نیز رتبه های قبولی این دانشگاه ها را ذکر کردیم حال در پایان مقاله لازم می دانیم که با معرفی یکی از بهترین سایت ها در زمینه معرفی انواع کتاب های کنکوری از انتشارات مختلف و برای رشته های مختلف از جمله رشته تجربی و شاخه پزشکی یعنی سایت وطن بوک را به شما معرفی کنیم زیرا این سایت با انتشار بهترین کتاب های کمک درسی و کنکوری از جمله کتاب های شیمی، زیست، ریاضی و... به داوطلبان کمک می کند تا بتوانند به درصد بسیار عالی برای رسیدن به رتبه مناسب در رشته پزشکی نائل آیند.