به گزارش پایگاه خبری نشان :

صندلی اداری یکی از مهم ترین ملزومات یک اداره است که می بایست با دقت بالایی انتخاب شود. فاکتورهای مختلفی در انتخاب صندلی اداری دخیل هستند که از مهم ترین آن ها می توان به ارگونومیک بودن صندلی اداری اشاره نمود. با ما همراه باشید تا با نحوه انتخاب یک صندلی استاندارد برای کاربری های مختلف آشنا شوید.

نکات مهم در انتخاب صندلی اداری استاندارد

حضور صندلی اداری در محیط یک اداره ضروری قلمداد می شود. امروزه تکنولوژی ساخت صندلی های اداری پیشرفت قابل توجهی داشته است. بر همین اساس طیف گسترده ای از صندلی های اداری برای کاربری های مختلف شکل گرفته اند. برای اینکه بتوانید یک صندلی استاندارد و با کیفیت برای کارمندان خود تهیه کنید، لازم است به چند آیتم تأثیرگذار توجه کنید.

میزان تطابق صندلی با ارگونومی بدن

کارمندان یک اداره ساعات زیادی از زمان فعالیت خود را در پشت میز و بر روی صندلی اداری می گذرانند. از این رو کیفیت صندلی و میزان تطابق آن با حالت بدن تأثیر بسیاری بر سلامت آن ها می گذارد. یک صندلی استاندارد و ارگونومیک در بخش های مختلف همچون پشتی، کفی و دسته ها، در تناسب با فرم بدن انسان ساخته شده است.

تکیه گاه در صندلی اداری

تکیه گاه صندلی اداری و یا پشتی آن، مهم ترین بخش یک صندلی اداری به شمار می رود. این قسمت از صندلی میزان نیرویی که کاربر به صندلی وارد می کند را تحمل می کند. در صندلی های استاندارد، در قسمت تکیه گاه، محافظی ارگونومیک برای دفع نیروهای وارده به گودی کمر تعبیه شده است. این محافظ مانع انتقال فشار به گودی کمر و ستون فقرات می شود.

برای خرید یک صندلی با کیفیت می بایست قابلیت تنظیم زاویه پشتی را مورد بررسی قرار دهید. امکان تنظیم پشتی نه تنها موجب آسایش کاربر می شود، بلکه او را در انتخاب بهترین زاویه نشستن یاری می دهد. بهتر است در طول استفاده از صندلی اداری زاویه آن را ما بین 110 الی 130 درجه تنظیم کنید. در این حالت کمترین میزان فشار به نخاع و ستون فقرات وارد می شود.

5

ارتفاع تکیه گاه صندلی نیز در آسایش کاربر و سلامت او موثر است. هرچقدر میزان ارتفاع تکیه گاه بیشتر باشد، بخش گسترده تری از کمر، شانه و حتی گردن را تحت حمایت خود قرار می دهد. میزان برجستگی تکیه گاه، جنس به کاررفته در پوشش صندلی اداری و همچنین قابلیت تنظیم زاویه تکیه گاه نیز می بایست در طول انتخاب صندلی اداری مورد توجه قرار گیرد.

ابعاد صندلی اداری

اشخاص با سایزهای مختلف می بایست بر روی صندلی اداری احساس راحتی و آسایش داشته باشند. این مسئله در صندلی های استاندارد و ارگونومیک مورد توجه سازنده قرار می گیرد. ابعاد صندلی های استاندارد به گونه ای تنظیم می شود که اشخاص در آن احساس خفگی و یا راحتی بیش از حد نداشته باشند.

برای تست ابعاد صندلی لازم است بر روی آن بنشینید. در حالت استاندارد نشمینگاه صندلی می بایست حدود 1 اینچ بزرگتر از نشمینگاه شما باشد. همچنین کفی صندلی می بایست درست در پشت زانو قرار بگیرد.

دسته های صندلی

دسته های صندلی اداری از دیگر آیتم های تأثیرگذار در انتخاب صندلی اداری است. در صورتی که ارتفاع صندلی مناسب باشد به طور کامل از شانه و گردن کاربر محافظت می کنند. این در حالیست که صندلی های فاقد دسته یا با دسته بی کیفیت، منجر به ایجاد عارضه در گردن و شانه می شوند.

دسته های صندلی می بایست به گونه ای تنظیم شوند که بتوانند مچ دست را هم سطح با میز و کیبورد قرار دهند. در برخی صندلی های اداری قابلیت تنظیم دسته وجود دارد. بهتر است دسته صندلی را بیش از حد بالا و یا پایین قرار ندهید تا در تناسب با میز قرار بگیرد.

روکش صندلی اداری

کیفیت روکش صندلی نیز مانند سایر بخش ها از اهمیت بالایی برخوردار است. این بخش از صندلی اداری در زیبایی و ظاهر کار نیز تأثیر می گذارد. متریال به کاررفته در بدنه صندلی می بایست قابلیت تنفس و تهویه پذیری داشته باشد.

این ویژگی از تعریق بیش از حد ناحیه کمر جلوگیری کرده و احساس راحتی بیشتری ایجاد می کند. هرچقدر کیفیت روکش صندلی بیشتر باشد، دوام و ماندگاری آن در طول استفاده های طولانی مدت بیشتر می شود. صندلی اداری با رویه های چرمی بهترین گزینه برای استفاده در محیط شرکت به شمار می روند.

6

انواع صندلی اداری

در یک مجموعه اداری، افراد با پست های مختلف مشغول به کار هستند. به طور حتم متوجه شده اید که صندلی مدیریت با صندلی کارکنان تفاوت بسیاری در ظاهر و عملکرد دارد. اساساً برای هر سمت و پستی یک صندلی اداری مجزا انتخاب می شود. انواع صندلی های اداری را می توان در موارد زیر برشمرد.

1.صندلی مدیریتی

گران ترین و زیباترین صندلی اداری به بخش مدیریتی تعلق دارد. این دسته از صندلی ها به روکش چرم، پشتی بلند و خواص ارگونومیک مجهز شده اند.

2.صندلی کارمندی

در ساخت صندلی های کارمندی، ارگونومی بدن و همچنین تناسب صندلی با میز کار مورد توجه قرار می گیرد. در این مدل صندلی ها، تلاش سازنده بر کاهش کشیدگی کمر از طریق تقسیم وزن میان زانو و باشتک ها است. این دسته از صندلی ها از ابعاد کوچکتر و همچنین قیمت پایین تری برخوردار هستند.

3.صندلی کنفرانس

کارکرد صندلی کنفرانس محدود است. از این رو در ساخت آن ها کمتر به ارگونومی بدن توجه می شود. صندلی های کنفرانس به جهت جلوگیری از خستگی مزمن در طول کنفرانس، به بالشتک های حمایتی در کمر و گردن مجهز می شوند.

4.صندلی انتظار

صندلی های انتظار از دیگر صندلی های اداری به شمار می روند که در ساخت آن ها علاوه بر ارگونومی بدن، مقاومت بدنه صندلی نیز مورد توجه قرار می گیرد. این دسته از صندلی ها مورد استفاده عموم مردم قرار گرفته و از کیفیت بالایی در ساخت و طراحی برخوردارند.

5.صندلی کانتر

این دسته از صندلی های اداری در بخش ورودی ادارات مورد استفاده قرار می گیرند. صندلی کانتر با مشخصاتی همچون ارتفاع بلند و قابلیت تنظیم ارتفاع شناخته می شوند. در ساخت این صندلی از یک رکاب برای جلوگیری از آسیب های ناحیه پا و کمر استفاده می شود.

سخن پایانی

صندلی های اداری انواع و اقسام مختلفی دارند. برای خرید یک صندلی می بایست علاوه بر کیفیت بدنه و زیبایی آن به طراحی ارگونومیک آن نیز توجه نمود. آیتم هایی همچون پشتی صندلی، دسته های آن، روکش صندلی و همچنین قابلیت تنظیم ارتفاع نیز می بایست کنترل و بررسی شوند.