به گزارش پایگاه خبری نشان :

خرید عدسی مخزن در بازاری که انواع و اقسام تولید کننده ها و تأمین‌کننده وجود دارد کار آسانی نیست، در این مطلب شما را راهنمایی می‌کنیم تا با ویژگی‌ها و انواع عدسی مخزن آشنا شوید تا بهترین انتخاب را داشته باشید، پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

برای ساختن مخزن تحت فشار یا یک تانکر ذخیره سازی سوخت، به ساخت عدسی مخزن نیاز است. عدسی مخازن تحت فشار از اجزای اصلی مخازن هستند که طراحی آن بر اساس استانداردهای طراحی و الزامات مخازن انجام می‌شود. برای ساخت عدسی یک مخزن روش‌های ساخت مختلفی وجود دارد. روش ساختن عدسی با توجه به نوع عدسی و پارامترهای دیگری قابل انتخاب است.

عدسی مخزن در شکل های مختلف و متفاوتی ساخته و تولید می‌شوند که برخی از آنها عبارتند از:

عدسی نوع a: این نمونه از عدسی مخزن اغلب در سرپوش پایینی برج ها قابل استفاده است.

عدسی نوع b: این نوع عدسی مخزن به صورت قطعه میانی در عدسی‌های کروی استفاده می‌شوند و گاها نیز در مخازنی که استفاده از فلنج در آنها ممکن نمی‌باشد استفاده می‌شود.

عدسی نوع c: عدسی مخزن نوع c  به عنوان سرپوش در مخازن اتمسفری مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انواع دیگر عدسی مخزن شرکت نوردکار

عدسی های بشقابی

 هنگامی که شعاع عدسی از قطر خارجی اش بزرگتر باشد به آن عدسی بشقابی گویند. بیشترین استفاده از این نوع از عدسی ها اغلب در مخازن ذخیره است، دراین نمونه از عدسی مخزن دو نوع شعاع داریم: شعاع اصلی و شعاع گوشه ای.

عدسی های بشقابی مطابق با کد ASME

 با کاهشمیزان تنشهای موضعی در گوشه‌ها، می‌توان میزان تحمل فشار را برای عدسی‌های بشقابی افزایش داد.

عدسی های نیم کروی

 این نوع از عدسی مخزن در میان عدسی های فرم دار جزو قوی‌ترین‌ها هستند. هزینه فرم دادن به این عدسی مخزن از مدل‌های دیگر بالاتر است. این نوع از عدسی با تکه تکه کردن و جوش د ادن در محل نصب ساخته می‌شود. عدسی های کروی به شکل وسیعی برای ساخت و تولید مخازن تحت فشار سنگین استفاده می‌شوند.

عدسی های فلنجی

این مدل از عدسی مخزن نوعی عدسی تخت است که تغییر تدریجی در لبه های آن موجب کم شدن تنش‌های موضعی آن نیز خواهد شد. این عدسی مخزن برای سرپوش مخازن ذخیره در فشاری اتمسفریک و برای مایعاتی که بخار کمی دارند مثل نفت و بنزین مورد استفاده قرار می‌گیرند. ساخت این گونه عدسی ها بسیار به صرفه و اقتصادی و در واقع از نمونه های ارزان عدسی است.

عدسی های بیضوی مطابق با ASME ,API

این نوع عدسی مخزن در واقع به منظور ساخت عدسی هایی با فشار 200 پوند مورد استفاده قرار گرفته و به دیگر عدسی‌ها برای این کارترجیح داده می‌شوند.

عدسی های مخروطی و نیمه مخروطی

 عدسی‌های مخروطی و نیمه مخروطی در تجهیزات Spray Driers,Evaporators و... به کار می روند. از اصلی‌ترین خواص این نوع عدسی‌ها در تخلیه و انباشتن مواد جامد

است. روش ساخت این نمونه از عدسی مخزن به این صورت است که که رول کردن ورق را در مقابل زاویه مخروط در نظر می‌گیریم، استفاده از این نوع عدسی‌ها بیشتر در مخزن تحت فشار است.

5

عدسی های مخازن و ظروف تحت فشار

برج‌ها و ظروف استوانه ای با عدسی‌های پیش ساخته کاربرد گسترده ای در مواردی که استفاده از برج‌های استوانه ای با کف صاف امکان پذیر نیست، پیدا کردند که این موارد به سه دسته تقسیم می‌گردند:

  1. شرایط و محدودیت فشار
  2. استفاده عملیاتی
  3. محدودیت اندازه

دستگاه‌هایی نظیر برج‌های دفع، برج های packed، تبخیرکننده‌ها، کریستال کننده‌ها و مبدل‌های حرارتی و برج‌های تقطیر در یکی از این سه دسته بندی قرار می‌گیرند. اگر فشار عملیاتی بالاتر از فشار اتمسفریک  باشد معمولا از عدسی مخزن پیش ساخته شده استفاده می‌شود.

6

 

با توجه به درخواست بالای کار فرمایان و مشتریان عزیز برای محاسبه مساحت عدسی مخزن و محاسبه وزن عدسی مخزن گروه مهندسی نوردکار این محاسبات را به صورت آنلاین و رایگان در اختیار شما عزیزان قرارداده است، کافیست روی لینک‌های زیر کلیک کنید تا در کمترین زمان ممکن محاسبات خود را انجام دهید:

محاسبه مساحت عدسی مخزن

محاسبه وزن عدسی مخزن

جمع بندی راهنمای خرید عدسی مخزن

در این مقاله سعی کردیم درباره عدسی مخزن و انواع آن به طور کامل توضیح دهیم. نکته مهم این است دقت داشته باشید حتی الامکان از تولید کننده خریداری کنید تا برای خدمات پس از فروش به مشکل نخورید و مهم‌تر از همه از لحاظ قیمت هم برای شما مناسب‌تر است. شرکت نوردکار با 15 سال سابقه در زمینه تولید انواع عدسی مخزن یکی از اولین تولید کننده گان در ایران است. خداوند را شاکریم که در تمام این سال ها با دارا بودن کادری مجرب و مهندسینی توانمند و رضایت مشتریانمان هر روز به هدف های خود نزدیک تر شده ایم. ما می کوشیم که خدمات بهتر و کیفیت بالاتری را به شما مشتریان عزیز ارائه نماییم. ممنون که تا انتهای مقاله با ما همراه بودید اگر اطلاعات بالا برای شما کافی نبود یا سوالی دارید وحتی برای داشتن اطلاعات فنی بیشتر و قیمت دقیق عدسی مخزن می‌توانید با مراجعه به سایت نوردکار با مهندسین ما در ارتباط باشید.