به گزارش پایگاه خبری نشان :

یکی از معضل‌های همیشگی در سازه‌های بتی‌، ترک خوردن بتن پس از خشک شدن، است‌. در پروژه‌های عمرانی، پس از بتن‌ریزی، بتن در حین سخت‌شوندگی دچار انبساط شده و با ترک‌های سطحی یا عمیق روبه‌رو می‌شود. این اتفاق در گذر زمان، باعث بروز مشکل‌های شده و استحکام سازه را به کاهش می‌دهد. اما چه راه‌حلی برای مهار این اتفاق وجود دارد؟

اگر به دنبال جواب این سوال هستید در ادامه با ما همراه باشید و با میلگرد حرارتی آشنا شوید. همچنین در ادامه به یکی از بهترین مرجع‌ اطلاعات بازار آهن ایزان به نام آهن اسپات را به شما معرفی میکنیم .

میلگرد حرارتی و کاربرد آن

همانطور که می‌دانید اکثر وظیفه حفظ استحکام یک سازه، بر روی دوش آهن آلات است. اگر کمی اطلاعات در خصوص پروژه‌های عمرانی داشته باشید، می‌دانید که میلگرد یکی از پرکاربردترین قطعات فولادی در یک سازه به شمار می‌رود.

میلگرد به دلیل استفاده‌ در بخش‌های مختلف یک ساختمان، از انواع گوناگونی برخوردار است. میلگرد حرارتی که امروز موضوع مدنظر ماست، به گونه‌ای طراحی شده که باعث کنترل انبساط و انقباض بتن شده و از ترک خوردن آن جلوگیری می‌کند.

اگر برایتان سوال است که این نوع میلگرد به چه صورت عمل می‌کند، باید بگوییم که هنگامی که واکنش هیدراسیون سیمان به دلیل ترکیب آب و سیمان اتفاق می‌افتد، میلگرد حرارتی با بتن درگیر شده و سبب جلوگیری از بروز ترک‌خوردگی عمیق در سقف می‌شود.

اما حالا سوالی که مطرح می‌شود که آیا استفاده از میلگرد حرارتی امری ضروری است؟ برای پیدا کردن جواب این سوال در بخش بعدی با ما همراه باشید و با مزایا و معایب میلگرد حرارتی آشنا شوید.

آشنایی با مزایا و معایب میلگرد حرارتی 

همانطور که در بخش‌های قبلی اشاره شد، استفاده از میلگرد حرارتی باعث جلوگیری از ترک خوردن بتن شده و به راحتی استحکام سازه را برای مدتی طولانی حفظ می‌کند. علاوه بر این ویژگی، بسیاری از مهندسان بر این باوراند که عدم استفاده از میلگرد حرارتی در سقف، باعث بروز ترک‌های عمیق و عرضی شده و یکپارچگی دیافراگم سقف را از بین می‌برد. با بروز این اتفاق، در صورت وقوع یک زلزله سقف استحکام خود را از دست داده و به راحتی متلاشی می‌شود.

هنگامی که از میلگرد حرارتی استفاده نمی‌کنید، وجود ترک‌هایی در سقف باعث زنگ‌زدگی تیرآهن‌ها شده و عمر مفید آن‌ها را کاهش می‌دهد. آخرین مزیت میلگرد حرارتی که قصد داریم به آن اشاره کنیم، تاثیر آن بر روی بهبود باربری بتن است. میلگرد حرارتی با وجود این حجم از مزایا ، همچنان با مخالفانی همراه است؛ اما چرا؟ حال بد نیست با معایب آن آشنا شویم. 

این میلگرد از قطر کمی برخوردار بوده و در برابر فشار مقاوم نیست؛ به همین واسطه، پس از نصب آن باید دقت شود که حرکت پیمانکاران ساختمان، باعث ایجاد خم شدن میلگرد حرارتی نشود. اگر میلگرد حرارتی دچار خمیدگی شود، در هنگام خشک شدن بتن، عملکرد مناسبی از خود نشان نمی‌دهد.

همچنین بسیاری از مهندسان بر این باورند که میلگرد حرارتی از ترک خوردن بتن جلوگیری نمی‌کند و بهتر است از روش‌های دیگری برای جلوگیری از ترک خوردگی استفاده شود. 

قیمت لحظه‌ای میلگرد حرارتی

تا به اینجا با میلگرد حرارتی آشنا شدیم و به صورت کامل به بررسی کاربرد و ویژگی‌های آن پرداختیم. حال شاید قصد داشته باشید با وجود مزایا و معایب این میلگرد، آن را خریداری کرده و از آن استفاده کنید. اما چگونه قیمت دقیق میلگرد حرارتی را پیدا کنیم؟

حالا وقت آن رسیده که با پلتفرم اینترنتی آهن اسپات (Ahanspot) آشنا شوید‌. آهن اسپات مدتی است که فعالیت خود را به عنوان یک مرجع اینترنتی در زمینه آهن آلات آغاز کرده و قصد دارد که با انتقال اطلاعات دقیق در این زمینه، به کمک هموطنان خود بشتابد.

یکی از کاربردی‌ترین قابلیت‌های این پلتفرم، وجود قیمت لحظه به لحظه آهن آلات است. شما با استفاده از این قابلیت می‌توانید قیمت‌ها را به صورت دقیق و لحظه‌ای بررسی کنید و از قیمت میلگرد حرارتی با خبر باشید. 

همچنین اگر به دنبال کارخانه‌ای مناسب برای خرید آهن آلات مورد نیاز خود هستید، بد نیست بدانید که در این پلتفرم لیستی از کارخانه‌ها قرار داده شده که شما با انتخاب آن‌ها می‌توانید اطلاعاتی دقیق در خصوص قیمت و کیفیت محصولاتشان کسب کنید و خریدی مطمئن را سپری کنید.

13

جدول وزنی، روشی مناسب برای تخمین ‌هزینه‌ها در آهن اسپات

از دیگر قابلیت‌های آهن اسپات که امروز قصد داریم به آن بپردازیم، جدول‌های وزنی است. در پلتفرم آهن اسپات، جدول‌هایی قرار داده شده که شما با استفاده از آن‌ها می‌توانید میزان میلگرد حرارتی مورد نیاز سازه‌تان را اندازه‌گیری کنید. سپس با بدست آوردن وزن میلگرد توسط جدول وزنی، می‌توانید هزینه لازم برای خرید میلگرد حرارتی را با کمک قیمت لحظه‌ای تخمین بزنید. 

حال شاید با خود بگویید چرا تخمین زدن هزینه میلگرد حرارتی عملی ضروری است؟ در خصوص این سوال باید گفت که برای استارت زدن یک پروژه عمرانی، نه تنها هزینه میلگرد حرارتی، بلکه هزینه تمام مصالح باید تخمین زده شود.

اگر قصد دارید پروژه‌ای را آغاز کنید، قبل از هر کاری باید به تخمین زدن هزینه‌های پروژه بپردازید، تا مبادا در میانه پروژه دچار کمبود سرمایه و ورشکستگی شوید. حال که متوجه اهمیت تخمین زدن هزینه مصالح شدید، همین حالا هزینه میلگرد حرارتی را در آهن اسپات تقریب بزنید و حساب‌شده قدم بردارید.

ما در امروز با میلگرد حرارتی و مزایا آن آشنا شدیم و نگاهی هم به یکی از معتبرترین پلتفرم‌های آهن آلات، یعنی آهن اسپات داشتیم. شما در آهن اسپات می‌توانید اخبارهای بازار آهن آلات را دنبال کرده و نسبت به این بازار آگاه باشید.