به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

شناخت ماهی شیر جنوب به‌عنوان یکی از مشهورترین و محبوب‌رین ماهی‌های جنوب کمک بسیاری در انتخاب و خرید ماهی شیر می‌کند. اما برای اینکه متوجه شویم که واقعا این ماهی تا چه حد طرفدار دارد، باید یک سری نکات از ویژگی‌های ماهی شیر اصل را بدانیم، تنها با دانستن این ویژگی‌ها است که هنگام خرید ماهی شیر به مشکل بر نخواهیم خورد.

قدم اول: آشنایی با ظاهر ماهی شیر تازه

شیر ماهی یا ماهی شیر از ماهی‌های جنوب است و اسکلتی استخوانی دارد. پوست بدن ماهی شیر تازه تقریبا خاکستری رنگی است. طول این ماهی بیش از چهار برابر عرض آن هست و دم دوکی شکلی دارد. علاوه بر این، از نظر ظاهری، شکل آن نزدیک به ماهی قباد است، با این تفاوت که روی بدن ماهی شیر خط خطی است در حالی که، ماهی قباد بصورت خال خالی است. همچنین، ماهی شیر فلس بسیار ریزی دارد و همین نکته ماهی شیر را از ماهی‌های دیگر متمایز می‌کند. به عبارتی می‌توان گفت، به همین دلیل است که ماهی شیر گوشتی بسیار حساس دارد و نمی‌شود به مدت طولانی آن را در فریزر یا یخ نگه‌داری کرد.

حالا که ظاهر ماهی شیر تازه را شناسایی کردید، خوب است که بدانید زمان خرید ماهی شیر باید به نکات مهمی دقت کنید.

قدم دوم: آشنایی با ماهی شیر با شناخت گوشت آن

ماهی شیر گوشت سفید رنگی دارد و بافت گوشت آن بسیار نرم است. گوشت نرم ماهی شیر بعد از پخته شدن  نرمی خود را به خوبی حفظ می‌کند. بافت لایه‌ای آن باعث می‌شود موقع سرخ کردن، قلیه ماهی یا شکم پر شدن،گوشتش از هم جدا نشود. برای مثال ماهی سنگسر یا شعری گزینه‌ی خوبی برای ماهی شکم پر نیستند. این ماهی‌ها بیشتر برای قلیه و سرخ کردن بکار می‌روند، یا ماهی شوریده یا راشگو رو بیشتر سرخ می‌کنند و کمتر برای قلیه مناسب است. بنابراین ماهی شیر، گزینه‌ی ایدئالی برای پخت انواع غذاهای دریایی است و این بر محبوبیت ماهی شیر افزوده است.

قدم سوم: شناخت ماهی شیر اصل بر اساس سایز آن

ماهی شیر از نظر سایز بندی دارای ابعاد و وزن‌های متفاوتی است. ماهی شیر از ۵۰۰ گرم تا  ۲۰ کیلوگرم و حتی بیش‌تر در بازار موجود است. در اکثر استان‌های جنوبی ایران تا وزن ۳ کیلو را  به‌عنوان بچه شیر و بالاتر از آن به‌عنوان ماهی شیر دسته‌بندی می‌کنند. بنابراین دست خریدار برای خرید ماهی شیر باز است که وزن و ابعاد مورد نظر خودش را انتخاب کند. این نکته در محبوبیت و انتخاب بیشتر ماهی شیر تاثیر‌گذار است. هر یک از نکات عنوان شده، به‌علاوه طعم گوشت بی‌نظیر این ماهی، کافی است که ماهی شیر از بهترین ماهی‌های جنوب باشد.

قدم چهارم: شناخت ماهی شیر با میزان ضایعات و تیغ

ماهی شیر ضایعات بسیار کمتری نسبت به ماهی‌های دیگر از جمله ماهی شوریده، سرخو، کوتر، جش و آبزیان دیگر دارد. فیله ماهی شیر ۶۵ درصد گوشت خالص بدون استخوان و تیغ دارد و تنها ۳۵ درصد ضایعات بدن آن را تشکیل می‌دهند، درحالی که این درصد برای ضایعات ماهی شعری ۵۰ درصد است و برای ماهی تن یا ماهی هوور حتی بیشتر از ۵۰ درصد ضایعات تعیین شده است. نکته‌ی بعد، میزان استخوان و تیغ ماهی شیر است. این ماهی یک اسکلت استخوانی دارد که زمان فیله شدن به‌راحتی جدا می‌شود. میزان تیغ کمی دارد که نزدیک قسمت سر ماهی بوده و براحتی از گوشتش جدا می‌شود. برای مثال ماهی بنی یا ماهی خارو، میزان تیغ زیادی دارند و درحالی که ماهی‌های خوش طعمی هستند، اما مورد استقبال قرار نمی‌گیرند.

نکات قابل برای خرید ماهی شیر تازه

مهم‌ترین بحث در خصوص ماهی، بحث سلامت و رعایت نکات بهداشتی است که همواره مورد توجه قرار می‌گیرد. در مورد تاثیر مواد غذایی در مسمومیت‌ها و انتخاب درست آن‌ها باید بدانیم که اگر در تهیه مواد غذایی دقت لازم را داشته باشیم شاید بسیاری از مسمومیت‌ها بروز نکند. قبل از خرید ماهی شیر حتما این مطلب را بخوانید.

ویژگی‌های ماهی شیر سالم

برای خرید ماهی شیر و تشخیص تازگی آن باید به نکاتی مانند درخشان بودن ظاهر ماهی و موج‌های رنگارنگ در پولک‌های ماهی توجه کرد که نشان می‌دهد ماهی به تازگی صید شده است و مشاهده لک روی شکم ماهی شیر بهترین دلیل برای فاسد بودن آن است. همچنین چشم‌های ماهی باید درخشنده و برجسته باشد و در صورت چشم غیرشفاف و سفید می‌توان گفت این ماده غذایی کهنه است. در مورد نگهداری ماهی شیر نیز باید بدانیم که منجمد کردن دوباره مواد غذایی به ویژه محصولات دریایی از نظر ارزش غذایی و بهداشتی درست نیست و با این کار احتمال بروز مسمومیت غذایی و آلودگی این مواد بسیار زیاد می‌شود و دیگر اینکه هرگز ماهی پخته ‌شده را نباید در کنار غذای خام قرار داد چرا که موجب آلودگی آن می‌شود.

مقایسه خواص ماهی شیر منجمد و تازه

خیلی از افراد به دلیل اینکه تصور می‌کنند هر گوشتی منجمد شود، مزه و طعمش عوض خواهد شد ‌ و ارزش تغذیه‌ای کمتری دارد، ماهی منجمد نمی‌خرند در صورتی که اگر مراحل صید تا انجماد به شکل صحیح انجام شده باشد، این تصور اشتباه است. مهم‌ترین نکته این است که اصول بهداشت تا مرحله‌ی عرضه ماهی به مشتری رعایت شود. معمولاً ماهی‌های شمال و استخرهای پرورشی، تازه به بازار عرضه می‌شوند اما ماهی‌های جنوب طبق قوانین کشور باید حتماً فریز شده باشند. البته ماهی شمال هم به شهرهای اطراف محل صید غیرمنجمد منتقل می‌شود و برای حمل آن به شهرهای دورتر، باید منجمد شود زیرا از نظر علمی بهترین روش نگهداری و حفظ ارزش تغذیه‌ای مواد غذایی مانند گوشت، مرغ و ماهی روش انجماد است. اگر روش انجماد درست انجام شود، نه‌تنها ارزش غذایی ماهی کم نمی‌شود بلکه مصرف این ماهی‌ها به دلیل مواد مغذی‌ای که دارند، در پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های قلبی- عروقی مفید خواهد بود. این درست است که کیفیت ماهی‌ای که درست منجمد شده و حمل‌ونقل مناسبی داشته است، پایین نمی‌آید اما تغییر چند درجه دما، تازگی و لطافت محصول را از بین می‌برد و باعث تغییر طعم و مزه آن می‌شود.

 

·       از خرید بسته‌هایی که ماهی داخل آن تیره شده‌اند، خودداری کنید.

·       از خرید بسته‌های ماهی که درون آن لایه‌های یخ وجود دارد، خودداری کنید.

·       از خرید بسته‌های حاوی برفک خودداری کنید.

·       از نگهداری آبزیان بیش از سه ماه در فریزرهای خانگی اجتناب کنید.

·       در اولین فرصت پس از خرید ماهی، شکم آن را خالی کنید.

·       هرگز برای رفع انجماد ماهی را زیر شیر آب گرم قرار ندهید.

·       برای طبخ حتی‌المکان ماهی را سرخ نکنید و  کبابی یا پخت در فر یا بخار پز را انجام دهید.

این سه نکته‌ی مهم را هیچ‌وقت فراموش نکنید که:

1.    بوی ماهی شیر تازه به هیچ وجه نامطبوع نیست

2.    زمانی که دم ماهی شیر را در دست می‌گیرید ماهی باید کاملاً استوار درجای خود بایستد

3.    بدن ماهی شیر تازه قابلیت ارتجاعی دارد و فاقد ترشحات است