به گزارش پایگاه خبری نشان :

امروزه پیدا کردن کار به دغدغه­ی بسیاری از افراد تبدیل شده است. زن و مرد، پیر و جوان همگی به دنبال شغلی با بازار کار خوب هستند. در این میان والدین و حتی خود فرزندان، ترجیح می­دهند از همان دوران نوجوانی حرفه و مهارتی را آموزش ببینند. در این صورت دیگر نگران یافتن شغل در آینده نخواهند بود. چرا که از سال­ها پیش آموزش را شروع کرده­اند. رشته­ی برق ساختمان یکی از رشته­های پردرآمد و کاربردی است که بازار هدف قابل قبولی دارد. این رشته با پیشرفت ساختمان سازی، توسعه می­یابد. در نتیجه، بسیاری از نوجوانان به فکر یادگیری رشته برق ساختمان هستند. به همین دلیل در این مقاله از آموزشگاه سروش جاوید ، قصد داریم به این سوال مهم پاسخ دهیم که، آیا یادگیری برق ساختمان برای نوجوانان مفید است یا خیر؟ اگر این سوال جزو چالش­های فکری شما نیز هست، تا پایان این مقاله همراه ما بمانید.

رشته برق ساختمان چیست؟

از زمانی که وارد یک ساختمان می­شوید، با برق سروکار دارید. روشنایی ساختمان، آیفون، درب اتوماتیک پارکینگ، سیستم اعلام حریق، دزدگیر، دوربین­های مداربسته، برق اضطراری و... جزو کارهایی هستند که یک برقکار باید به آن­ها رسیدگی نماید.

بنابراین، رسیدگی به کلیه امور تخصصی در زمینه­ی سیستم­های روشنایی ساختمان و همچنین سیستم­های تکمیلی آن جزو رشته­ی برق ساختمان محسوب می­شوند.

رشته برق ساختمان جزو زیر مجموعه­های برق و رایانه دسته­بندی شده و جزو شاخه­های مهم این رشته محسوب می­شود.

یک برق کار ماهر باید بتواند ایرادات سیستم برق­رسانی یک ساختمان را پیدا کرده و برطرف نماید. چرا که ممکن است سلامت و حتی زندگی افراد درون یک ساختمان به عملکرد این اشخاص بستگی داشته باشد. بنابراین تنها به علت حقوق بالای این رشته وارد آن نشوید. در ادامه مقاله مهارت­ها و ویژگی­های لازم برای یک برقکار ساختمان ماهر را در اختیار شما قرار می­دهیم. ابتدا آن را مطالعه کرده و سپس در مورد آموزش نوجوانان در این رشته تصمیم بگیرید.

مهارت های لازم برای رشته ی برق ساختمان

مهندسان برق ساختمان با استقاده از دانش بالای خود در علم ریاضی، مشکلات مربوط به برق را حل کرده و پروژه­های پیچیده را سروسامان می­دهند. آن­ها باید بتوانند با استفاده از قدرت آنالیز خود تجهیزات برقی را تشخیص داده و از آن­ها استفاده نمایند. برخی دیگر از مهارت­های لازم برای یک برقکار ساختمان به شرح زیر است:

 • طراحی مدار
 • تحلیل و اجرای سیستم­های خطی
 • توسعه­ی شماتیک­های برقی
 • جمع­آوری و پردازش اطلاعات
 • توانایی کار با سیستم­های کامپیوتری
 • تهیه و تدوین طرح­های عملیاتی
 • تعمیر و نگه­داری از تجهیزات الکترونیکی
 • ساخت تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی
 • مهارت­های ارتباطی
 • مهارت­های سازمانی
 • مهارت­های ریاضی
 • اخلاق کاری بالا و مشتری مداری

9

وظایف برقکار ساختمان

اگر تمایل دارید نوجوانان شما رشته­ی برق ساختمان را در پیش بگیرند، بهتر است با وظایف این رشته آشنا شوید. چرا که در این صورت می­توانید به درستی تصمیم بگیرید.

آشنایی با وظایف یک برقکار ساختمان، به متقاضیان شرکت در این رشته کمک می­کند تا مسئولیت­های خود در آینده را درک کرده و به­خوبی آن­ها را به­سرانجام برسانند.

وظایف یک برقکار ساختمان به شرح زیر است:

 1. در قدم اول یک برقکار باید با مفاهیم ایمنی آشنایی داشته باشد. چرا که رشته برق ساختمان با خطرات بسیاری همراه است. بنابراین یک برقکار باید حفاظت از خود و افراد ساختمان را جزو اولویت­های اصلی قرار دهد.
 2. برقکاران ماهر کسانی هستند که تمامی ابزار مورد نیاز برای برق­کشی ساختمان را شناخته و به­درستی از آن­ها استفاده نمایند.
 3. برقکار ساختمان باید برق­کشی ساختمان را به صورت روکار و توکار انجام دهند.
 4. یکی دیگر از وظایف برقکاران ساختمان، مونتاژ کردن سیستم­های روشنایی ساختمان است. برقکاران باید بتوانند به­خوبی از عهده­ی این کار برآیند.
 5. امروزه با پیشرفت تکنولوژی، سیستم­های برقی دیگری نیز به ساختمان اضافه شده­است. برخی از ساختمان­ها دارای سیستم مدیریت هوشمند هستند. برقکاران باید بتوانند این چنین سیستم­ها را نیز راه­اندازی نمایند.

البته باید بدانید، تنها افرادی که تحت آموزش­های اصولی قرار گرفته باشند، می­توانند تمامی این وظایف را به­خوبی انجام دهند. وظایفی که درستی انجام آن­ها امنیت افراد بسیاری را تضمین می­کند. شما می­توانید برای بهره­مندی از آموزش­های کاربردی به آموزش برق ساختمان سروش جاوید مراجعه نمایید.

بازار کار رشته­ی برق ساختمان

برقکاران ساختمان می­توانند در تمامی خانه­ها، کارخانه­ها، مراکز صنعتی، اداری، تجاری و... کار کنند. حتی این افراد می­توانند به صورت مستقل کار کرده و وابسته به هیچ ارگانی نباشند.

با توجه به نیاز همیشگی و حتی روزافزون به صنعت برق، هیچگاه بازار کار این رشته با مشکل مواجه نخواهد شد. ممکن است در برخی برهه­های زمانی با رکود همراه شود اما تحت هیچ شرایطی یک برقکار ماهر بیکار نمی­ماند.

پیشرفت تکنولوژی، نیاز به برق را افزایش داده است. آمارهای جهانی نیز از بالا رفتن میزان استخدام برقکاران خبر می­دهند.

از تمامی این موارد می­توان نتیجه گرفت که، بازار کار رشته برق ساختمان بازار کار خوبی است و آینده­ی درخشانی برای آن پیش­بینی می­شود.

بنابراین اگر به فکر یادگیری رشته برق ساختمان در نوجوانی خود یا فرزندان­تان هستید، باید به شما بگوییم: این کار آینده شغلی آن­ها را تضمین می کند. چرا که وارد رشته­های فنی شده و به سرعت مهارت کسب می­کنند. آن­ها می­توانند با همین سرعت جذب بازار کار شده و پیشرفت می­کنند.

آیا شما راهی بهتر از آموزش در نوجوانی برای ساختن آینده­ی شغلی نوجوانان سراغ دارید؟

10

ارائه خدمات آموزشگاه سروش جاوید:

در این مقاله رشته­ی برق ساختمان، وظایف، مهارت­ها، راه­های ورود به این رشته و بازار کار آن را مورد بررسی قرار دادیم. این رشته یکی از بهترین رشته­های فنی محسوب می­شود که بازار کار قابل قبولی دارد. از این رو، بسیاری از نوجوانان به فکر یادگیری رشته­ی برق ساختمان هستند تا در آینده مشکلی در رابطه با بازارکار خود نداشته باشند. که البته فکری کاملا هوشمندانه است. افرادی که بتوانند برقکاران ماهری در زمینه­ی ساختمانی شوند، مطمئنا با پیشنهادات شغلی بسیاری مواجه شده و درآمد بالایی را کسب می­کنند. شرکت در کلاس­های آموزشی یکی از آسان­ترین راه­های ورود به این رشته است. شما می­توانید به وبسایت آموزشگاه سروش جاوید به نشانی soroushjavid.com مراجعه کرده و در رابطه با آموزش برق، آموزش تاسیسات سروش جاوید و بسیاری از مهارت­های دیگر اطلاعات کسب نمایید. امیدواریم این مقاله پاسخ خوبی برای این سوال که، آیا برق ساختمان برای نوجوانان مفید است یا خیر؟ در اختیار شما قرار داده باشد.