به گزارش پایگاه خبری نشان :

تحصیل در جمهوری چک، از انتخاب های پر طرفدار در میان دانشجویان بین المللی است. کشور جمهوری چک، کشوری زیبا در مرکز اروپاست. علاوه بر دانشگاه‌های معروف آن که در سراسر کشور واقع شده ‌اند و فرصت ‌های آموزشی استثنایی را فراهم می‌ کنند، هجوم مداوم گردشگران از سراسر قاره اروپا و فراتر از آن، شهرت این کشور را به عنوان یک مقصد گردشگری بی نظیر، حفظ کرده است.

پراگ پایتخت این کشور، با ساختمان هایی با طراحی گوتیک و باروک و همچنین ساختمان هایی که به عنوان پایتخت امپراتوری مقدس روم نیز شناخته می شوند، یکی از زیباترین شهرهای جهان است. بسیاری از موسسات آموزش عالی در این شهر وجود دارند. از جمله مهمترین آنها می توان به دانشگاه چارلز، قدیمی ترین و بزرگترین دانشگاه کشور اشاره کرد. این دانشگاه تعداد زیادی از برنامه های تحصیلی خود را به زبان انگلیسی ارائه می دهد.

 

چرا تحصیل در چک انتخاب مناسبی برای دانشجویان بین المللی است؟

1. موقعیت مکانی

جمهوری چک در قلب اروپا واقع شده و به ساکنان خود، فرصتی عالی برای گردش در قاره اروپا می دهد. علاوه بر کشورهای همسایه مانند آلمان، اتریش، اسلواکی و لهستان، تنها چند ساعت با مجارستان، سوئیس، ایتالیا یا اسلوونی فاصله دارید. به علاوه، حضور در منطقه شینگن که شامل 26 کشور اروپایی است، دارای یک سیاست روادید مشترک است که عبور از مرزها را برایتان آسان تر می کند.

2. ایمنی

بر اساس شاخص جهانی صلح، جمهوری چک در بین 10 کشور برتر جهان قرار دارد. سفر و زندگی در جمهوری چک به طور کلی برای همه گروه های سنی بدون در نظر گرفتن جنسیت، ملیت و مذهب، امن است. این امر برای کسانی که به قصد تحصیل در جمهوری چک وارد این کشور می شوند، از اهمیت بالایی برخوردار است.

3. هزینه کم زندگی

زندگی در جمهوری چک نسبت به سایر کشورهای اروپایی مقرون به صرفه تر است. هزینه های روزانه از غذا و محل اقامت گرفته تا حمل و نقل عمومی و مخارج شخصی در سطحی معقول و عموماً کمتر از سایر نقاط اروپای غربی است. دانشجویی که در پایتخت چک زندگی می کند به طور متوسط ​​619 دلار برای هزینه های غیر از اجاره ماهانه هزینه می کند. در سال 2018، پراگ در رتبه 132 گران ترین شهرهای اروپا قرار گرفت. همچنین به عنوان یک دانشجو می توانید از مزایا و تخفیف های مختلف در سراسر کشور و همچنین در سراسر اتحادیه اروپا بهره مند شوید.

4. سیستم آموزشی با کیفیت بالا

آموزش و پژوهش در جمهوری چک سابقه ای طولانی دارد که به قرن چهاردهم باز می گردد. در سال 1348 دانشگاه چارلز در پراگ تاسیس شد و به قدیمی ترین دانشگاه اروپای مرکزی تبدیل شد. امروزه دانشگاه چارلز در رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS در سال 2019 در رتبه 291 قرار دارد و پس از آن هفت دانشگاه چک دیگر در 1000 دانشگاه برتر قرار گرفته اند.

5. برنامه های مطالعاتی متنوع برای انتخاب

دانشگاه‌ های کشور جمهوری چک طیف گسترده‌ای از دوره ‌های جالب و منحصر به‌ فرد را همراه با تخصص ‌های قدیمی و سنتی که دانشجویان می ‌توانند انتخاب کنند، ارائه می ‌دهند. علاوه بر برنامه ‌های عمومی کارشناسی و کارشناسی ارشد، بسیاری از دانشجویان بین المللی تصمیم می‌ گیرند به جمهوری چک بیایند تا برنامه دکترای خود را در آنجا به اتمام برسانند یا برای مدت کوتاهی از طریق برنامه تبادل، کارآموزی یا مدرسه تابستانی، به این کشور بیایند.

 

تحصیل در مقطع کارشناسی

بهترین دانشگاه های کشور جمهوری چک برای تحصیل در مقطع کارشناسی، دانشگاه های چارلز، دانشگاه فنی پراگ، دانشگاه ماساریک و دانشگاه پالاتسکی هستند.

متقاضیان تحصیل در جمهوری چک و در مقطع کارشناسی، ابتدا باید دیپلم دبیرستان خود را به وزارت آموزش چک ارسال کنند. در این مرحله، کمیته پذیرش مدارک شما را بررسی می کند. در صورتی که مدرک تحصیلی شما به رسمیت شناخته نشود، دعوتنامه ای برای شرکت در آزمون شفاهی در مورد موضوعات مورد نیاز برای شما ارسال می گردد. با قبولی در این آزمون، مدرک دیپلم دبیرستان شما پذیرفته شده و وارد مراحل اخذ پذیرش می شوید.

متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی لازم است بدانند که یکی از وارد مهم برای اخذ ویزای تحصیلی کارشناسی، نداشتن گپ تحصیلی است. بنابراین افراد بین 18 تا 22 سال، بهترین متقاضیان برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی هستند.

 

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

اگر علاقه مند به ادامه تحصیل در جمهوری چک در مقطع کارشناسی ارشد هستید، باید بدانید که اکثر دانشگاه ها داوطلبانی را می پذیرند که مدرک لیسانس خود را در همان رشته یا رشته مرتبط به پایان رسانده باشند. لازم است بدانید که سیستم تحصیل در چک برای مقطع کارشناسی ارشد، با برخی از کشورهای دیگر متفاوت است. دو مسیر برای دریافت مدرک کارشناسی ارشد در جمهوری چک وجود دارد. اکثر موسسات برنامه های کارشناسی ارشد را ارائه می دهند که در یک ساختار مطالعه سنتی برگزار شده و بین یک تا سه سال  طول می کشد. در نوع دوم، امکان تحصیل برای یک دوره کارشناسی ارشد "غیر ساختاریافته" بدون ارائه مدرک کارشناسی نیز وجود دارد.

تحصیل در مقطع دکترا

برای تحصیل در مقطع دکترا، نام دانشگاه های چارلز، دانشگاه فنی پراگ، دانشگاه شیمی و فناوری و دانشگاه ماساریک، بیشتر از دیگر موسسات آموزش عالی به گوش می خورد.

برای تحصیل در جمهوری چک در مقطع دکترا، باید مدرک کارشناسی ارشد را در رشته مرتبط با برنامه تحقیقاتی انتخابی خود گذرانده باشید. به رسمیت شناختن مدارک تحصیلی از دانشگاه های خارجی باید از طریق فرآیند درخواست و بررسی تایید شود. اگرچه این امر به دلیل سیستم بولونیا ساده است. ارزش مدرک کارشناسی ارشد شما باید 180 ECTS  یا معادل آن باشد.

تحصیل در رشته های گروه پزشکی

جمهوری چک مجموعه ای چشمگیر از دانشکده های پزشکی معتبر را در خود جای داده است. از آنجایی که بیشتر این دانشگاه ها، برنامه های تحصیلی خود را به زبان انگلیسی ارائه می دهند، این کشور پذیرای بسیاری از دانشجویان بین المللی است. تمامی مدارک پزشکی اخذ شده از دانشگاه های چک دارای اعتبار بین المللی هستند.

دانشگاه پیشرو در جمهوری چک، دانشگاه چارلز - اولین دانشکده پزشکی در پراگ است که برنامه های انگلیسی در پزشکی عمومی، داروسازی و دندانپزشکی را ارائه می دهد. دانشگاه ماساریک در برنو (دومین شهر بزرگ کشور) واقع شده و برنامه های زبان انگلیسی را در زمینه های پزشکی عمومی و دندانپزشکی ارائه می دهد. این دانشگاه ها برای تحصیل پزشکی در جمهوری چک به زبان انگلیسی پیشنهاد می شوند.

برای تحصیل در جمهوری چک در گروه رشته های پزشکی، لازم است ابتدا در آزمون های ورودی دانشگاه های مورد نظر خود شرکت کنید. پس از قبولی در این آزمون ها می توانید وارد مراحل بعدی اخذ پذیرش شوید.

اقدام برای تحصیل در جمهوری چک

برای افزایش شانس پذیرش در یکی از دانشگاه های جمهوری چک، باید برای بیش از یک دانشگاه درخواست ارسال کنید. و یا چندین برنامه مشابه را در یک دانشگاه انتخاب کنید. فرآیند درخواست بسیار آسان و سر راست است. مجموعه آسپیان نماینده رسمی بهترین و معتبرترین دانشگاه های کشور جمهوری چک در ایران است. این مجموعه تمامی مراحل مورد نیاز برای اخذ پذیرش دانشجویان را همراه با آنها و مرحله به مرحله انجام می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر، با کارشناسان ما در آسپیان تماس بگیرید.