به گزارش پایگاه خبری نشان :

سپر ها در واقعا قطعاتی هستند که در قسمت جلو و عقب بدنه خودرو قرار دارد و بودن آن بسیار مهم می باشد و این سپر در برابر حوادث به ماشین و بدنه ماشین کمک بسیاری می کنند . و همچنین وظیفه اصلی آن محافظت از خودرو در مقابل ضربه های احتمالی می باشد . اولین سپر در سال 1897 توسط شرکت خودرو سازی به نام چکسلواکی ساخته شد و بر روی ماشین ها قرار داد شد . این سپر جنبه زیبایی ندارد و آن فقط یک نفش دارد و آن هم محافظت از ماشین و بدنه ماشین می باشد .

در سال 1901 شخصی به نام فردریم سیمز به دلایل شخصی و انجام دادن یک تست خانگی به کاربرد بیشتر سپر پی برد و باعث اختراع بیشتر سپر شد . در سال 1927 بود شرکت های خودرو سازی تصمیم به ساخت بسیار زیاد سپر کردند که بعد از این اختراع انبوه ، بودن سپر مهم شد . سپر یک خاصیت مهمی که دارد این می باشد که از خسارت فراوان در برابر بدنه اصلی و موتور ماشین جلوگیری می کند و نمی گذارد به ماشین آسیب جدی وارد شود .

 سپر چیست ؟

بخشی از بدنه یک خودرو که در جلو و پشت آن قرار دارد . دلیل طراحی این بخش در خودرو های ایجاد ایمنی در آن و عدم خودرن ضربه به خودرو می باشد . البته در تصادف هایی که در سرعت بالا رخ می دهد ، این بخش قادر به مهار خسارت ها نمی باشد . اما به میزان زیادی این خسارت ها را کاهش می دهد . در بسیاری از کشور ها از لحاظ قانونی وجو سپر در وسایل نقلیه اجباری می باشد . همچنین سپر در دسته ایمنی تزیینی خودرو قرار دارد .

فرایند تولید سپر چگونه می باشد ؟

1- برشکاری : ورق ها تحت عملیات برش خورده می شوند ، این عملیات بر روی ورق می توانند به لیزری یا با دستگاه های برش کاری موجود انجام شود و خمکاری آن ها به وسیله دستگاه پرس انجام می شود .

2- کروماتی کردن : پوشش کروماتی برای جلوگیری از زنگ زدن بر روی قطعات داده می شود .

3- نفوذ پلاستیک : پلاستیک مذاب وارد سپر شده و در آن جا شکل می گیرد .

4- سرد کردن پلاستیک : در این مرحله دمای پلاستیکی مذاب پایین می آید و کاهش دما باید بع آرامی انجام شود تا یک نواخت باشد .

5- خمکاری نهایی : بعد از نفوذ پلاستیک و قرار دادن ورق های فایبر گلس و تولید لایه از فیبر کربن  ، قطعه به وسیله فیکسچر مخصوص خم خواهد شد .

6- پلیسه گیری : در این مرحله پلیسه های اضافه گرفته می شود و به ماشین وصل می شود .

هزینه لگه گیری سپر

لکه گیری سپر

هزینه لگه گیری کامل گل گیر خودرو های زیر 30 میلیون حداقل 90 هزار تومان است . خودرو هایی که قیمت آن ها بین 30 الی 70 میلون تومان است ، حداقل 120 هزار تومان می باشد . . خودرو هایی که 70 الی 200 میلیون تومان هستند ، هزینه لگه گیری سپر آن ها 220 هزار تومان می شود . و ماشین هایی که قیمت آن ها بالای 200 میلیون تومان است ، هزینه لکه گیری سقف آن ها 300 هزار تومان است .

نقاشی سپر

هزینه نقاشی کامل گل گیر خودرو های زیر 30 میلیون حداقل 170 هزار تومان است . خودرو هایی که قیمت آن ها بین 30 الی 70 میلون تومان است ، حداقل 240 هزار تومان می باشد . . خودرو هایی که 70 الی 200 میلیون تومان هستند ، هزینه آن ها 360 هزار تومان می شود . و ماشین هایی که قیمت آن ها بالای 200 میلیون تومان است ، هزینه  آن ها 500 هزار تومان است .

خرید انواع سپر ایرانخودرو و سایپا از فروشگاه رایکا یدک

سپر خودرو چیست و چه وظیفه ای دارد ؟

جهت خرید پژو پرشیا  کلیک کنید.

جهت خرید سپر دنا کلیک کنید.

جهت خرید سپر رانا کلیک کنید.

صافکاری سپر عقب و یا جلو

یکی از بیش ترین انواع صافکاری وجود دارد . این صافکاری بیشتر برای خودرو هایی که سپرشان از جنس فایبر گلاس یا پلاستیک خاص است صرفه بیش تری دارد ، زیرا قیمت سپر خودرو های دیگر مانند پراید 18 تا 40 هزار تومان است و تعویض آن ها به صرفه تر است .

حداقل هزینه صافکاری پژو 405 و تیبا 180 هزار تومان ، سمند و پژو پارس 200 هزار تومان ، انواع 206 و تندر 250 هزار تومان ، لیفان و ام بی ام 300 هزار تومان ، مگان و سراتو 400 هزار تومان و خودرو های گران تر از 100 میلیون تومان مثل برند های هیوندرا ، کیا ، رنو و تویوتا 450 هزار تومان هزینه در بر دارد . حداقل هزینه سپر این خودرو ها که نیز همین مبلغ است . صافکاری سپر عقب نیز در خودرو هایی که سنسور پارک کند ، 50 تا 100 هزار تومان بیشتر دارد .

خودرو های خاص : هزینه صافکاری سپر جلو و عقب اتومبیل های شرکت بنز و بی ام وی نیز بستگی به مدل خودرو و سال تولید از 600 هزار تا 1 میلیون و 500 هزار تومان است . مالکان برخی تولیدات تویوتا لندکروز نیز برای صافکاری سپر عقب و یا جلو باید حداقل 800 هزار تومان می باشد . هزینه صافکاری سپر خودرو های مازراتی و پورشه و همچنین خودرو های خاص بنز و بی ام و نیز حداقل 2 میلیون تومان است .

انواع سپر ها

سپر خودرو چیست و چه وظیفه ای دارد ؟

سپر ها انواع مختلفی دارند و در هر زمانی می توان از هر سپری که خواستیم استفاده کنیم . در ابتدا که سپر ها فلزی بود و بر روی تمام ماشین ها از سپر فلزی استفاده می کردند ، همچنین امروز بر روی اکثر ماشین ها ، از سپر فلزی استفاده می کنند . سپر فلزی مشکل بسیار زیادی را داشت و خیلی سنگین بود . سپر های فلزی پس از برخورد انتقال نیرو به طور کامل به بدنه و سرنشینان اتومبیل وارد می شد و در نهایت سپر فلزی به سرعت از رده خارج می شود .

پس از اینکه سپر فلزی تولید شد و خیلی سنگین بود و مردم تمایلی به خرید آن نداشتند ، سپر های پلاستیکی تولید شد که این سپر ها بسیار ارزان و نسبت به سپر فلزی ، وزن کمتری را داشت . اما این سپر نیز مانند سپر فلزی مشکلاتی را داشت که این سپر ها از استحکام بسیار پایینی برخوردار بودند و زمانی که تصادفی پیش می آمد خیلی سریع این سپر ها شکسته می شد . و همچنین این سپر مانند سپر فلزی از رده خارج شد .

پس از تولید سپر فلزی و پلاستیکی ، تولید سپر های کربنی و فایبرگلس شروع شد . این نوع سپر ها ترکیبی از آلیاژ و فلزات سبک می باشد که استحکام بسیار بالایی را دارد . همچنین این سپر ویژگی های دیگر نیز دارد که این نوع سپر ها سیستم انتقال نیروی آن ها است که نسبت به سپر های فلزی نیروی را کمتر به بدنه منتقل می کند و مدت زمان برخورد و انتقال نیرو را افزایش می دهد و در نهایت باعث ایمنی بیشتر خواهد شد .

سپر هایی که امروزه تولید می شوند ، از سه بخش تشکیل می شوند که این سه بخش شامل موارد زیر می باشد :

1- پیشانی ( پوسته ) : برای زیبایی و کاهش نیروی دراگ استفاده می شود ، اما نمی تواند انرژی ضربه های قابل ملاحظه ای را تحمل می کند .

2- تیر عرضی ( دیاق ) : این جزو یکی از ساز های کلید سپر است که به جذب انرژی جنبشی ناشی از ضربه های بزرگ کمک کرده ، و مقاومت خمشی را در ضربع های کوچک تامین خواهد کرد .

3- جاذب ( ضربه گیر ) : برای از بین بردن انرژی جنبشی وارد شده به سپر خودرو استفاده خواهد شد .