به گزارش پایگاه خبری نشان :

شناخت انواع لیبل بخصوص برای افرادی که به تازگی قصد دارند کسب و کاری تولیدی راه اندازی کنند؛ می تواند مفید باشد. در این مقاله به بررسی مختصر و مفید انواع لیبل های امنیتی و صنعتی که شاید حتی اسمشان به گوش شما نخورده باشد ولی احتمالا از نزدیک بار ها آن ها را دیده باشید، می پردازیم.

انواع لیبل امنیتی

11

برچسب های امنیتی نقش بسیار مهمی در جهت حفاظت از برند ها، اسناد مهم و حتی پول ملی کشور ها دارند. برای کسب و کار ها، لیبل امنیتی عمدتا به معنای حفاظت از نام تجاری آن ها یا جلوگیری از سرقت و دستکاری محصولات است. در ادامه به برخی از معروف ترین انواع لیبل امنیتی می پردازیم:

لیبل امنیتی هولوگرام

 

هولوگرام تکنولوژی است که از طریق تداخل چند پرتو لیزر با یک جسم ثابت می توان تصویر سه بعدی آن را تولید کرد. این فناوری بسیار پیشرفته است و از آن به نام تکنولوژی هولوگرافی یا هولوگرافیک نیز نام برده می شود.

اما هولوگرام به معنای چاپی آن برچسبی است که با استفاده از فناوری لیزر تولید می شود و معمولا روی آن لوگوی شرکتی که قصد دارد محصولاتی را به فروش برساند چاپ می شود. از جمله کاربرد های هولوگرام می توان به استفاده از این لیبل روی وسایل الکترونیکی مانند کامپیوتر، تلفن همراه و وسایل جانبی؛ گارانتی محصولات، اسناد امنیتی، سند املاک، کارت های اعتباری، گواهینامه های رسمی و ... اشاره کرد.

انواع مختلفی از هولوگرام وجود دارند که هولوگرام سه بعدی به دلیل ماهیت 100 درصد غیر قابل جعل اکثرا توسط شرکت های متوسط و بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد.

لیبل وید (VOID)

برچسب وید یا باطل شونده هم جزو لیبل های پر طرفدار بخصوص برای شرکت های تامین کننده گارانتی محصولات است. نحوه کارکرد این لیبل اینگونه است که به هنگام تلاش برای دستکاری یا جدا کردن آن از روی سطح عبارتی مانند "VOID if removed"یا "گارانتی باطل است" نقش می بندد.

بطور کلی سه نوع برچسب وید داریم که عبارتند از: برچسب وید اثرگذار، لیبل وید اثر جزئی و بدون اثر.

برچسب اموال

لیبل اموال را هم به دلیل ماهیتی که دارد می توان برچسب امنیتی دانست. این لیبل همانطور که از نام آن نیز بر می آید، برای رهگیری و شناسایی اموال یک شرکت مورد استفاده قرار می گیرد. پس هر شرکتی چه کوچک چه بزرگ نیاز به لیبل اموال برای دارایی خود دارد.

روی لیبل اموال معمولا لوگو شرکت، کد اموال و توضیحی کوتاه مانند نام شرکت درج می شود.

 

انواع لیبل صنعتی

12

از برچسب های امنیتی اگر بگذریم، به خیل وسیعی از انواع برچسب می رسیم بخصوص برای کسب و کار های تولیدی محصول حیاتی هستند. از جمله این لیبل ها که اغلب به جنس آن ها نامگذاری می شوند می توان موارد زیر را نام برد:

لیبل پشت چسب دار کاغذی

لیبل پشت چسب دار یکی از پر مصرف ترین انواع لیبل بخصوص هنگام بسته بندی کالا در هر کشوری است. لیبل های پشت چسب دار کاغذی دارای امکان چاپ بصورت برگه ای و رولی میباشند و دارای مصارف گوناگون روی محصولات دارویی، غذایی و ... میباشند.

قیمت این محصول نسبت به سایر انواع لیبل به دلیل ماهیت ساده آن ارزان تر است اما برای لیبل زنی در محصولاتی که مستقیما با آب، حرارت یا مواد شیمیایی برخورد دارند توصیه نمی شود.

لیبل pvc

پلی وینیل کلراید ماده ای بود که روی بسیاری از جهات زندگی ما تاثیر گذاشت و به دلیل ساختار منعطف و البته مقاوم، برای ساخت بسیاری از وسایل از جنس PVC سخت یا نرم استفاده می شود. لیبل pvc نیز در دو نوع سفید و رنگی تولید می شود که از جمله ویژگی هایی شامل انعطاف پذیری بالا، ضد آب، جذابیت بالا، طول عمر بالا و ... دارد.

لیبل متالایز

برچسب متالایز لیبلی است که با استفاده از پوشش آلومینیومی روی خود ظاهری درخشان و بسیار مقاوم را ارائه می دهد. روی بسیاری از نوشیدنی ها و بطری های شیشه ای حتما این لیبل را دیده اید و این موضوع مشخصه اصلی ضد آب بودن و مقاومت بالای آن را نشان می دهد.

لیبل شیشه ای

لیبل شفاف یا شیشه ای بخصوص روی محصولاتی که نیاز است درون آن ها مشخص باشد (با بسته بندی پلاستیکی شفاف یا شیشه ای) کاربرد دارد. اگر گذرتان به معاینه فنی خورده باشد (البته قبل از سال 1400) از این برچسب ها روی شیشه ماشین میزدند.

 

لیبل ژله ای

برچسب ژله ای نوعی از لیبل پشت چسب دار است که به وسیله مایع شفاف پلی اورتان پوشیده شده و برجسته دیده می شود. برجسته بودن ظاهر این برچسب باعث ایجاد جذابیت بصری بسیار بالایی می شود که طرفداران زیادی دارد. نکته مهم در مورد ظاهر لیبل ژله ای این است که در صورت ضربه یا فشار مستقیم، نه تنها مشکلی برای ظاهر آن ایجاد نمی شود، بلکه به سرعت به حالت اولیه باز میگردد.

در این مقاله به بررسی برخی از مهم ترین لیبل ها در کسب و کار پرداختیم و امیدواریم که شما را برای انتخاب صحیح از بین انواع لیبل های مختلف راهنمایی کرده باشیم.