به گزارش پایگاه خبری نشان :

خلاصه محتوا :  کفسابی ساختمان سبب می شود تا جلا و زیبایی سنگ ها افزایش پیدا کند. این عملیات از مراحل گوناگونی تشکیل شده که در ادامه به توضیح آن ها خواهیم پرداخت.

جهت انجام خدمات کفسابی با ۰۹۱۲۶۳۵۸۷۲۱ تماس بگیرید .

کفسابی

کفسابی چیست و مراحل آن چطور انجام می شود؟ 

کفسابی ساختمان از جمله مهمترین اقداماتی است که باید برای افزایش زیبایی و طول عمر سنگ های ساختمانی انجام پذیرد. به طور کلی با گذشت زمان، ساختمان فرسوده می شود. سنگ های کف ساختمان نیز از این فرآیند مستثنی نبوده و دچار فرسودگی می شوند. به گونه ای که برخی از این سنگ ها تراز خود را از دست می دهند و یا از شدت آلودگی رگه های سنگ دیگر مشخص نیست. در چنین شرایطی عموما این نیاز احساس می شود که کف ساختمان ساییده شود. همانطور که از نام آن مشخص است، در این عملیات لایه هایی از روی سنگ های کف ساختمان برداشته می شود. البته کفسابی دارای مراحل گوناگونی است که در ادامه به توضیح هر یک از آن ها خواهیم پرداخت.

مزایای کفسابی ساختمان چیست؟ 

پیش از آنکه به بررسی مراحل کفسابی ساختمان آشنا شویم، بهتر است در ابتدا با مزایای این روش را بیشتر بشناسیم. 

تمیز کردن سطوح 

به جرات می توان گفت یکی از مهمترین مزایای کفسابی ساختمان، تمیز کردن سطوح سنگ ها است. به طور کلی پس از گذشت زمان، همواره لایه ای از آلودگی روی سطح سنگ قرار گرفته و به مرور موجب کدر شدن آن می شود. این لایه سبب می شود تا رنگ، جلا و رگه های سنگ کف ساختمان به خوبی نمایان نشود. به طور کلی با انجام این روش لایه ای از روی سطح سنگ ها برداشته شده و سطح آن ها تمیز می گردد.

تراز کردن سنگ ها

از دیگر مزایای کفسابی سنگ های ساختمان می توان به تراز کردن سنگ های کف اشاره کرد. به طور کلی با گذشت زمان و در اثر وزن زیاد و یا سایر تغییرات نظیر، نشست زمین و یا سرد گرم شدن، سنگ ها حالت تراز خود را از دست می دهند. به گونه ای که در هنگام راه رفتن به خوبی حس شده و حتی امکان برخورد به آن ها وجود دارد. با انجام این عملیات عموما سطوح سنگ ها کاملا هم تراز می شود.

پیش از انجام کفسابی ساختمان باید چه کنیم؟ 

اقداماتی که پیش از کفسابی باید انجام شود

به طور کلی پیش از اجرای عملیات سنگسابی باید به نکات متعددی توجه گردد که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بازرسی کامل 

عمدتا عوامل گوناگونی در کیفیت کفسابی ساختمان تاثیر گذار است. به طور کلی هر چه ساختمان قدیمی تر باشد، میزان آسیب دیدگی به آن بیشتر و نیاز به تعمیر بیشتری دارد. از جمله عوامل موثر بر اجرای این عملیات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• طول عمر ساختمان

• میزان جلای از دست رفته سنگ ها 

• میزان شکستگی و آسیب دیدگی سنگ ها 

• وضعیت تراز بودن سنگ ها 

• متراژ ساختمان 

• شرایط آب و هوایی 

به طور کلی هر یک از این عوامل به نحوی بر کیفیت این عملیات تاثیر گذار است. به همین دلیل عموما توصیه می شود پیش از اجرای این عملیات حتما از با کارشناس مربوطه بخواهید که بازرسی از محیط را به طور کامل انجام دهد تا ضمن برآورد های لازم قیمت کفسابی را نیز به شما اطلاع دهد.

پاک کردن آلودگی ها 

از جمله عواملی که بر کیفیت اجرای این عملیات تاثیرگذار است می توان به پاک کردن آلودگی ها اشاره کرد. به طور کلی وجود گرد و غبار بر روی سنگ ها و همچنین آلودگی های بزرگ می تواند تا حد قابل توجهی روند این عملیات را مختل کند. به همین دلیل عموما توصیه می شود پیش از اجرای این عملیات حتما آلودگی های بزرگ و گرد و غبار پاک گردند.

مراحل اجرای عملیات کفسابی 

مراحل اجرای کفسابی

به طور کلی برای اجرای کفسابی ساختمان ها از لقمه های گوناگونی استفاده می شود. هر یک از این لقمه ها متناسب با نوع و جنس سنگ کف ساختمان تعیین می گردد. به طور کلی مراحل اجرای این عملیات به شرح زیر است:

• در قدم اول برای هم تراز کردن سنگ های کف ساختمان از لقمه ۴۶ استفاده می شود. قرار گیری این لقمه در دستگاه کفساب سبب می شود تا پستی و بلندی های موجود در کف زمین گرفته شود.

• در قدم دوم از لقمه ۶۰ استفاده می شود. استفاده از این لقمه باعث می شود تا درزها و شکاف های موجود در سنگ ها پر شوند.

• قدم سوم از این عملیات عمدتا از لقمه سایز ۱۰۰ استفاده شده و پس از آن از لقمه سایز ۲۰۰ استفاده می شود.

• در قدم چهارم به منظور براق کردن سطح سنگ ها از لقمه های براق کننده استفاده می شود.

• در قدم پنجم عمدتا از لقمه ۶۰۰ استفاده می شود. استفاده از این لقمه سبب می شود تا حد قابل توجهی خطوط لاکی از بین رود.

• در قدم ششم از لقمه های ۸۰۰ برای ساییدن سطح سنگ ها استفاده می شود.

• در قدم هفتم کفسابی ساختمان از لقمه های سیناکس استفاده می شود.

• در قدم هشتم از لقمه های ایتالیایی استفاده می شود. این لقمه ها باعث براق شدن و افزایش جلای سنگ ها استفاده می شود. به طور کلی برای افزایش براقی و جلای سنگ ها باید ۴ بار از این لقمه ها استفاده کرد.