به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

نمای ساختمان یکی از قسمت‌های مهم ساختمان است که ظاهر آن بر روی نظر اطرافیان تاثیر مثبت و منفی می‌گذارد، بنابراین باید به زیبایی هرچه بیشتر آن توجه کنید. نمای ساختمانی با توجه به علاقه و سلیقه مالک ساختمان و بودجه او مشخص می‌شود، بعد از آن مهارت انجام دهنده است که کیفیت و زیبایی کار را تضمین می‌کند. در انجام پروژه هرچه از افراد ماهر و مجربی کمک بگیرید، کیفیت کار و در نتیجه طول عمر کار بیشتر می‌شود.

نمای سیمان شسته یکی از انواع نماهایی است که امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است. در این مقاله درباره انواع نمای شسته اطلاعات جامعی در اختیار شما خواهیم گذاشت. شما می‌توانید با شناخت کامل انواع نماهای شسته نوع دلخواه و موردعلاقه خود را برای اجرای نمای ساختمان انتخاب کنید. پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید تا پاسخ بسیاری از سوالات خود در این زمینه را دریافت کنید.

نمای سیمان شسته چیست؟

پیش از اینکه با انواع نماهای شسته آشنا شوید، بهتر است در مورد خود نمای سیمانی شسته بدانید. این نما یکی از انواع نماهای سیمانی مانند نمای سیمانی رومی و نمای سیمانی سفید است. در این روش از پودر سنگ و پیگمنت‌های رنگی برای رنگ دهی به ملات استفاده می‌کنند. همچنین در انتهای این کار برای نمایان شدن سنگدانه‌های استفاده شده، سطح نما را شستشو می‌دهند همین امر باعث نام گذاری این نوع نما شده است.

انواع نمای سیمان شسته

11

اجرای سیمان شسته با انواع رنگ‌ها و طرح‌ها صورت می‌گیرد؛ از این رو می‌توان سیمان شسته را به دسته‌های مختلفی تقسیم کرد که در این قسمت بعضی از آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

نمای سیمان شسته چکشی

در این نما بعد از اتمام کار، زمانی که سیمان به طور کامل خشک شده است؛ استادکار به وسیله چکش ضربه‌هایی روی نما ایجاد می‌کند که باعث ایجاد طرح‌های مختلف می‌شود. در این نوع نما برای زیبایی بیشتر، از تکه‌های شیشه نیز استفاده می‌شود که جلوه متفاوت و زیبایی به نمایش می‌گذارد. انتخاب طرح و عمق ضربه به سلیقه مشتری بستگی دارد؛ اما استادکار باید در وارد کردن ضربه مهارت لازم را داشته باشد تا باعث ایجاد ترک نشود.

نماس سیمان شسته رنگی

12

در این نوع نما از پیگمنت‌های رنگی و سنگ دانه‌های کوچک رنگی استفاده می‌شود. به دلیل مواد اولیه‌ای که در داخل ملات این نما وجود دارد، از استحکام و مقامت بالایی نسبت به سایر نماهای سیمانی برخوردار است. معمولا در پروژه‌های بزرگ و برج‌ها از سیمان سفید استفاده می‌شود و دور تا دور نما را با پیگمنت‌های رنگی حاشیه زنی می‌کنند. البته این نوع نماکاری سلیقه‌ای است و هیچ اصول و قانون خاصی برای استفاده از آن وجود ندارد.

نمای سیمان شسته رومی

این نوع نما مشابه نمای سیمانی رومی است با تفاوت اینکه در این نوع نما بعد از انجام کار سطح نما با آب شستشو داده می‌شود تا سیمان‌های سطحی شسته شوند و طرح‌های خاصی روی نما ایجاد شود. این نما برگرفته از ساختمان‌ها و بناهای تاریخی یونان باستان است و قوس و ستون‌های بسیاری در ساخت آن بکار رفته است. این نوع نما معمولا در ساختمان‌های ویلایی بیشتر کاربرد دارند.

نمای سیمان شسته ویلایی

معمولا زیبایی و ظاهر ساختمان‌های ویلایی از اهمیت بالایی برخوردار است، از همین رو نمای این نوع ساختمان‌ها با دقت و حساسیت بیشتری انجام می‌گیرد. این نوع نما معمولا با حالت ساده و مینیمال انجام می‌گیرد تا باعث شلوغی و پیچیدگی نمای ویلا نشود. با این حال در ترکیب نماها با توجه به رنگ‌های موجود و همخوان با محیط، سنگ دانه‌های رنگی استفاده کرد که زیبایی نما را دو چندان کند.

نمای سیمان شسته کلاسیک

در این نوع نمای شسته معمولا از روش‌های قدیمی و ساده استفاده می‌شود. در این روش، ترجیح بر ساده بودن و استفاده نکردن از المان‌های اضافی است. معمولا این نوع نماکاری به صورت صاف اجرا می‌شود و هیچ ماده‌ای به ملات آن اضافه نمی‌شود. به دلیل ساده بودن و استفاده نکردن از المان‌های دیگر در اجرای این نوع نما، قیمت این نما پایین‌تر از نمونه‌های دیگر بوده و همچنین سریع‌تر اجرا می‌شود.

نمای سیمان شسته مدرن

نحوه انجام نمای شسته در انواع مختلف آن هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارد. بلکه ترکیبات و طرح‌های ایجاد شده است که باعث تفاوت در ظاهر نما می‌شود. در روش نماسازی مدرن، از موادی مانند سرامیک، چوب، آجر، بتن و سنگ‌های گوناگون برای شکل دهی و زیباسازی سطح کار استفاده می‌شود.

نمای سیمان شسته سفید

در این روش معمولا از سیمان سفید با رنگ‌دانه و سنگ دانه‌های سفید یا رنگ روشن استفاده می‌شود. این نوع نما با ضخامت 1 الی 2 سانتی‌متر انجام می‌شود و جذب رطوبت بالایی دارد. از این رو استحکام آن نسبت به سایر روش‌ها بیشتر است و دیرتر دچار فرسایش می‌شود. بهتر است نگران کثیف شدن این نوع نما نشوید زیرا با استفاده از رنگ‌های نانو، کل سطح پوشش داده می‌شود که کثیفی و گرد و غبار را جذب نمی‌کنند.

سخن پایانی

در این مقاله با نمای شسته و انواع آن آشنا شدید، حال وقت آن رسیده است که تیم ماهر و حاذقی برای انجام به شما معرفی کنیم. گروه مهندسی ایفا آذر نما یکی از شرکت‌های مهندسی است که در زمینه اجرای نمای سیمانی ساختمان فعالیت می‌کند. این شرکت یکی از باسابقه‌ترین شرکت‌های اجرای نما است که به مدت 30 سال در این زمینه فعالیت می‌کند.

شما می‌توانید با مراجعه به سایت شرکت ایفا آذر نما با نمونه کارهای بی‌نظیر این شرکت آشنا شوید و پروژه‌های نما کاری خود را بدون نگرانی و با خیالی آسوده به این تیم ماهر بسپارید.