به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

چکیده : امروزه استفاده از آب شیرین کن بمنظور جبران کسری آب شیرین در تمامی جوامع به امری عادی تبدیل شده است. از این رو به معرفی این مجصول پرکاربرد می پردازیم. با مهاب همراه باشید.

 

جداسازی آب‌نمک به عناصر اصلی آن (نمک و آب) به قدری ساده است که به یک درس علمی برای دانش آموزان کلاس اولی تبدیل شده است. در واقع، یک «پنل خورشیدی» می‌تواند آب‌شور را تنها در چند روز به آب شیرین تبدیل کند. برای اثبات این روش، یک کاسه بزرگ را با آب‌نمک پر کنید و یک لیوان خالی را در مرکز آن قرار دهید. سپس کاسه را با پلاستیکی که سوراخ کوچکی در وسط دارد بپوشانید. ماده را زیر نور مستقیم خورشید قرار دهید و چرخه آب را در حین کار تماشا کنید: آب‌نمک تبخیر می‌شود، کریستال‌های نمک را جا می‌گذارد و تراکم نمکی ایجاد می‌کند، روی غشای پلاستیکی جمع می‌شود و به داخل لیوان خالی می‌چکد. آب شیرین حاصل به اندازه کافی برای نوشیدن شیرین شده است.

آب شیرین کن و کاربردهای آن

 

اما چرا در وهله اول نمک را حذف کنید؟ به نظر می‌رسد، نوشیدن آب‌نمک می‌تواند شما را با بیماری‌های بسیار قدرتمندی مثل فشارخون مواجه کند. مصرف نمک به سلول‌های شما سیگنال می‌دهد که مولکول‌های آب را برای رقیق کردن این ماده معدنی استفاده کنند. نمک بیش از حد و تکرار این فرآیند می‌تواند یک واکنش زنجیره‌ای واقعا بد به شرح زیر ایجاد کند: سلول‌های شما از وجود آب تهی می‌شوند، کلیه‌های شما از کار می‌افتند و مغز شما آسیب می‌بیند. تنها راه برای جبران این هرج و مرج درونی این است که با دفعات بیشتر ادرار کنید تا نمک را دفع کنید، درمانی که تنها زمانی می‌تواند این روش موثر باشد که به مقدار زیادی آب آشامیدنی (آب شیرین) تازه دسترسی داشته باشید.

نمک زدایی در دستگاه آب شیرین کن

نمک زدایی یک منبع آبی مطمئن است که به باران بستگی ندارد. این سبب می‌شود که بدون نیاز به باران بتوانید آب آشامیدنی یک مجموعه را تهیه کنید، همچنین بی‌کران بودن آب دریا این اطمینان را می‌دهد که مجموعه تا ابد دارای آب آشامیدنی خواهد شد. همین دیدگاه‌ها باعث شدند تفکر طراحی و تولید آب شیرین کن صنعتی قدرت بگیرد.

نمک زدایی چگونه کار می‌کند؟

نمک زدایی مجموعه فعالیت‌هایی را شامل می‌شود که از آب دریا بتوان آب آشانیدنی تولید کرد، حذف نمک و ناخالصی‌ها از آب دریا برای تولید آب شیرین خلاصه توضیحی برای این سیستم می‌باشد. کارخانه‌های آب شیرین کن صنعتی مهاب از فرآیند اسمز معکوس استفاده می‌کنند. آب دریا از اقیانوس به کارخانه نمک‌زدایی پمپ می‌شود و از فیلتر پیش تصفیه عبور می‌کند تا بیشتر ذرات بزرگ و کوچک را حذف کند. در این مرحله ممکن است آبزیانی نیز وارد این چرخه شوند که همان در ابتدای کار باید بدون آسیب دیدنن به آب‌های آزاد بازگردند تا به محیط زیست آسیبی نرسد.

آب شیرین کن صنعتی

سپس آب دریای فیلتر شده تحت فشار از طریق غشاهای خاصی عبور می‌کند که در نتیجه فرآیند اسمز که معمولاً در طبیعت به صورت طبیعی اتفاق می‌افتد معکوس می‌گردد. منافذ غشاها به قدری ریز هستند که نمک، باکتری، ویروس و سایر ناخالصی‌ها را از آب دریا جدا می‌کنند، بعبارتی آنها مانند صافی های میکروسکوپی عمل می‌کنند. حدود نیمی از آبی که از دریا وارد مجموعه شیرین کن می‌شود به آب آشامیدنی شیرین تبدیل می‌شود. نمک و سایر ناخالصی‌های حذف شده از آب دریا، سپس از طریق پخش‌کننده‌ها به اقیانوس بازگردانده می‌شود، که باعث می‌شود به سرعت مخلوط شده و از آسیب‌دیدگی محیط دریایی جلوگیری شود.

سپس آب شیرین شده تحت تصفیه بیشتر قرار می‌گیرد تا استانداردهای آب آشامیدنی را پیش از رسیدن به دست مشتریان و مصرف‌کنندگان برآورده کند.

پیدایش و نیاز به آب شیرین کن از کجا بود؟

مردم به ویژه کسانی که در مناطقی از جهان که از کمبود آب رنج می‌برند قرن‌هاست که به دنبال راه حل‌های شیرین کردن آب بودند. به نظر می‌رسد همان افرادی که ابوالهول‌های غول‌پیکر می‌ساختند و ارابه‌های اسب را می‌راندند، تشنه آب پاک و بدون نمک بودند. حتی در دوران مدرن، کل جمعیت با یک مشکل بزرگ به نام کم آبی مبارزه می‌کنند. آنها با آب شور احاطه شده‌اند و آب آشامیدنی ندارند و می‌دانیم که کمبود گاهی اوقات باعث درگیری‌های مرگبار می‌شود.

اما اگر بتوان از آب نمک منبع فراوانی از آب شیرین ایجاد کرد، چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ یک عملیات نمک‌زدایی در مقیاس بزرگ با استفاده از اصول استاندارد می‌تواند دنیا را تغییر دهد و از اتفاقات ناگوار یاد شده بالا جلوگیری کند.

دستگاه RO

  • روشی دیگر برای آب شیرین کردن

برخلاف اسمز معکوس که برای فیلتر کردن مولکول‌های نمک به غشا متکی است، روش فلاش چند مرحله‌ای از گرما برای تبدیل آب نمک به آب شیرین استفاده می‌کند. چرا چنین نام غیر معمول؟ "فلش" به جوش آوردن سریع آب اشاره دارد و این عمل چند بار یا در مراحل مختلف اتفاق می‌افتد. همانطور که آب نمک وارد هر مرحله از واحد شیرین کردن آب می‌شود، در معرض حرارت و فشار تامین شده توسط سیستم قرار می‌گیرد، در هر مرحله از بخار حاصله، آب تشکیل شده و جمع‌آوری می‌شود. این بخار آب، همان آب شیرین است و کنسانتره نمکی که از آن برجای می‌ماند به نام آب نمک شناخته می‌شود. در تقطیر فلش چند مرحله‌ای (مانند اسمز معکوس) معمولاً مواد شیمیایی یا عوامل نرم کننده به آب اضافه نمی‌شوند.

استفاده از آب شیرین کن صنعتی چقدر مهم است؟

آب حداقل 70 درصد از سطح جهان را پوشانده است که 97 درصد آن برای نوشیدن خیلی شور است. خود این موضوع به همراه نابرابری در توزیع آب و در دسترس بودن جغرافیایی آن، به این معنی هستند که کمبود آب برای بسیاری از مردم جهان یک واقعیت پذیرفته شده است. در واقع، کمبود آب بر چهار نفر از هر 10 نفر در جهان تأثیر می‌گذارد که در این میان می‌دانیم کمبود آب می‌تواند عواقب جدی برای سلامتی داشته باشد. بحث وجود و بکارگیری آب شیرین کن صنعتی زمانی قدرت می‌گیرد که گاهی اوقات مردم آب مورد نیاز خود را از منابع آلوده تامین می‌کنند و این آب بی‌کیفیت می‌تواند باعث گسترش بیماری‌هایی مانند وبا، تب حصبه یا سالمونلا شود البته در برحی از مناطق پیشرفته از دستگاه ازن برای از بین بردن این آلودگی‌ها استفاده می‌کنند که خود دارای بایدها و نبایدهایی است.

تبدیل آب شور به آب شیرین می‌تواند هم بر جیره ناچیز آب و هم بر تقاضای روزافزون تأثیر بگذارد. این امر به ویژه برای برخی از جوامع ساحلی کنار دریا که با کمبود آب شیرین دست و پنجه نرم می‌کنند بیشتر صادق است. علاوه بر این، دستگاه‌های نمک‌زدایی می‌توانند یک منبع آب قابل اعتماد را حتی زمانی که خشکسالی در راه است، فراهم کنند.

دستگاه ازن امروز در اغلب سیستم های تصفیه آب و فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد. ازن ژنراتور دستگاهی است که با تبدیل مولکول اکسیژن به ازن شرایط تصفیه آب، هوا و فاضلاب را فراهم می کند. قیمت پایین دستگاه ازن امروزه کلرزن را به گوشه رانده است.

نکته بسیار مهم در خرید دستگاه آب شیرین کن

مطمئناً، ممکن است انتظار داشته باشید که فرآیند نمک‌زدایی فقط نمک را از آب دریا حذف کند. اما نکته قابل توجه دیگری نیز در کار است. آیا می‌دانستید که پاکسازی آب به همین نمک‌زدایی ختم نمی‌شود؟ نمک زدایی با هر روشی که باشد ترکیبات شیمیایی آلی یا بیولوژیکی را نیز حذف می‌کند و در نهایت آب آشامیدنی با کیفیتی ارائه می‌دهد که اسهال یا بیماری‌های دیگر را منتقل نمی‌کند. این امر بسیار مهم است زیرا روزانه نزدیک به 4000 کودک در کشورهای در حال توسعه به دلیل بیماری‌های مرتبط با آب آشامیدنی آلوده جان خود را از دست می‌دهند.

 

برچسب ها : آب شیرین کن,ازن ساز