به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

معنای این ابزار در زبان فارسی می تواند عبارت جعبه نرم یا اصطلاحاً جعبه نرم کننده نور باشد. سافت در زبان انگلیسی به معنای نرم و باکس در زبان انگلیسی به معنای جعبه است. حال ممکن است این سوال پیش بیاید که چرا به چرا این اسم را برای سافت باکس انتخاب کرده اند.

دلیل این نامگذاری به وظیفه اصلی و مسئولیت مهم سافت باکس ها در زمان عکاسی و فیلمبرداری منتهی می شود. حدس می زنید وظیفه اصلی سافت باکس ها چه باشد؟ در واقع سافت باکس ها وظیفه دارند بورس خط خارج شده است منابع نور را با استفاده از پنل دفیوزر و فویل آلومینیومی داخلی شفاف خود به نور نرم و یکنواخت تبدیل کنند و آن را به صورت متمرکز به سمت سوژه مورد نظر یا هر چیزی که قصد عکاسی و فیلم برداری از آن را داریم بتابانند.

تعریف سافت باکس به زبان ساده

یکی از مهمترین دغدغه هایی که افراد مبتدی در هنگام خریداری سافت باکس ها دارند این است که " سافت باکس ها چگونه کار می‌کنند؟" در واقع سافت باکس ها در شکل ها و مدل های مختلفی به بازار عرضه شده‌اند ولی به صورت کلی اکثر سافت باکس ها در ابعاد نسبتاً بزرگ در شکل گل جعبه به طراحی و ساخته و تولید می شوند.

سافت باکس هادر اطراف یک منبع نور مانند لامپ یا ال ای دی قرار می گیرند به صورت کامل دور تا دور را می‌پوشانند؛سافت باکس ها میتوانند با نورهای متفاوتی مثل نور فلاش ، منابع نور پیوسته یا اسپیدلایت ها به خوبی کار کنند وظیفه اصلی خود را انجام دهند. هند در واقع سافت باکس ها مسئولیت تبدیل و تغییر نور سخت به نور ملایم را بر عهده دارند.

نور خارج شده از منابع نور که در انتهای سافت باکس ها قرار دارد پس از گذشتن از فویل آلومینیومی بازتاب کننده نور که کاملاً براق و شفاف است توسط یک یا چند پنل دیفیوزر یا اصطلاحاً پنل پخش کننده نور به سمت جلوی سافت باکس هدایت می شود و در انتها نور یکپارچه دیفیوزری که در جلویی ترین قسمت سافت‌باکس قرار دارد، میگذرد و در انتها نوری که از تخم خارج می شود، بسیار نرم و ملایم بوده و به طور یکنواخت به سوی سوی یا چهره شخصی که قصد فیلمبرداری از آن را داریم تابیده می شود این موضوع باعث می شود که از ایجاد سایه های تند و خشن در سوژه و اطراف آن جلوگیری شود و تصاویر ثبت شده از این رو به آن رو شوند.

مهمترین کاربرد های سافت باکس ها چیست؟

با گسترش و توسعه فضای اینترنت ت و افزایش استفاده از شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام و به وجود آوردن سایت اشتراک ویدیو خارجی و ایرانی مانند گیر آپارات، فعالان و تولیدکنندگان محتوا نیز افزایش پیدا کردند و به همین دلیل سافت باکس ها مورد استفاده تعداد افراد زیادی قرار گرفت؛ این در حالی است که امروزه تولید محتوای حرفه ای و عکاسی و فیلمبرداری محصولات یا خدمات و غیره بدون داشتن منابع نور یا سافت باکس ها تقریباً غیر ممکن است.در حال حاضر از سافت باکس ها در سبک های مختلف عکاسی مانند عکاسی محصول ، عکاسیهای مربوط به فشن و مد ، عکاسی های تبلیغاتی، عکاسی‌های پرتره یا عکاسی از چهره ، عکاسی ثروتی عکاسی های استودیویی عکاسی از و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرند.

9

چند راهکار پیشنهادی برای جذاب تر کردن تصاویر با سافت باکس

یکی از از مهمترین مشکلاتی که اکثر عکاسان مبتدی و تازه کار با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، نحوه قرارگیری (مو قعیت) سافت باکس در هنگام عکاسی است. راهکارها و تکنیک های متفاوتی در هنر عکاسی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند عکس های حرفه‌ای در و جذاب ترین را ثبت کنید و تنها با استفاده از از نور و تکنیک های نورپردازی بتوانید به عکس ها و تصاویر تان احساس ببخشید و ظاهر تصویر را تغییر دهید به طوری که تصویر سوژه مانند خود سوژه در واقعیت، شفاف و با کیفیت باشد. در ادامه قصد داریم کهترفند به شما آموزش دهیم که با استفاده از قابل بتوانید این کار را انجام دهید.

برای انجام این ترفند شما باید در ارتفاع بالاتری از سوژه مورد نظر یا چهره فرد قرار بگیرید و به صورت مستقیم دوربین را در بالای سوخت تنظیم کنید؛ شما با این کار مشاهده خواهید کرد که سوژه باما شناسایی قرار می گیرد . همچنین شما می توانید سافت باکس را در ارتفاع ۲ متری از سوژه تنظیم کنید تا پس از تابش نور به سمت سوژه، نور خارج شده از سافت باکس  مانند نور طبیعی خورشید به نظر برسد و را با سایه ای که روی آن قرار گرفته است افکت غروب آفتاب را به نمایش بگذارد.

در مرحله بعد شما باید منبع نورا در یک ثبت سوژه تنظیم کنید باعث آهسته نور نزدیک سوژه کنید؛ شما با این کار باعث می شوید که یک سمت سوژه به صورت کاملاً روشن و سمت دیگر آن کاملاً تاریک و بدون نور شود؛ در نتیجه شما ما با این مراحل آر قادر خواهید بود که عکس خودتان را با استفاده از یکی از سبک های پرطرفدار و محبوب کلاسیک ثبت کنیداین امر موجب هرچه جذابتر شدن عکس های شما میشود.

همچنین اگر دوست دارید که عکس هایتان بسیار جذابتر شود، شما می توانید علاوه بر این تا میزان زوایای تابیده شدن نور را با استفاده از ابزارهای دیگر ر یا سافت باکس های مختلف تغییر دهید. به طور مثال اکثر عکاسان حرفه‌ای برای گرفتن عکس های خود طبق الگوی نور کلاسیک علاوه بر رعایت کردن تمامی مراحل فوق که گفته شد، می‌کنند که چند سافت‌باکس دیگر را که ارتفاع کمتری نیاز دارند در زوایای مختلف و در اطراف سوژه قرار دهند سایه‌های زیرین سوژه یا سایه‌های بخش پایینی چشم بچه گانه مدل به صورت کامل از بین برود. یکی دیگر از ابزارهای که افراد متخصص در عکاسی بعد از آن استفاده می‌کنند تا سایه های احتمالی روی لبه های سوژه را برطرف کنند، وکتور ها هستند. با استفاده از این ابزار می توانید نور را طوری تقسیم کنید که در هر زاویه ای که مایل باشید بتابد.

جمع بندی

همانطور که در این مقاله نیز گفته شد برای ایده آل کردن تنظیم امواج نوری در مکانهای عکاسی و فیلمبرداری حتماً باید از منابع نور استودیویی یا اصطلاح اسپیدلایت ها و سافت باکس ها استفاده شود زیرا این ابزار های فوق العاده قدرتمند در نورپردازی و نوردهی می توانند اشعه های نور سخت را به نور نرم تر و ملایم تر تبدیل کنند و این موضوع می‌تواند مانع به وجود آمدن سایه‌های سخت و خشن بر روی سوژه یا اطراف صحنه شود.

برای این منظور سافت باکس ها در اشکال و ابعاد مختلفی دسته بندی می شوند که مهمترین دسته‌های از سافت باکس ها عبارتند از:باکس های مستطیلی ، سافت باکس های سهمی شکل ، سافت باکس های باریک، سافت باکس های هشت ضلعی و غیره. این ابزارها در شرایط مختلفی کاربرد خاص خودشان را دارند.

منبع : کروماکی لند