به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

اصفهان یکی از شهرهای پرگردشگر در ایران می باشد، این شهر در داخل و اطرافش جاذبه های گردشگری طبیعی و تاریخی فراوان دارد، که از دیدن آنها لذت خواهید برد، آس چارتر امروز قصد دارد تا یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری وتفریحی در اصفهان و نزدیکی کاشان را برای شما معرفی کند، کویرمرنجاب یکی از جاذبه های گردشگری در اصفهان است، که یکی ازقطب های کویرگردی در ایران نیز می باشد، آس چارتر بهترین مرجع ارائه دهنده بلیط هواپیما در مشهد می باشد.

کویر مرنجاب اصفهان

احتمالا شاید برای سفر با خودروی شخصی خود زیاد از کنار مناطق بیابانی و کویری عبور کرده باشید وبی توجه به ان به مسیر خود ادامه داده باشید، اما جالب است بدانید که یکی از بهترین و جذابترین سفرها می توان در کویرتجربه کرد، کویرها یکی از مکان هایی هستند که می توانید در آن آرامش داشته باشید و آسمانی صاف و پرستاره شب را تماشاکنید. کویرمرنجاب نیز یک از زیباترین کویرها در ایران است، که جاهای دیدنی زیادی دارد، در یک سفر چند روزه به کویر مرنجاب می توانید از جاهای دیدنی در این کویر دیدن نمایید، و چند روز ارام به دور از سرو صدای شهر را تجربه کنید.

پوشش گیاهی کویر مرنجاب

این کویر زیبا از گیاهانی مانند: گز، تاغ، دم گاوی، قیچ و ارته پوشیده شده است.

پوشش جانوری کویرمرنجاب

کویرمرنجاب محل زندگی حیواناتی همچون: روباه، مارمولک، آفتاب پرست، بزمجه، کفتار، گرگ، شغال، گربه شنی، انواع مار و همچنین یوزپلنگ ایرانی و پرندگان شکاری می باشد.

جاهای دیدنی در کویر مرنجاب

کویر زیبای مرنجاب یکی از جاذبه های گردشگری در اصفهان می باشد، که در گذشته فقط محل عبور کاروان های مختلف بوده است که بخاطر ترددهایی که داشته اند از خود بناها و یادگارهایی به جا گذاشته اند، که امروزه به مکانی برای گردشگری و بازدید تبدیل شده است، در این کویر زیبا جاهای دیدنی زیادی مانند: چاه کنجه، دریاچه نمک، کوه یخاب، ریگ بلند، کوکلنگ، قلعه کرشاهی، جنگل های تاغ، چاه هندوانه، جزیره سرگردان، کاروانسرای مرنجاب، چاه دست کند، و همچنین جاذبه های تاریخی و طبیعی شهر کاشان نیز که در نزدیکی این کویر قراردارد، که می توانید در یک سفر چند روزه به کاشان از تمام این جاذبه ها دیدن نمایید وشبی نیز در کویر مرنجاب بمانید و از زیبایی های وصف ناپذیر شب های کویر لذت ببرید. در ادامه مقاله به معرفی چند مورد از جاهای دیدنی کویرمی پردازیم.

کاروانسرای کویرمرنجاب

کاروانسرای مرنجاب به شکل قلعه ای مربعی شکل با مساحتی حدود 3500 متر مربع یکی از 999 کاروانسراهایی که توسط شاه عباس صفوی در ایران ساخته شده است. کروانسرای مرنجاب در بند ریگ قرار دارد، این کاروانسرا دارای 6 برج که در میان دیوارهای آن قرار گرفته و اتاق های زیادی می باشد، بند ریگ یکی از معروف ترین و بزرگترین ریگزارهای ایران است، که این کاروانسرا در آنجا قرار گرفته، این منطقه در قدیم دچار سیلاب های خطرناکی می شده است، که امروزه بخاطر خشکسالی دیگر از سیلاب خبری نیست و این منطقه پوشیده شده است از گیاهان سرسبز و زیبا که در کنار تپه های ماسه ای منظره ای زیبایی را تداعی می کند، این کاروانسرا در گذشته درمسیر کاروان ها قرار داشته که در آن شبی را استراحت می کردند، اکنون نیز این اتاق ها به مسافران اجاره داده می شود می توانید در این منطقه به کویر گردی نیز بپردازید. همچنین در نزدیکی این کاروانسرا کمپ ستاره شب های کویر واقع شده است، که امکانات زیادی برای تفریح و کویرگردی در اختیار شما قرار می دهد.

5

دریاچه نمک مرنجاب

در 9کیلومتری از مسیر کاروانسرای مرنجاب دریاچه نمک کویر مرنجاب با وسعتی حدود 647 کیلومتر مربع به شکل یک مثلث با عمقی حدود 5 تا 54 متر می باشد، این دریاچه نام هایی مانند: دریاچه نمک مسیله، دریاچه نمک آران و بیدگل و دریاچه ی اینه ای نیز دارد. این دریاچه در بیشترماه های سال خشک و بی آب است، که با وجود باران های شدید که در کویر می بارد این دریاچه پر از اب می شود، جالب است بدانید از نمک های موجود در این دریاچه بعنوان نمک خوراکی و صنعتی استفاده می شود که به همین منظور پایگاه های برای استخراج نمک در این منطقه وجود دارد.

جزیره سرگردان مرنجاب

یکی از زیباترین و شگفت انگیز ترین جاذبه ها در کویر مرنجاب جزیره سرگردان است، این جزیره در میان دریاچه نمک قرار دارد، این جزیره فقط زمانی که باران می بارد بسیار دیدنی می شود در میان دریاچه ای از نمک سرگردان می شود، اطرافش را 3 تا 5 سانتی متر اب فرا می گیرد که تکان خوردن آب در اطراف آن باعث می شود بهنظرتان بیاید که جزیره درحال چرخش تکان خوردن است، و همچنین وجود غباری از شن های اطراف در این جزیره ممکن است آن غبار را مانند کشتی سرگردان مشاهد کنید، توجه داشته باشید فقط دوماه در سال است که می توانید این مناظرزیبای طبیعی را ببنید آن هم در زمانی که بارندگی است درغیرازاین این دریاچه فقط نمک زار می باشد. نکته بسیار مهم این است که تا حدود 200 متر اطراف دریاچه باتلاقی می باشد و هرگز به آن نزدیک نشوید و حتما از عینک برای دیدن این دریاچه استفاده کنید، زیرا سطح دریاچه کاملا سفید رنگ است و انعکاس نور باعث آسیب دیدگی چشمانتان می شود.

چاه دست کند مرنجاب

چاه دست کند مرنجاب یکی از چاه های اب شیرین در مرنجاب می باشد که نقل است این چاه را امام رضا ع در مسیر عبور به سمت مشهد کنده است، که سال ها همه کاروانیان از آب شیرین این چاه بهره مند شدن اند، علت شیرین بودن آب این چاه وجود ماسه های موجود در این چاه می باشد که نمک موجود در اب را جذب می کند از آب این چاه حتی حیوانات نیز استفاده می کنند.

کوه کلنگ

کوه کلنگ یکی از جذابترین جاهای دیدنی در کویر مرنجاب می باشد، که منظره ای فوق العاده دارد بیشتر مسافران برروی این کوه به عکاسی می پردازند، برای رسیدن به کوه کلنگ باید از تپه های ماسه ای عبور کرد. آس چارتر به شما این امکان را می دهد تا با کمترین وقت و هزینه براحتی بلیط چارتر مشهد اصفهان را تهیه نمایید.

موقعیت کویر مرنجاب اصفهان

کویر زیبای مرنجاب در شمال شهرستان آران و بیدگل واقع شده است، که از نظر موقعیتی به جاذبه های دیگری نیز نزدیک می باشد. این کویر از سمت شرق به بیایان پشت ریگ و پارک ملی کویر از سمت غرب به بیابان مسیله و کویرآب شیرین، از سمت شمال به دریاچه نمک مسیله و از سمت جنوب به بند ریگ و تپه های ماسه ای روان نزدیک است.

6

تفریحات در کویر مرنجاب

کویر مرنجاب بخاطر وجود گردشگرو مسافران زیاد تفریحاتی مانند: سافاری، شترسواری، موتور چهارچرخ، رصدستارگان درشب، شب گردی در کویر و پیاده روی بر روی شن های روان وآفرودسواری و... دارد که می تواند یک تجربه خاص برای گردشگران و مسافران باشد.

بهترین فصل و زمان برای سفر به کویر مرنجاب

کویرها بخاطر آب و هوای خشک و بیابانی که دارند در فصل تابستان و بهار برای سفر وکویرگردی مناسب نیستند از این رو فصل های پاییز و زمستان بهترین فصول برای به کویری گردی در مرنجاب می باشد. در ضمن در این فصل ها روزها هوا معتدل است اما شب های سردی دارد توجه کنید با خود لباس های گرم به همراه داشته باشید.

آدرس کویرمرنجاب اصفهان: استان اصفهان، شهرکاشان، آران و بیدگل، بلوار ارتش، جاده مرنجاب، کویرمرنجاب.