به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

تازگی ها هر کس که سمیناری در خصوص موفقیت و پیشرفت برگزار میکند، یک ایده بیشتر ندارد. آن هم این است که شانس را عامل موفقیت نمیداند. همه را تشویق میکند که دست از شانس شسته و آن را ندید بگیرند.

آنها فقط و فقط اصرار دارند بارها شکست را پشت سر بگذارید و در نهایت آنقدر تلاش کنید تا به موفقیت برسید. وقتی روبروی چنین افرادی قرار میگیرید آنقدر تحت تاثیر هستید که شما هم مثل آنها بلافاصله میگویید، من هم به شانس اعتقادی ندارم!

در ادامه ی این نوشته میخواهیم هرچه تا کنون در مورد شانس شنیده اید را دور بریزید چرا که شانس بر خلاف تمام سخنان انگیزشی، وجود دارد.

شانس در خونتو زده !

در ذهن همه ما یک مفهوم عمیق از شانس وجود دارد. آن هم به معنای بخت و اقبال است. در بین ایرانیان کافیست برای کاری، تلاشی نکرده باشید و نتیجه خوبی از آن به دست بیاورید، آنوقت هم خودتان و هم بقیه یک صدا میگویید: خوش شانس! شانس در خونتو زده.

این موضوع به ایرانیان ختم نمیشود بلکه در کشورهای دیگر هم مفاهیمی نظیر آنچه گفتیم را دارد. مثلا در بین رومی ها برای تجسم شانس، الهه ای به نام فورتونا ساخته بودند. از این مدل مثالها در سراسر دنیا زیاد است.

از دیدگاه عموم مردم شانس در واقع چیزی به حساب می آید که شما برای آن تلاش نکرده اید و بدون معطلی به دستتان افتاده اما چیزی که در این نوشته میخواهیم به آن اشاره کنیم، مفهومی فراتر از باورهای مردم است و به شما ثابت میکنیم یکی از عامل های مهم در موفقیت شانس شماست.

شانس در دنیای داده و آمار

با گذشت زمان بسیاری از کلمات مفاهیم جدیدی به خود گرفته اند. واژه شانس نیز همینطور است.

جدای از کاربردهایی که این کلمه به معنای اقبال دارد، یک مفهوم علمی برای آن در نظر گرفته شده است.

علمِ آمار (به انگلیسی: Statistics) که علم استخراج و تحلیل داده ها به شمار می آید، معنای خاصی برای شانس ایجاد کرده که دیگر جایی برای حذف عامل شانس از موفقیت باقی نمیماند.

علم آمار قاطعانه میگوید شانس وجود دارد.

14

 

شانس، یک مفهوم آماری به معنای احتمال

بله درست متوجه شدید. آن چیزی که به عنوان شانس از آن نام میبریم، چیزی نیست به جز احتمال!

 اما عامه مردم از آن بیخبرند و گاهی شانس را به موضوعی بی پایه و خرافی ارتباط میدهند.

مثلا احتمال قبولی در کنکور به معنی شانس قبولی در کنکور است یا شانس برنده شدن درمناقصه که به معنی احتمال برنده شدن شما در آن است.

حتما با خود میگویید خب با این حساب شانس بین مردم عادی با شانس در آمار چه فرقی دارد؟ تفاوت اصلی شانس خرافه ای و واقعیت شانس، در دل نحوه محاسبه ی شانس است. تعجب نکنید! بله شانس بر خلاف تصور شما، قابل محاسبه است حتی میتوانید آن را با شکل نشان دهید!

محاسبه شانس

شانس، همان کلمه ای که در کتابهای آمار زیاد به چشم میخورد. همین که سری به بخش احتمالات در کتابهای آمار بزنید میبینید اغلب سوالهای مطرح شده اینگونه هستند.

  • شانس X چند برابرY است؟
  • چقدر شانس برای پیشامد A وجود دارد؟
  • احتمال تصادفی رنگ سبز چقدر است؟

و ...

اطلاعات آماریِ وسیعی مثل تاثیر داده های کیفی، کمی، نمونه جامعه و ... روی نحوه محاسبه ی احتمالات، تاثیرگذارند که در حوصله ی این نوشته نمیگنجد اما در ساده ترین حالت میتوانید اینگونه تصور کنید :

شما به یک مهمانی بزرگ دعوت شده اید اما دقیقا در همان تاریخ و همان ساعت، جلسه کاری مهمی برای شرکت در یک مزایده رقابتی را باید برگزار کنید تا از رقیبتان پیشی بگیرید و نمیتوانید این کار را در فرصت دیگری به انجام برسانید.

ساده ترین حالت محاسبه شانس:

  •  اگر در این مهمانی شرکت کنید، احتمال اینکه به شما خوش بگذرد وجود دارد (این مقدار با داده های آماری پیچیده قابل محاسبه است) اما چنانچه در مهمانی شرکت نکنید، شانس خوشگذرانی شما در مهمانی، قطعا صفر است.
  • از دیدگاهی دیگر اگرجلسه مربوط به مزایده را برگزار کنید و به امور آن بپردازید شانس حضور شما در مهمانی صفر است یا به معنای علمی آن شانسی برای حضور در مهمانی ندارید اما با برگزاری جلسه،  شانس پیروزی در مزایده را برای خود چند برابر کرده اید.

پایینترین میزان شانس میتواند صفر باشد و اعداد منفی قابل قبول نیستند.

بالاترین میزان شانس میتواند صد در صد و یا همان یک باشد.

اغلبا شانس را به صورت درصد بیان میکنند.

15

تاثیر شانس در موفقیت

مثال مهمانی را یکبار دیگر روخوانی کنید و بعد به دو سوال زیر پاسخ دهید.

  • اگر در مهمانی شرکت نکنید آیا شانس موفقیت در مزایده را دارید؟
  • اگر رقیب شما فقط روی مزایده ی پیش رو تمرکز کرده باشد شانس موفقیت شما با شرکت درمهمانی تغییر میکند؟ (تغییر = کاهش یا افزایش میابد؟ )

با این گفته ها میتوانیم نتیجه بگیریم آنچه شانسِ موفقیت شما در مزایده پیش رو را بیشتر میکند، شرکت و یاعدم شرکت در مهمانیست نه یک اتفاق خرافیِ فرستاده شده از جهان ماورا!

نتیجه گیری:

بنابر آنچه گفتیم مشخص میشود سخنوران انگیزشی میخواهند تاکید کنند موفقیت ها بر اساس تعاریف خرافه ای و بدون تلاش به دست نمی آیند بلکه با برنامه ریزی و اقداماتی برای بالابردن شانسِ موفقیت به دست می آیند. هدف آنها از حذف شانس، حذف خرافه هاست نه حذف احتمالات.

این مقاله توسط پایگاه مناقصات کشور تهیه و تدوین شده و بر تلاش برای افزایش دادن شانس موفقیت تاکید دارد.

 امید است با اجرای گامهای رو به پیشرفت، بتوانید شانس موفقیت خود را در حوزه های مختلف افزایش دهید. ما نیز شانس مطلع شدن از تمامی اخبار مناقصات، مزایدات و انواع استعلام را برایتان فراهم کرده ایم تا در این مسیر پر پیچ و خم همراهتان باشیم.

جهت دریافت مشاوره رایگان در این خصوص با کارشناسان ما روی خط 02188349670 الی پنج در ارتباط باشید.