به گزارش پایگاه خبری نشان :

اره برقی یا به عبارت صحیح‌تر، اره زنجیری، نوعی اره‌ی قابل حمل است که این اره، دارای زنجیر چرخشی با دندانه‌های اره‌ای شکل می‌باشد. از این اره‌ها برای نجاری، به ویژه برای بریدن چوب و کنده‌های درختان زنده یا قطع شده و یا برای هرس درختان استفاده می‌شود.

اره برقی

ابزار مشابهی برای اولین بار در سال 1830 توسط یک پزشک آلمانی برای برش استخوان ساخته شد، اگرچه این ابزار به صورت دستی کار می‌کرد؛ اما در دهه 1920 اولین اره برقی یا زنجیری ساخته شد. این اره در ایران، با نام اره برقی شناخته می‌شود اما نام صحیح تر این ابزار، اره زنجیری است زیرا همانطور که در ادامه خواهیم گفت، این ابزار می‌تواند با برق، بنزین یا سایر منابع انرژی کار کند. اگرچه اختراع این دستگاه کمک زیادی به روند جنگل زدایی در سراسر جهان کرده است؛ اما همچنان در تصادفات مختلف برای نجات جان مردم، باز کردن جاده‌های مسدود شده توسط درختان افتاده، هرس درختان کوتاه و بهره‌برداری پایدار از جنگل‌ها به طور گسترده استفاده می‌شود.

اره برقی، از مجموعه‌ی گسترده‌ای از تیغه‌ها تشکیل شده که بصورت زنجیره‌وار به یکدیگر وصل شده‌اند. معمولاً این زنجیر، از تعداد 30 تیغه تشکیل شده و که به دور یک صفحه از جنس فلز، پیچیده شده و در همان راستا دوران می‌کند. عموماً یک موتور برقی یا بنزینی، انرژی لازم را برای عملکرد صحیح اره بنزینی فراهم کرده و این انرژی را از طریق یک جعبه دنده، به زنجیر منتقل می‌کند.

انواع اره برقی 

اره‌های زنجیری، عموماً در مدل‌های مختلفی ساخته می‌شوند که بصورت کلی، بر اساس نوع موتور آن، به چند دسته‌ی زیر تقسیم می‌شود: 

  اره بنزینی

اره بنزینی نوعی اره موتوری یا زنجیری است. همانطور که از اسمش پیداست منبع تامین انرژی این اره، بنزین می‌باشد. این وسیله هم مانند مابقی اره‌ها برای برش اجسام استفاده می‌شود با این تفاوت که در موارد متفاوت‌تری هم کاربرد دارد.اره بنزینی عموماً قوی‌ترین نوع اره برقی است و بنابراین سریعتر از مدل‌های دیگر کار می‌کند. اما از طرف دیگر، آن‌ها سنگین‌تر هستند، صدا و لرزش بیشتری تولید کرده و نیاز به نگهداری و سرویس بیشتری دارند. 

 زنجیر full chisel

این زنجیر شامل دندانه‌های صاف و عمودی است که برای بریدن تنه درختان، الوار، چوب‌های نرم استفاده می‌شود.این نوع از زنجیرها در برابر خاک حساس هستند، مقاومت و ماندگاری کمتری دارند، ایمنی پایین‌تری دارند و به هنگام استفاده ممکن است پس زده شوند.

    زنجیر full skip

این نوع از زنجیر اره برقی، دندانه‌های کمتری در هر زنجیر دارد، اما با هر دندانه، چوب بیشتری را بریده و در نتیجه این نوع زنجیر کارآمدتر و سریعتر است. زنجیر full skip، بیشتر برای کسانی که تکه‌های بزرگ چوب را می‌برند مناسب بوده و در نتیجه برای اره‌های بزرگ کاربردی‌تر است و روی اره‌های کوچک خوب کار نمی‌کند. اگرچه کار با این اره سریعتر و آسان‌تر است، اما سطح تمام شده بعد از اره، ناصاف خواهد بود. 

  زنجیر Semi chisel

این نوع از زنجیر اره برقی، گوشه‌های نرم تری دارد. سرعت برش کمتری داشته و برای برش چوب سخت بسیار مناسب است. همچنین، برای برش چوب‌های کثیف، یخ زده یا خشک نیز استفاده می‌شود. خطر لگد زدن کمتر بوده و ایمن‌تر است.

تفاوت اره برقی و اره بنزینی چیست؟

اولین تفاوت اره‌های برقی با اره بنزینی در نوع مصرف هر کدام است. بدین ترتیب از اره‌های برقی، در مکان‌هایی که دسترسی به برق آسان است و از اره بنزینی در موارد دیگر و با استفاده از سوخت بنزین، به کار می‌رود.تفاوت دیگر این اره‌ها در نوع کاربرد آن‌هاست به این نحو که، اره‌های برقی نسبت به همتایان بنزینی خود، صدای بسیار کمتری دارد.  به همین دلیل در مکان‌هایی که صدا وجود ندارد استفاده شده و باعث ایجاد مزاحمت برای افراد دیگر نمی‌شود

.یکی دیگر از تفاوت‌های اره برقی و اره بنزینی، در میزان قدرت آن است. بنابراین قدرت موتور اره بنزینی بسیار بیشتر از اره‌ برقی است. به همین دلیل است که اره‌های برقی، عمدتاً برای بریدن درختان نازک‌تر و هرس باغچه استفاده می‌شود و کمتر در باغ‌های بزرگ برای بریدن درختان قطور استفاده می‌شود.اگر قیمت اره بنزینی را در مقابل قیمت اره برقی مقایسه کنید، متوجه می‌شوید که قیمت اره‌های بنزینی، بسیار بالاتر از مدل برقی آن است. بنابراین اگر مجبور به خرید یک اره ارزان قیمت در بازار هستید، بهتر است یک اره‌ی برقی برای خود بخرید و بسته به کاربرد آن به خوبی از آن برای مصارف مختلف استفاده کنید.

بطور خلاصه می‌توان گفت اره‌ها، لوازم مورد‌نیازی، برای جدا کردن و برش انواع قطعات می‌باشند. عموماً آنها در ابعاد و کاربرد‌های مختلفی تولید شده که متداول ترین آن‌ها، اره‌های بنزینی و برقی هستند که هر دو در دسته‌ی اره‌های زنجیری قرار می‌گیرند. اره‌ها، بر اساس کارکردشان مورد توجه قرار گرفته و توسط افراد مبتدی و حرفه‌ای بر همین اساس انتخاب می‌شوند.

رایان ابزار بزرگترین و معتبرترین فروشگاه اینترنتی تجهیزات برقی

با توجه به اهمیت کارکرد و قیمت اره برقی و اره بنزینی بهتر است که از فروشگاه معتبری این وسایل را تهیه کنید. مجموعه رایان ابزار با هدف کسب رضایت مشتری همواره در صدد است تا بهترین و باکیفیت‌ترین ابزارها را با مناسب‌ترین قیمت و پشتیبانی قوی در اختیار کاربران بگذارد.جهت تهیه ابزار مورد نیاز خود می‌توانید به وب‌سایت فروشگاه اینترنتی رایان ابزار مراجعه کنید. همچنین با شماره‌گیری 66737726-021 می‌تانید از مشاوره رایگان کارشناسان مجموعه بهره‌مند شوید.