به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

پرسولفات آمونیوم یا APS یک ترکیب معدنی با فرمول شیمیایی NH4)2S2O8)، ترکیبی غیر آلی، جامد، بی بو و کریستالی است که رنگ آن سفید بوده و در بسیاری از صنایع مختلف استفاده می شود. این ماده شیمیایی، یک عامل اکسید کننده بسیار قوی می باشد که به عنوان یک عامل تمیز کننده و سفید کننده استفاده می شود. پراکسی دی سولفات آمونیوم با نام هایی همچون پرسولفات آمونیوم و پرسولفات دی آمونیوم شناخته شده است.

آمونیوم پرسولفات چیست؟

آمونیوم پرسولفات نوعی ترکیب معدنی است که به صورت نمک زرد رنگ و بی رنگ، تولید و به فروش می رسد. این ماده شیمیایی همانند سولفات آلومینیوم قابلیت انحلال پذیری بالایی دارد و به راحتی در آب حل می‌شود. حلالیت این ماده در آب، بسیار بیشتر از نمک مشابه آن، یعنی پتاسیم پرسولفات است.

مشخصات آمونیوم پرسولفات

 • یک ماده شیمیایی بی بو است.
 • با فرمول شیمیایی NH4)2S2O8) شناخته شده است.
 • مانند پراکسید سولفات‌ها با استفاده از فرآیندهای الکترولیتی به وجود می‌آید.
 • دمای ذوب این محصول شیمیایی، 120 درجه سانتی گراد و دمای جوش آن 1388 درجه است.
 • چگالی این ماده، 1.98 گرم بر سانتی متر مکعب و درجه خلوص آمونیوم پرسولفات، 98 درصد می باشد.

کاربردهای پرسولفات آمونیوم

همانطور که اشاره کردیم، این محصول شیمیایی در صنایع مختلفی همچون تولید مواد شوینده و سفید کننده، صنایع غذایی، صنعت کشاورزی، محصولات آرایشی و بهداشتی کاربرد دارد. در ادامه به توضیح مختصر هر یک پرداخته ایم:

1.تولید مواد شوینده و صنایع غذایی

یکی از کاربردهای وسیع آمونیوم پرسولفات، در تولید انواع مواد شوینده همچون پاک کننده، صابون‌های مختلف، انواع مختلف سفید کننده و... است. اما به طور کلی، بیشترین کاربرد این ماده در صنایع غذایی به عنوان نگهدارنده استفاده می شود تا از روند فاسد شدن و خرابی جلوگیری کند. از این نظر استفاده از آمونیوم پرسولفات برای مصرف کننده، دارای صرفه اقتصادی است. از طرفی دیگر می‌توان به عنوان عاملی جهت تنظیم کردن میزان اسیدیته در مواد غذایی استفاده کرد.

2.صنعت نفت و کشاورزی

آمونیوم پرسولفات در صنعت کشاورزی به عنوان یک ماده اولیه در تولید و ساخت انواع کودهای شیمیایی، مورد استفاده قرار می‌گیرد. هم‌چنین این ماده در تولید سم پاش‌، حشره کش‌ و علف کش‌ به صورت اسپری محلول در آب نیز کاربردهای بسیار وسیعی دارد.

3.تولید محصولات آرایشی و بهداشتی

یکی دیگر از کاربردهای این ماده، در تولید محصولات آرایشی و بهداشتی است که با به کارگیری این محصول شیمیایی در تولید محصولات بهداشتی و آرایشی، می‌توان انواع لایه بردارهای پوست را به وجود آورد.

 

4.تولید رنگ و کاغذ

6

از جمله کاربردهای وسیع دی آمونیوم پراکسی دی سولفات در زمینه تولید رنگ و کاغذ است که علاوه بر این ماده شیمیایی مواد دیگری در تولید کاغذ مورد استفاده قرار می گیرد. از این رو برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با انواع مواد مورد استفاده در کاغذ سازی مقاله 5 ماده شیمیایی پرکاربرد در کاغذ سازی را از سایت ارانیکو مطالعه نمایید.

 

دیگر کاربردهای آمونیوم پرسولفات

 • در تصفیه آب از این ماده شیمیایی استفاده‌ می شود.
 • برای دکلره کردن و رنگ مو کاربرد فراوان دارد.
 • به عنوان یک ماده سفید کننده و تولید صابون مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • در صنعت عکاسی و آنالیز مواد شیمیایی از دی آمونیوم پراکسی دی سولفات استفاده می‌شود.
 • آمونیوم پرسولفات به عنوان اصلاح کننده نشاسته، سفید کننده کاغذ و پارچه در دماهای پایین نیز کاربرد دارد.

تولید پرسولفات آمونیوم

7

پرسولفات آمونیوم را می توان با روش الکترولیز سولفات آمونیوم و اسید سولفوریک رقیق بدست آورد که در این روش الکترودهای پلاتین مورد استفاده قرار می‌گیرند. زمانی که عملیات الکترولیز انجام می‌شود، الکترولیت مایع به وجود آمده و سپس HSO4 با سولفات آمونیوم واکنش می‌دهد تا پرسولفات آمونیوم تولید شود.

عوارض جانبی پرسولفات آمونیوم

گرد و غبار موجود در هوا که حاوی پرسولفات آمونیوم است در تماس با چشم، بینی، گلو و ریه باعث تحریک می شود. علاوه بر این، قرار گرفتن در معرض سطوح بالای گرد و غبار نیز می تواند باعث مشکل در تنفس شود. به عنوان مثال، آرایشگرهایی که مدام در معرض پرسولفات آمونیوم قرار می گیرند در طی زمان منجر به مریضی آسم می شوند.

خطرات استفاده از پرسولفات آمونیوم

 • در اثر تماس با پوست باعث حساسیت، قرمزی و خارش پوست می شود. از این رو، ناحیه ای که با این ماده شیمیایی در تماس بوده را شستشو دهید.
 • استنشاق آن ریه و گلو را تحریک می کند و بلافاصله باعث سرفه و تنگی نفس می شود. در این صورت، هنگام استنشاق باید از ناحیه دود دور شوید و هوای تازه تنفس کنید.
 • خوردن سولفات آلومینیوم تاثیر بسیار منفی بر پرزهای روده و معده دارد که در بیشتر موارد، باعث استفراغ و حالت تهوع می می شود.

شرایط نگهداری پرسولفات آمونیوم

یکی از اصلی ترین شرایط نگهداری از آمونیوم پروکسی دی سولفات، محیا کردن محیط خشک و سیستم تهویه مناسب است. نکته قابل توجه در این است که بارگیری و تخلیه این ماده شیمیایی باید حتما در نور باشد و از مواد آلی، گوگرد، سوخت ‌های فسفریک و... دور نگه داشته شود. علاوه بر موارد گفته شده، درب ظروف این ماده شیمیایی باید به طور کامل بسته باشد.

قیمت آمونیوم پرسولفات

8

همانطور که اشاره کردیم، این ماده در گریدهای مختلف صنعتی، بهداشتی، آزمایشگاهی وجود دارد که توسط شرکت ‌های مختلف و معتبر همچون شرکت تدارک صنعت کاغد کرمان تولید و عرضه می شود. این شرکت با بهره مندی از متخصصین کارآمد و کارشناسان فنی و بازرگانی مجرب در داخل و همچنین با بهره گیری از امکانات شرکای تجاری خارجی خود از توانایی وسیعی در زمینه ارائه خدمات و پیشنهادات فنی درصنعت کاغذ سازی و مواد شیمیایی همچون پرسولفات آمونیوم برخوردار است.