به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

کلاهبرداری در سایت دیوار از جمله اتفاقاتی است که ممکن است در زندگی شما هم اتفاق بیفتد. در این حالت روش های بسیاری وجود دارند که افراد خاطی می توانند با فریب دادن کاربران، اقدام به سرقت اطلاعات و پول های شما بنمایند. حتما در ادامه با ما باشید تا به بررسی این موضوع به صورت کامل بپردازیم.

کلاهبرداری در سایت دیوار چیست؟

کلاهبرداری در سایت دیوار، هر از گاهی در رسانه های مختلف به گوش می رسد. اگر شما یک گوشی اندرویدی داشته باشید، حتما نام اپلیکیشن دیوار را شنیده اید و یا ممکن است در آن چیزی را خریده یا فروخته باشید. در عصر نوین کنونی که بسیاری از افراد با کمک فضای مجازی با یکدیگر تعامل می کنند، وب سایت ها و اپلیکیشن های مختلفی ایجاد شده اند. شما می توانید با کمک این برنامه ها، به راحتی هر وسیله ای که دارید را به صورت نو یا دست دوم به فروش برسانید. یکی از این برنامه ها، دیوار است که محل ایجاد یک آگهی آنلاین برای موضوعات مختلف از جانب کسب و کارها، شرکت ها و یا اشخاص حقیقی می باشد.

دکتر میثم شکری ساز راجع به کلاهبرداری در سایت دیوار معتقد است که با وجود عمومی بودن این نوع اپلیکیشن ها، بسیاری از افرادی که سوء نیت دارند نیز اقدام به ثبت آگهی های تقلبی می کنند. کلاهبرداری ها در سایت دیوار از طریق همین اعلامیه ها انجام می شوند که خود روش های مختلفی دارند. برای بررسی کامل تر این نوع ترفند های دزدی باید در ادامه با ما همراه باشید تا به صورت دقیق تر به آن ها بپردازیم. این نوع شیوه های کلاهبرداری می توانند با دریافت ودیعه، فروش کالاهای تقلبی و غیره همراه باشند.

13

آخرین اخبار کلاهبرداری سایت دیوار

 • ابتدا پیش از بررسی روش های کلاهبرداری در سایت دیوار، باید به آخرین گزارشات آن بپردازیم. در این حالت راجع به آخرین اخبار از کلاهبرداری سایت دیوار می توان به نمونه های زیر اشاره کرد که می تواند بیانگر تجربه تلخ استفاده از این پلتفرم، در صورت عدم دقت کاربران باشد. این موارد عبارتند از:
 • بنا به آخرین اخبار از کلاهبرداری سایت دیوار که از سوی باشگاه خبرنگاران جوان پخش شده است، یکی از گروه های کلاهبرداری در زمینه خودرو که به صورت یک باند فعالیت می کردند، دستگیر شدند. این گروه تاکنون بیش از 100 فقره ارتکاب کلاهبرداری در این زمینه داشته اند. شیوه دزدی در این روش بدین صورت است که یکی از اعضای گروه، با آگهی کردن خودرو های فروشی با قیمت پایین، اقدام به دریافت بیعانه می کند. آنها با ارائه کارت ملی و جعل برگه سبز، اعتماد شهروندان را جلب کرده و پس از دریافت بیعانه، دیگر پاسخگو نیستند.
 •  در خبر دیگری که از این رسانه پخش شده است، فردی با فروش آهن و پروفیل با بیش از 300 میلیون تومان کلاهبرداری دستگیر شد. شیوه دزدی در این حالت بدین گونه است که این شخص، از خریداران طلب پیش پرداخت می کند و سپس به آن ها قول ارسال کالا داده می شود اما پس از چند روز دیگر خبری از ارسال کالا نیست. این فرد برای فریب مال باختگان از ترفندهای مختلفی استفاده کرده است. به عنوان مثال، از حساب های بانکی شرکت های مرتبط استفاده نموده و پس از پرداخت، آهن آلات را از این شرکت ها برای خود می خریده است.
 • مدل دیگری از روش های دزدی مطابق با آخرین اخبار از کلاهبرداری سایت دیوار، تورها هستند.. مدل دزدی در این روش بدین گونه است که با تبلیغات بسیار جذاب از محل و خدماتی که ارائه می شوند، به صورت غیر حضوری مبالغی اخذ می گردد. این روش همچنین ممکن است به نام یکی از تورلیدرهای معروف انجام شود تا کاربران سریع تر فریب آن را بخورند.

14

روش های کلاهبرداری در سایت دیوار چگونه است؟

پس از بررسی آخرین اخبار از کلاهبرداری سایت دیوار، حال می توان به روش های مختلف دزدی در این پلتفرم اشاره کرد که عبارتند از:

 • دریافت بیعانه: از متداول ترین ترفند های دزدی به خصوص در زمینه اجاره و خرید یا رهن منزل است. در این حالت فرد شیاد از کاربر می خواهد تا در ازای تضمین انجام معامله در آینده و جلوگیری از فروش آن به فرد دیگر، مبلغی را به عنوان بیعانه در نظر گرفته و برای او بفرستد. فرستادن پول همانا و خاموش شدن و عدم پاسخگویی تلفن فرد خاطی همان. از آنجایی که این مبلغ بیعانه ممکن است مقدار کمی داشته باشد، بسیاری از افراد آن را پیگیری نمی کنند و خود را به دردسر تشکیل پرونده های قضایی مشغول نمی سازند. همین عامل سبب شده است تا کلاهبرداران بتوانند با انگیزه بیشتری به انجام این کار بپردازند.
 • جعل اطلاعات: روش دیگری که برای کلاهبرداری در سایت دیوار به کار گرفته می شود، جعل اطلاعات است. در این صورت همانطور که در بخش آخرین اخبار از کلاهبرداری سایت دیوار هم اعلام کردیم، کلاهبردار تلاش می کند چیزی را که وجود ندارد به شما بفروشد. از اطلاعات تقلبی برای جلب اعتماد شما استفاده کند و مدارک غیر رسمی را صادر نماید. این مورد به خصوص برای کلاهبرداری گوشی در دیوار و گول زدن کاربر با رسید های جعلی در موارد متعددی انجام شده است.
 • چک: در حالت دیگر، مجرم از چک برای پرداخت هزینه کالا یا خدمات شما استفاده می کند. بهترین توصیه آن است که از پول نقد و یا کارت به کارت برای پرداخت هزینه های خود استفاده کنید.

 

 

چگونه کلاهبرداری در سایت دیوار را پیگیری کنیم؟

میثم شکری ساز مدیر هولدینگ پارس که دیدگاه های مختلفی راجع به جلوگیری از کلاهبرداری های فضای کسب و کار دارد، معتقد است که برای پیگیری کلاهبرداری در سایت دیوار می توانید از طرق زیر استفاده کنید:

 • از آنجایی که شماره تلفن افراد برای ثبت نام در دیوار اخذ می گردد، شما امکان آن را دارید تا از این طریق اقدام به پیگیری فرد خاطی نمایید. ابتدا به سامانه ثنا مراجعه کرده و در آن ثبت نام کنید.
 • حال باید در "سامانه نوبت دهی دفاتر خدمات الکترونیک قضایی" اقدام به اخذ نوبت نموده و شکایت خود را ثبت کنید.
 • یکی از دفاتر خدمات قضایی را انتخاب کرده و در نوبت معین به آن مراجعه کنید. حال اقدام به تنظیم یک نمونه شکواییه کلاهبرداری از سایت دیوار نموده و درخواست خود را ارائه کنید. تمام مراحل در سامانه ثنا درج شده و قابل پیگیری می باشد.
 • روش دیگر استفاده از پلیس فتا دیوار است که می توانید با مراجعه به آدرس اینترنتی cyberpolice.ir مشکل را با آنها درمیان بگذارید.

15

نکاتی برای حفظ امنیت در سایت دیوار

از جمله نکات حفاظتی در برابر کلاهبرداری در سایت دیوار می توان گفت:

 • مراجعه حضوری: بهتر است همواره در خرید برخی کالاها یا خدمات، مراجعه حضوری داشته باشید.
 • مجوزها: پیش از هرگونه پرداخت اینترنتی، بهتر است مجوزها و نمادهای درج شده برای سایت را بررسی کرده و از اعتبار آن اطمینان حاصل کنید.
 • بیعانه: به هیچ وجه برای دریافت یک کالا یا اجاره مسکن و غیره، بدون مراجعه به مراکز معتبر اقدام نکنید. شما می توانید با تنظیم یک تنظیم یک قرارداد رسمی این کار را انجام دهید تا بتوانید ناهنجاری آتی را تحت پیگرد قرار دهید.
 • رسید کارت به کارت: به هیچ وجه تا زمانی که پول به حساب شما واریز نشده است، اقدام به ارائه محصول خود ننمایید. چراکه امروزه بسیاری از افراد با ارائه رسید های جعلی، مشتریان خود را فریب می دهند.
 • معاملات ملکی: در خرید و فروش های ملکی باید قرارداد های پیش فروش ساختمان در دفتر وکیل پایه دادگستری انجام شود. هر نوع قراردادی باید برای اعتبار بخشی در دفاتر اسناد رسمی نیز عقد گردد.
 • پرداخت آنلاین: بنا به توصیه پلیس فتا دیوار از نصب و پرداخت آنلاین  اجتناب کنید. چراکه با نصب اپلیکیشن های نامناسب، اطلاعات گوشی شما به دست آنها می افتد. همچنین ممکن است در پرداخت آنلاین، به درگاه های پرداخت جعلی هدایت شوید که تمام اطلاعات کارتی شما از طریق این درگاه ها ضبط می گردند.