به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

چرخ دنده های سیاره ای ( گیربکس خورشیدی یا سیاره ای )  از پیچیده ترین وسایل انتقال هستند که در مقابل دیگر محصولات صنعتی دارای ابعاد کوچکی می باشند و  طراحی شده  با عملکرد بالا ( راندمان نزدیک به 100 درصد ) می باشند ، که استفاده گسترده آن را در ماشین های تکنولوژیکی، و وسایل نقلیه ردیابی و در تمام کارگاه ها ، کارخانه و خط های تولید دیده میشود .  تا به امروز، گیربکس سیاره ای چندین نسخه دارد، اما اصول اولیه تغییرات آن یکسان است.

در پایه سازه، تنها سه قسمت کاربردی با یک محور چرخش ساخته شده است.که توسط حامل و دو چرخ مرکزی دندانه دار ( همان دنده های خورشیدی ) نشان داده می شوند. همچنین در این دستگاه یک گروه گسترده از واحدهای کمکی در قالب مجموعه ای از چرخ دنده ها، چرخ دنده ها و یاتاقان های یکنواخت ارائه می شود. از اینجا می توان نتیجه گرفت که گیربکس سیاره ای مکانیزمی از خانواده "جعبه" چرخ دنده ها است، اما با یک تفاوت عمده. این شامل استقلال شرطی سرعت زاویه ای در هر یک از پیوندهای اصلی است.

از گیربکس های خورشیدی حتی برای راه انداز بعضی پمپ های صنعتی مانند مونوپمپ نیز استفاده میشود

اصول عملکرد کاهنده های سیاره ای

 1. تغییر در انتقال بستگی به پیکربندی طرح دنده های خورشیدی دارد. مقدار تحرک عنصر و جهت گشتاور خواهد بود. یکی از سه جزء (پوسته، دنده رینگی، دنده خورشیدی) در یک موقعیت ثابت ثابت می شود در حالی که دو جزء دیگر می چرخند. به منظور مسدود کردن عناصر جعبه دنده سیاره ای، اصل عملکرد مکانیسم اتصال تسمه ها و کلاچ ها را فراهم می کند. خوب، دیفرانسیل های دنده مخروطی فاقد ترمز و کلاچ قفل هستند.
 2. Downshift را می توان به دو روش فعال کرد. در تجسم اول، اصل زیر اعمال می شود: epicycle متوقف می شود، در پس زمینه آن زمان کار از واحد قدرت به پایه دنده خورشیدی هدایت می شود و از حامل خارج می شود. در نتیجه، شدت چرخش شفت کاهش می یابد و دنده خورشیدی فرکانس کار را افزایش می دهد. در یک طرح جایگزین، چرخ دنده خورشیدی دستگاه مسدود شده و چرخش از حامل epicycle منتقل می شود. نتیجه یکسان است، اما با یک تفاوت کوچک. واقعیت این است که ضریب دنده در این مدل کار به یکپارچگی تمایل دارد.
 3. در روند افزایش گیربکس، چندین مدل کار و همچنین برای همان گیربکس سیاره ای نیز قابل تحقق است. اصل کار در ساده ترین طرح به شرح زیر است: epicycle مسدود می شود و گشتاور از چرخ دنده خورشیدی مرکزی منتقل می شود و به ماهواره ها و حامل منتقل می شود. در این حالت، مکانیزم به عنوان یک دنده بالابر عمل می کند. در پیکربندی دیگر، دنده قفل می شود و گشتاور از پینیون به حامل منتقل می شود. همچنین اصل عملکرد مشابه گزینه اول است اما در فرکانس چرخش تفاوت وجود دارد. هنگامی که دنده عقب درگیر می شود، گشتاور از اپی سیکل حذف شده و به دنده خورشیدی منتقل می شود. در این مورد، حامل باید ثابت باشد.

این دستگاه برای اولین بار در خودروی فورد تی به صورت گیربکس دو سرعته با اصل شیفت پا و تسمه ترمز استفاده شد. در آینده این دستگاه دگرگونی های زیادی را پشت سر گذاشت و امروزه می توان گیربکس سیاره ای پریوس ژاپنی را جدیدترین نسخه مکانیسم های این نوع نامید. اصل کار این واحد توزیع انرژی بین کارخانه (که می تواند هیبریدی باشد) و چرخ ها می باشد. در حین کار، موتور متوقف می شود، پس از آن انرژی به ژنراتور هدایت می شود، در نتیجه چرخ ها شروع به حرکت می کنند.

این به این معنی است که می توانیم دوباره نتیجه بگیریم که مدل سیاره ای مانند یک گیربکس کار می کند. در این سیستم، اپی سیکل عملکرد پیوند زنجیر را انجام می دهد، چرخ دنده خورشیدی ثابت می ماند و حامل در کیس بسته می شود. در این مورد، طرح های کاری بوش های ساده و چند سرعته یکسان خواهد بود. تفاوت کوچک فقط در این است که هر گره از منظومه سیاره ای دارای شاخص های دقیق تعریف شده خود از نسبت دنده است.

 

حالا که با عملکرد گیربکس های خورشیدی به طور کامل آشنا شدیم ، باید بدانیم از این نوع محصول صنعتی که در گروه گیربکس های صنعتی قرار میگیرد . برای کارخانه هایی که از گیربکس های دنده خورشیدی یا سیاره ای استفاده کنند از مزایای زیر بهره مند میشوند

 • راندمان کار تا 99 درصد
 • حجم کم نسبت به مدل های مشابه
 • گستره گشتاور و دورهای خروجی مختلف برای کاربردهای مختلف
 • نگهداری ، تعمیر و سرویس راحت و آسان
 • گردش بار ورودی به گیربکس در کل دنده ها

مکانیسم آسیب و تعمیر

شایع ترین علامت خرابی چرخ دنده سیاره ای وجود ارتعاشات در ناحیه پوسته است. کاربران همچنین به صداهای اضافی، ضربات و تکان‌ها توجه می‌کنند. وجود علائم خاص به ماهیت خطا بستگی دارد که ممکن است دلایل مختلفی برای آن وجود داشته باشد:

 • مکانیسم گرمای بیش از حد
 • سبک رانندگی تهاجمی با ترمز و شتاب شدید.
 • کمبود روغن، سطح پایین یا کیفیت ناکافی آن.
 • گرم نشدن کافی گیربکس قبل از رانندگی.
 • خودت را روی یخ بینداز
 • ماشین با برف یا گل برخورد می کند.
 • عناصر فرسوده سری سیاره ای.

برای تعمیر گیربکس سیاره ای باید علت خاص خرابی آن را بدانید. برای انجام این کار، مکانیسم را جدا کنید. معمولا جعبه در داخل محور محرک پیچ می شود. لازم است براکت های سرعت را از یک طرف جدا کنید (بسته به طرح) و سپس پیچ را از سوراخ محور محرک باز کنید. مرحله بعدی تمیز کردن یا تعویض عنصر آسیب دیده است. به عنوان یک قاعده، ما در مورد آلودگی براده های فلزی، آسیب به دندان ها، سایش محورها و چرخ دنده ها صحبت می کنیم.

مکانیسم های سیاره ای در پیچیدگی دستگاه متفاوت است، که در آن مزایا و معایب وجود دارد. اولین مورد را می توان به تعادل اقلام خدماتی با توزیع نسبتاً دقیق نیروها نسبت داد. این عامل امکان توسعه واحدهای تعویض دنده را فراهم می کند که امکان تحقق یک طرح بهینه را فراهم می کند. در مورد "سیاره ای" دوچرخه، مزایای ارگونومیکی نیز قابل توجه است که از جمله آنها امکان تعویض در حالت ایستاده است. هنگام حرکت در شهر، این یک کیفیت بسیار مفید است، زیرا تغییر سرعت بسیار مکرر است. اگر در مورد معایب سیستم های سیاره ای صحبت کنیم، آنها هنوز هم با ویژگی های متوسط ​​با ضرایب انتقال بزرگ مشخص می شوند. این سیستم همچنین به مونتاژ دقیق نیاز دارد، زیرا حتی کوچکترین انحرافات خطر فرسودگی همان قطعات را افزایش می دهد.

گروه صنعتی درویش نمایندگی رسمی فروش گیربکس های خورشیدی داخلی و خارجی می باشد . کافی است با ما تماس بگیرید و از مزایای مشاوره رایگان ما برای انتخاب برند ، مدل و نوع گیربکس خورشیدی مناسب اقدام نمایید