به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

 

چشم‌انداز سرطان پانکراس یا همان سرطان لوزالمعده تا حد زیادی به مرحله سرطان در زمان تشخیص بستگی دارد. مراحل پیشرفته سرطان لوزالمعده عموما کشنده‌تر از مراحل اولیه است زیرا بیماری گسترش یافته است. بسیاری از موارد سرطان لوزالمعده تا زمانی که سرطان پیشرفت نکرده و به سایر قسمت‌های بدن سرایت کند، شناسایی نمی‌شوند. به همین دلیل بسیار مهم است که معاینات منظم داشته باشید و هر گونه نگرانی در مورد علائم و سلامت کلی خود را با پزشک خود در میان بگذارید.

 

اصول اولیه سرطان پانکراس

سرطان لوزالمعده در پانکراس، اندامی که در پشت معده و در بالای شکم شما قرار دارد، ایجاد می‌شود. در میان عملکردهای دیگر، لوزالمعده مسئول دو وظیفه اصلی بدن است:

 • گوارش
 • تنظیم قند خون

لوزالمعده مایعات را ایجاد می‌کند که به روده‌ها منتقل می‌شوند و به تجزیه و هضم غذا کمک می‌کنند. بدون این مواد، بدن ممکن است نتواند مواد مغذی را جذب کند یا غذا را به درستی تجزیه کند. همچنین لوزالمعده انسولین و گلوکاگون تولید می‌کند. این هورمون‌ها مسئول کمک به شما در حفظ سطح مطلوب قند خون هستند. پانکراس این هورمون‌ها را مستقیما در خون شما آزاد می‌کند.

 

اهمیت مرحله بندی سرطان

2

مرحله‌بندی سرطان به پزشک و تیم مراقبت از سرطان شما کمک می‌کند تا بفهمند سرطان چقدر پیشرفته است. دانستن مرحله برای انتخاب بهترین درمان‌ها و گزینه‌های درمانی مهم است. همچنین در دیدگاه شما نسبت به آینده نقش دارد.

رایج‌ترین سیستم مرحله‌بندی سرطان پانکراس، سیستم TNM کمیته مشترک آمریکایی سرطان (AJCC) است. از مقیاس ۰ تا ۴ استفاده می‌کند. سطح و مراحل فرعی AJCC با اطلاعات کلیدی تعیین می‌شوند:

 • اندازه تومور (T)
 • نزدیکی سرطان به غدد لنفاوی (N)
 • گسترش سرطان یا متاستاز به نقاط دوردست (M)

 

میزان بقا بر اساس مرحله

قبل از اینکه به ادامه مطلب بپردازیم لازم به ذکر است موسسات خیریه از راه‌های مختلف همچون کمک مالی به خیریه یا قلک خیریه سعی می‌کنند به بیماران مبتلا به سرطان که وضعیت مالی خوبی ندارند و درگیر هزینه‌های بالای داروها هستند، کمک کنند. اگر تشخیص داده شده و مرحله شما مشخص شده است، ممکن است در مورد دیدگاه خود کنجکاو باشید. یک چشم‌انداز مبتنی بر اطلاعات جمع آوری شده از افرادی است که سرطان مشابهی دارند.

اگرچه اطلاعات مفید هستند اما آمار بقا قطعی نیست. اطمینان حاصل کنید که دیدگاه فردی خود را با پزشک خود در میان بگذارید تا بهتر بتوانید معنی آن را برای شما درک کنید.

 

درک اعداد و اطلاعات

یک چشم‌انداز اغلب بر حسب نرخ بقای ۵ ساله ارائه می‌شود. این عدد به درصد افرادی اشاره دارد که حداقل ۵ سال پس از تشخیص اولیه هنوز زنده هستند. بیشتر میزان بقا بیش از ۵ سال به نظر نمی‌رسد اما درک این نکته مهم است که بسیاری از افراد به خوبی پس از آن زمان زندگی می‌کنند. آمار زیر در اصل از پایگاه داده SEER است. مراحل مربوطه AJCC نیز برای مرجع آسان گنجانده شده است.

 

تومورهای نورواندوکرین پانکراس (PNETs)

تومورهای نورواندوکرین پانکراس (PNETs) در سلول‌هایی ایجاد می‌شوند که مسئول تولید انسولین و گلوکاگون هستند. PNET‌ها نادر هستند. آن‌ها به عنوان NETs یا تومورهای سلول جزیره‌ای شناخته می‌شوند. میزان بقای این نوع سرطان پانکراس با نوع شایع‌تر سرطان پانکراس با تومورهای برون‌ریز متفاوت است.

برای افرادی که بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ مبتلا به PNET تشخیص داده شده‌اند، میزان بقای ۵ساله کلی ۵۴ درصد است. افراد مبتلا به این نوع تومور نسبت به افرادی که سرطان‌های لوزالمعده شایع‌تر دارند، چشم‌انداز بهتری دارند.

 

آشنایی با مراحل AJCC

3

سطح و مراحل فرعی AJCC در ادامه توضیح داده شده است.

 

مرحله 0

مرحله ۰ سرطان پانکراس تهاجمی نیست. این بدان معنی است که فراتر از لایه‌های بالایی مجرای پانکراس یا خارج از پانکراس گسترش نیافته است. سرطان مرحله ۰ به عنوان سرطان درجا نیز شناخته می‌شود.

 

مرحله ی 1

تومورهای سرطانی فراتر از پانکراس گسترش نیافته‌اند و وسعت آن‌ها از ۱.۶ اینچ (۴ سانتی متر) بیشتر نیست.

 

مرحله 2

در یک زیرگروه سرطان لوزالمعده مرحله ۲، تومورها بزرگتر از ۱.۶ اینچ (۴ سانتی متر) هستند اما به فراتر از پانکراس گسترش نیافته‌اند. همچنین در صورت اعمال تمام موارد زیر، مرحله ۲ برای شما تشخیص داده می‌شود:

 • شما تومور دارید، بدون توجه به اندازه آن‌ها
 • سرطان به ۳ غدد لنفاوی مجاور گسترش یافته است
 • سرطان فراتر از پانکراس گسترش نیافته است

 

مرحله 3

اگر همه موارد زیر اعمال شوند، مرحله ۳ برای شما تشخیص داده می‌شود:

 • شما تومور دارید، بدون توجه به اندازه آن‌ها
 • سرطان به حداقل ۴ غدد لنفاوی مجاور گسترش یافته است
 • سرطان فراتر از پانکراس گسترش نیافته است

همچنین اگر سرطان شما به مکان‌های دور گسترش نیافته باشد اما فراتر از پانکراس به رگ‌های خونی اصلی نزدیک گسترش یافته باشد، مرحله ۳ برای شما تشخیص داده می‌شود.

 

مرحله 4

سرطان‌های مرحله پیشرفته، مانند مراحل ۳ و ۴، فراتر از محل تومور اولیه به بافت‌های مجاور، رگ‌های خونی، اعصاب و سایر اندام‌ها گسترش می‌یابند. این فرآیند به عنوان متاستاز شناخته می‌شود. مرحله ۴ سرطان پانکراس پیشرفته‌ترین مرحله است. سرطان فراتر از پانکراس و به نقاط دورتر بدن مانند کبد یا استخوان‌ها گسترش یافته است.

 

مهم ترین نکته: بهبود دیدگاه شما

میزان بقا نشان دهنده سال‌های گذشته درمان است. هرساله پیشرفت‌های بزرگی در زمینه درمان وجود دارد که امروز برای افرادی که تحت درمان سرطان لوزالمعده قرار می‌گیرند، خبر خوبی است. با بهبود درمان‌ها، میزان بقا نیز افزایش می‌یابد. علاوه بر این، عوامل دیگری بر روی دیدگاه شما تأثیر می‌گذارد، از جمله:

 • سن
 • سلامت کلی
 • سبک زندگی
 • نگرش نسبت به روند درمان شما

 

پزشک شما همچنین می‌تواند به شما کمک کند مطمئن شوید که تمام تلاش خود را برای بهبود دیدگاه خود و داشتن یک زندگی سالم انجام می‌دهید. نه تنها احساس می‌کنید که کنترل وضعیت خود را در دست دارید بلکه احتمالا سلامت روانی و دیدگاه کلی شما نیز بهبود می‌یابد.

لازم به ذکر است موسسه مهرسهیلا، موسسه خیریه در کرج، خدمتی به نام سفارش استند تسلیت را ارائه می‌دهد که به وسیله آن هم می‌توانید تسکینی بر روی زخم عزیزان‌تان باشید و هم به بیماران مبتلا به سرطان کمک کنید.