به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

با کوچک‌تر شدن خانه‌ها و تمایل بیشتر مردم به جلوه‌های مدرن و مینیمال بنظر می‌رسد گازهای صفحه‌ای، نسبت به گازهای مبله که بسیار جاگیر هستند، انتخاب بهتری باشند. گازهای صفحه‌ای نه تنها فضای کمتری اشغال می‌کنند و جای بیشتری برای ذخیره سازی در اختیار شما قرار می‌دهند، بلکه طراحی مدرن‌تری هم دارند. برای انتخاب و خرید یک گاز صفحه ای خوب و مناسب نیاز به کسب اطلاعات کافی دارید. ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم تا با دانستن نکات مهم، بهترین انتخاب را داشته باشید.

گاز صفحه‌ای چیست؟

گاز صفحه‌ای نوعی اجاق گاز است که روی کابینت نصب می‌شود و قابل جابجایی نیست. این اجاق گازها در انواع مختلف تولید می‌شوند که در ادامه به توضیح مزایا و معایب هر یک از آن‌ها خواهیم پرداخت.

نکات مهم برای خرید گاز صفحه‌ای

پیش از هرچیز باید کاربرد اجاق گاز صفحه‌ای را مشخص کنید. به این ترتیب متوجه می‌شوید که به چه اجاق گازی با چه ابعاد و چه تعداد شعله‌ای نیاز دارید.

جنس بدنه گاز صفحه‌ای هم یکی دیگر از مواردی است که در هنگام خرید باید به آن دقت کنید. این مورد در زیبایی و تمیز کردن، همچنین طول عمر محصول مورد نظر شما تاثیر مستقیم خواهد گذاشت.

با توجه به شرایط خانواده و کاربرد اجاق گاز بهتر است به نکات ایمنی که به شکل ویژه به آن‌ها نیاز دارید، مثل داشتن فقل کودک، هم توجه داشته باشید.

ابعاد هود و برش کابینت برای قرار گرفتن گاز صفحه‌ای باید به درستی محاسبه شود. پس پیش از انتخاب گاز صفحه‌ای تمام موارد یاد شده را به دقت بررسی کنید.

آشنایی با انواع گاز صفحه‌ای

2

گازهای صفحه‌ای که در بازار ایران عرضه می‌شوند عمدتا شیشه‌ای یا استیل هستند. گاز صفحه‌ای اخوان با طراحی ترکیبی از شیشه و استیل می‌تواند در این بین انتخابی متفاوت به حساب بیاید.عمده‌ترین تفاوت میان این گازها در نوع تمیز کردن آن‌ها است.

گازهای شیشه‌ای معمولا با طراحی مدرن‌تر و جذاب‌تری به بازار عرضه می‌شوند. از آنجا که شیشه بکار رفته در این گازها ضد ضربه است بر اثر گرما یا تحمل وزن ظروف آسیبی نخواهند دید. اما از آنجا که لکه غذا و آلودگی را خیلی سریع نشان می‌دهند باید روزانه آن‌ها را تمیز کرد.

گازهای صفحه‌ای استیل در دو نوع ساده و آجدار به بازار عرضه می‌شوند. تنها تفاوت گاز استیل آجدار در ضد خش بودن آن است. اما تمیز کردن این نوع مشکل‌تر خواهد بود. برای تمیز کردن گازهای استیل باید قسمت‌های مختلف آن را از هم جدا کنید. بهتر است برای این کار سرکه و جوش شیرین را، به صورت جداگانه، بکار ببرید.

اجاق‌های صفحه‌ای گازسوز به گاز شهری معمولی وصل می‌شوند. سرعت گرمایش آن‌ها بالا است اما تمیز کردنشان، به دلیل تخت نبودن صفحه، کمی مشکل‌تر خواهد بود. از آنجا که مردم اغلب از وسایلی استفاده می‌کنند که با آن‌ها آشنایی قبلی دارند، این اجاق‌ها پرطرفدارترین نوع اجاق صفحه‌ای به حساب می‌آیند.

اجاق‌های برقی با ظاهری مدرن‌تر و زیباتر طراحی می‌شوند. سیستم کنترل حرارت و روشن کردن در آن‌ها لمسی است و برنامه‌های پخت متنوع‌تری دارند. راحت‌تر هم تمیز می‌شوند. ولی گرم شدنشان اندکی زمان خواهد بود.ن

اجاق‌های صفحه‌ای القایی از سیستم الکترومغناطیسی برای انتقال گرما به داخل ظرف استفاده می‌کنند. در این نوع بجز فضای زیر ظرف هیچ بخش دیگری از اجاق گرم نمی‌شود و سرعت پخت هم در آن‌ها بسیار بالا است. ولی برای پخت پز با این نمونه‌ها حتما باید از ظروف رسانا استفاده کنید.

ابعاد

اندازه بیشتر اجاق‌های صفحه‌ای 72 تا 92 سانتیمتر است. این اجاق گازهای صفحه‌ای عمدتا چهار یا پنج شعله هستند. اما اجاق‌هایی با تعداد شعله و ابعاد دیگر هم وجود دارد که کاربردهای مختلفی دارند. ضخامت گازهای صفحه‌ای حدود پنج سانتیمتر است. اگر ضخامت صفحه روی کابینت هم پنج سانتیمتر باشد دیگر نیازی به یونیت زیر گاز نخواهد بود.

تعداد شعله

گاز دو شعله با عرض سی و عمق پنجاه سانتیمتر بیشتر برای ادارات و به منظور گرم کردن غذا یا جوش آوردن آب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گاز چهار شعله با عرض 58 و عمق 50 سانتیمتر، برای آشپزخانه‌های کوچک و اماکن تجاری مناسب است.

گاز پنج شعله با عرض 86 و عمق 50 سانتیمتر از پرکاربردترین انواع گاز رومیزی است که برای خانواده‌هایی با جمعیت متوسط و رو به بالا متناسب خواهند بود.

گاز صفحه‌ای اخوان در ابعاد مختلف و با تعداد شعله‌های متفاوت به بازار عرضه می‌شود.

ایمنی گاز

برای استفاده ایمن از گاز صفحه‌ای هم باید موارد ایمنی مثل فاصله مناسب شلنگ و شیر گاز از شعله را رعایت کنید. دقت داشته باشید پس از نصب و پیش از استفاده حتما از عدم نشتی گاز اطمینان حاصل کنید.

چه انتخاب شما اجاق‌های گازی باشد چه برقی، برای استفاده از فندک خودکار، حتما باید یک پریز برق مطمئن در اختیار داشته باشید.

دقت کنید برش کابینت برای قرار دادن گاز صفحه‌ای دقیقا به اندازه باشد. اگر برش متناسب نباشد ممکن است گاز شما آسیب ببیند یا بشکند. به طرو مثال اگر انتخاب شما گاز صفحه‌ای اخوان باشد، تکنیسین متخصص شرکت تمام مراحل را با دقت تمام برای شما انجام خواهد داد و می‌توانید از ایمنی کامل آن مطمئن باشید.

میزان مصرف انرژی

مصرف انرژی اجاق‌های صفحه‌ای گازی معمولا تفاوت چندانی با انواع دیگر اجاق گاز ندارد. این نوع با توجه به در دسترس بودن گاز در کشور ما و قیمت پایین‌تر آن مقرون به صرفه‌تر است. اجاق‌های صفحه‌ای برقی مصرف انرژی بالایی دارند و بیشتر در مناطقی که یا بسیار گرم هستند، یا امکان استفاده از گاز در آنجا وجود ندارد، کاربرد دارند.

اگر به هر دلیلی می‌خواهید از انواع برقی استفاده کنید در نظر داشته باشید اجاق‌های القایی به دلیل سرعت گرمایش بالاتر و عملکرد متفاوت میزان مصرف انرژی کمتری دارند.

گاز صفحه‌ای اخوان با 25 درصد قدرت گرمایش بالاتر امکان پخت و پز سریع‌تر و مصرف انرژی کمتر را برای مشتریان خود فراهم می‌کند.

قیمت

3

اجاق‌های صفحه‌ای برقی معمولا ارزان‌تر از سایر انواع اجاق صفحه‌ای هستند. اما از آنجا که میزان مصرف برق آن‌ها بالا است، با در نظر گرفتن هزینه‌های جاری، چندان مناسب بنظر نمی‌رسد. همانطور که گفته شد گازهای صفحه‌ای القایی انرژی کمتری مصرف می‌کنند اما در صدر لیست گران قیمت‌ترین گازهای صفحه‌ای قرار دارند. شکل ظاهری، جنس بدنه و تعداد شعله‌ها هم تاثیر بسزایی بر قیمت گاز صفحه‌ای می‌گذارد. قیمت گاز صفحه ای معمولا از اجاق گاز فردار پایینتر است که یکی از تفاوت های اساسی این دو نوع اجاق گاز محسوب می‌شود. برای آشنایی بیشتر با این تفاوت ها، پیشنهاد می شود مقاله 6 تفاوت گاز رومیزی و اجاق گاز فردار را بخوانید.

اعتماد به برندهای برتر

از آنجا که اجاق گاز یکی از وسایلی است که کاربرد بلند مدتی برای همه دارد باید در انتخاب آن دقت بسیاری به خرج داد. بهتر است برای خرید از میان محصولات برندهای معتبر یک نمونه انتخاب کنید تا از خدمات پس از فروش و کیفیت محصول اطمینان کامل داشته باشید. آشنایی با بهترین برندهای گاز صفحه ای در ایران، به شما کمک می‌کند تا خرید بهتری داشته باشید. به همین دلیل حتما پیش از خرید گاز صفحه ای، در این مورد اطلاعات کسب نمایید.

نتیجه گیری

ما در این مقاله تلاش کردیم شما را با 7 نکته مهم پیش از خرید گاز صفحه ای آشنا کنیم. همانطور که مطالعه نمودید، توجه به نکاتی مانند آشنایی با انواع گاز صفحه ای، ابعاد گاز، قیمت گاز رومیزی، ایمنی، مصرف بهینه انرژی، تعداد شعله و برند تولید کننده اهمیت بالایی دارد. توجه کردن به این نکات، قطعا شما را به سمت خرید یک محصول با کیفیت و خوب سوق می‌دهد.