به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

اگر نمی‌دانید، تشخیص رنگ خودرو چگونه است و به مراحل مختلف آن آشنایی ندارید، ما در این مطلب به‌طور کامل زوایای گوناگون آن را شرح می‌دهیم. باید قبول کرد که آموزش کارشناسی خودرو مسئله‌ای دقیق، پیچیده و مهم است و چگونگی تشخیص رنگ نیز یکی از زیرمجموعه‌های این علم بوده که خود طیف وسیعی از موارد را شامل می‌شود. با کارشناسی خودرو می‌توان تا حد زیادی به معایب مختلف اتومبیل‌ها پی برد و ارزش ریالی این وسایل نقلیه شخصی را برآورد نمود. به همین دلیل مقوله کارشناسی خودرو در محل یا در مراکز تخصصی کارشناسی خودرو امروزه بسیار پررنگ و جدی دنبال می‌شود. با این تمهید متخصصان این حوزه می‌کوشند تا حد امکان از ضرر و زیان‌های مالی و تقلب‌های مختلف حین خریدوفروش خودروها بکاهند. بدین ترتیب معامله‌هایی اصولی‌تر را رقم بزنند.

بخش‌های مختلف کارشناسی رنگ خودرو

اگرچه بسیاری فقط بررسی بدنه را جزء کارشناسی رنگ خودرو به شمار می‌آورند، اما باید گفت ارزیابی رنگ در قسمت‌های مختلفی از اتومبیل‌ها صورت می‌گیرد. به همین دلیل کارشناسی رنگ خودرو به بخش‌های مختلفی تقسیم‌شده و در سایه آن ارکان گوناگونی از اتومبیل‌ها موردسنجش قرار می‌گیرند. به دلیل همین گستردگی است که بسیاری می‌پرسند، تشخیص رنگ خودرو چگونه است و چه بخش‌هایی را شامل می‌شود. درواقع این کارشناسی شامل چهار بخش مجزا بوده که در ادامه به شرح و توضیح هر یک می‌پردازیم.

 

بخش اول کارشناسی رنگ خودرو: بررسی رنگ‌شدگی ستون‌ها، سقف و شاسی

در آموزش کارشناسی خودرو تشخیص رنگ موضوع مهمی است. به‌گونه‌ای که یک کارشناس زمانی تأییدیه‌های لازم را برای حضور در این شغل به دست می‌آورد که توانایی تشخیص رنگ‌شدگی یا وجود رنگ فابریک کارخانه را بر روی قطعات مختلف اتومبیل داشته باشد. با این توصیفات اگر زمانی کارشناس مربوطه از رنگ‌شدگی سقف، ستون‌ها یا شاسی به شما اطلاع داد، بدان معنی است که اتومبیل مدنظر با یک تصادف شدید مواجه بوده است. اغلب در تصادفاتی که اتومبیل چپ می‌شود، احتیاج به صافکاری سقف وجود دارد. همین‌طور هنگامی‌که تصادف شدیدی از جلو یا عقب رخ دهد، ستون‌ها و شاسی‌ها به‌طور کامل تخریب‌شده و گاهاً در کنار صافکاری، شاسی کسی نیز ضروری می‌شود. با چنین توضیحاتی به حتم خود متوجه شده‌اید که این خودرو به‌هیچ‌وجه ارزش خرید ندارد.

بخش دوم کارشناسی رنگ خودرو: بررسی رنگ قطعات بیرونی

قطعات بیرونی خودرو شامل درب‌ها، گلگیرها و صندوق‌عقب و درب کاپوت بوده که باید ازنظر رنگ‌شدگی موردبررسی قرار گیرند. به دلیل حساسیت بالایی که خریداران بر روی این قسمت‌ها به خرج می‌دهند، فروشندگان سعی می‌کنند، باکیفیت‌ترین صافکاری را در مورد این بخش‌ها لحاظ نمایند. ازاین‌رو اگر درخواست یک کارشناسی خودرو در محل رادارید از تبحر و تخصص وی اطمینان کسب نمایید. چراکه این بخش‌ها با دقت و ظرافت خاصی ترمیم می‌شوند که تشخیص آن از عهده افراد عادی و ناکارآمد خارج است.

بخش سوم کارشناسی رنگ خودرو: بررسی قطعات تعویضی

در اینجا حتماً می‌پرسید، در مورد قطعات تعویضی، تشخیص رنگ خودرو چگونه است؟ باید بگوییم، این پروسه همانند روشی است که در فرآیند بررسی رنگ‌شدگی لحاظ می‌گردد. در بسیاری از سوانح رانندگی آسیب به بخش‌هایی از خودرو چنان وسیع و عمیق است که صافکاری آن یا غیرممکن بوده و یا بسیار هزینه‌بر است. در اینجا مالک تصمیم گرفته تا قطعه معیوب را با یک نمونه استوک موجود در بازار یا یک قطعه کارخانه‌ای تعویض نماید.

در این حالت به‌راستی تشخیص قطعه از نوع کارخانه‌ای بسیار سخت بوده و دانش محدود می‌تواند سبب شود، کارشناس متوجه قطعه تعویضی نشده و قیمت را به‌اشتباه اعلام نماید. از طرفی قیمت یک خودرو با قطعه استوک در مقایسه با خودرویی دارای قطعه کارخانه‌ای بسیار متمایز می‌باشد. به همین دلیل است که رسالت یک کارشناس بسیار مهم جلوه می‌کند. چراکه حقایق بسیاری را برای خریداران بازگو می‌نماید.

 

بخش چهارم کارشناسی رنگ خودرو: خط و خش بدنه

در دوره‌های آموزش کارشناسی خودرو هنرجویان می‌آموزند که رنگ‌شدگی یا تعویض قطعاتی مانند سپر و رکاب به‌شرط آنکه به شاسی ضربه وارد نشده باشد، از اهمیت چندانی برخوردار نیست. این بدان معنی است که در قیمت‌گذاری خودرو این بخش‌ها لحاظ نمی‌شود. در همین راستا انواع خط و خش بر روی بدنه که با یک پولیش ساده برطرف شده یا چنان کوچک است که به چشم نمی‌آید، نیز شامل افت قیمت نمی‌شوند. بلکه در مقابل فقط ایراداتی که نیاز به رنگ‌شدگی وسیع داشته کسر قیمت را به دنبال دارند.

بررسی ضرورت‌های تشخیص رنگ خودرو:

استفاده از خدمات کارشناسی خودرو در محل به‌منظور بررسی رنگ بدنه یکی از مهم‌ترین پروسه‌هایی است که قبل از خرید خودروهای دست‌دوم باید به آن بپردازید. از اساسی‌ترین دلایلی که ضرورت استفاده از یک کارشناس را برای این امر می‌رساند به چندین مورداشاره می‌کنیم:

 • تأثیر ظاهر به‌عنوان یکی از فاکتورهای مهم در امر زیبایی خودروها
 • قیمت‌گذاری خودروهای دست‌دوم بر اساس مبحث کیفیت رنگ بدنه
 • وجود عیب در رنگ بدنه نشانی بر تصادفات جزئی یا سنگین
 • هویدا شدن معایب مخفی از چشم خریداران
 • آگاهی از نوع و میزان آسیب‌های واردشده به خودرو
 • کسب اطلاعات از سلامت و سوابق کاری اتومبیل
 • اطلاع از تصادفی یا چپی بودن ماشین
 • اطمینان از اورجینال بودن قطعات

 

با بررسی این مؤلفه‌ها خود حتماً متوجه شده‌اید که چقدر به یک فرد که آموزش کارشناسی خودرو را به‌طور کامل دیده و به مباحث مختلف آن اشراف کامل دارد، در زمان خرید نیازمند هستید. به‌هرحال یک اتومبیل چپی یا تصادفی که ظاهر آن بارنگ آراسته‌شده، نمی‌تواند کارایی خوبی را از خود نشان دهد. حتی در بسیاری موارد به دلیل نقص‌های فنی بسیار جان سرنشینان را نیز به خطر می‌اندازد.

روش‌های مختلف تشخیص رنگ خودرو چگونه است؟

در این بخش به‌طور کامل خواهیم گفت که روش‌های مختلف تشخیص رنگ خودرو چگونه است. بدین ترتیب در ابتدای مشاهده خودرو یک سری روش‌ها را که خود قادر به انجام آن هستید، امتحان نموده و برای دریافت نتیجه قطعی حتماً به سراغ یک کارشناس حرفه‌ای بروید.

 

روش‌های ابتدای تشخیص رنگ خودرو:

روش‌های ابتدایی اما غیرتخصصی بسیاری هستند که شمارا برای یک ارزیابی سطحی و در معیارهایی چشمی و بصری یاری می‌رسانند. از مهم‌ترین آنها به چند مورداشاره می‌کنیم.

 • بررسی چشمی برای کشف تفاوت رنگ در بخش‌هایی با احتمال آسیب بیشتر
 • عکس گرفتن و بررسی تمایز رنگ بخش‌های مختلف
 • دقت در وجود رنگ پاشیدگی و عدم یک رنگ یکپارچه و کامل
 • وجود گردوغبار یا اشیاء ریز در بخش خشک‌شده رنگ
 • پوسته‌پوسته شدن، رنگ‌پریدگی یا ایجاد رنگ باحالت پوست پرتقالی
 • انعکاس موج‌دار و غیر شفاف تصاویر بر روی بدنه
 • وجود اثر سنباده و کیلر نامنظم و غیر همسان
 • کنتراست رنگی متفاوت در صورت تابش نور چراغ‌قوه به بدنه
 • بررسی میزان جاذبه و ربایش یک آهنربای معمولی بر روی قسمت‌های مختلف خودرو

 

روش‌های کارشناسی تشخیص رنگ خودرو:

اگر مراحل سنباده کشی و صافکاری بسیار حرفه‌ای انجام‌شده باشد، افراد عادی به‌هیچ‌وجه توانایی تشخیص نقاط رنگ‌شده بدنه خودرو را ندارند. در این زمان مراجعه به متخصصان دوره‌دیده که آموزش کارشناسی خودرو را با دقت گذرانده و اکنون به مهارت کامل دست‌یافته‌اند، الزامی است. در این حالت دو روش وجود دارد که توسط این کارشناسان به‌منظور یک تشخیص حرفه‌ای و تخصصی به خدمت گرفته می‌شوند. دستگاه پیشرفته تشخیص رنگ دیجیتال با توانایی تعیین ضخامت رنگ در نقاط مختلف بدنه که بانام تجهیزات دیجیتال التراسونیک خوانده می‌شوند یک نمونه رایج است. همچنین قلم آهنربایی که جزء ابزارهای مغناطیسی به شمار رفته و مانند یک آهنربا البته با کمک یک درجه مغناطیسی عمل می‌کند. بدین ترتیب در قسمت‌هایی که دارای رنگ باضخامت کمتر است، به بدنه باقدرت بالا جذب‌شده و در قسمت‌های رنگ‌شده با نمایش درجه کمتر این مشکل را گوش زد می‌کند.

 

برچسب ها : رنگ خودرو,تشخیص رنگ,کارشناسی خودرو