به گزارش پایگاه خبری نشان :

پمپ های آب با توجه به عملکرد و کاربری  در دو مدل سانتریفیوژ (گریز از مرکز) و جابجایی مثبت طراحی و تولید می‌شوند. (البته پمپ های آب انواع مختلفی دارند و در این مقاله نشان آنلاین به بررسی این دو نوع پمپ می‌پردازد.) اکثر پمپ ها با تکنولوژی گریز از مرکز طراحی و تولید می‌شوند اما شما باید با توجه به نیازتان، پمپ مناسب خود را انتخاب نمایید. (برای انتخاب پمپ مناسب راهنمای " نحوه انتخاب پمپ آب کشاورزی، صنعتی و خانگی" را مطالعه نمایید.) همچنین در این مقاله تفاوت پمپ گریز از مرکز و جابجایی مثبت را بررسی می‌نماییم.

1111

پمپ گریز از مرکز: مهم‌ترین قطعه پمپ گریز از مرکز (سانتریفیوژ)، پروانه آن است. درحقیقت پروانه با روشن شدن پمپ شروع به حرکت می‌کند، فشار ورودی پمپ آب را کاهش می‌دهد و سیال را به جریان می‌اندازد. (از برترین و باکیفیت‌ترین پمپ های گریز از مرکز می‌توان به پمپ گریز از مرکز پمپیران اشاره کرد که موتور پمپ یاران نماینده‌ی رسمی پمپیران است و شما می‌توانید محصولات این مجموعه را از پمپ یاران تهیه نمایید.)

پمپ جا به جایی مثبت: پمپ جابه جایی مثبت که به عنوان پمپ رفت و برگشت هم نیز شناخته می‌شود قطعه ای به نام پپیستون دارد که با جلو و عقب رفتن، فشار سیال را افزایش می‌دهد و آن‌را از دریچه خروجی خارج می‌کند.

نکته: تنها شباهت میان این دو پمپ، در وظیفه آن‌ها (جا به جایی سیال) می‌باشد.

فرق پمپ سانتریفیوژ و جابجایی مثبت

 

111

1. اولین تفاوت میان پمپ گریز از مرکز و جابه جایی مثبت در نحوه عملکرد پمپ ها است. در پمپ گریز از مرکز، پروانه پمپ برای حرکت سیال انرژی خود را از موتور می‌گیرد. اما در پمپ جابجایی مثبت سیال داخل پمپ آب قرار دارد و سپس به سمت دریچه خروجی هدایت می‌شود.

2. جریان تولیدی در  پمپ سانتریفیوژ دائمی است اما در پمپ جابجایی مثبت دوره‌ای می‌باشد.

3. می‌توانید برای پمپاژ سیالات بدون ویسکوزیته مانند آب تمیز از پمپ های گریز از مرکز استفاده نمایید. پمپ های جابجایی مثبت برای پمپاژ سیالات با ویسکوزیته بالا مناسب هستند. پمپ گریز از مرکز توانایی پمپاژ سیالات حساس را ندارد و پمپ جابجایی مثبت برای پمپاژ انواع سیالات سخت و لزج نیز مناسب می‌باشد. (اگر از پمپ گزیز از مرکز برای پمپاژ آب های لزج و با ویسکوزیته بالا استفاده نمایید، بازدهی پمپ کاهش خواهد یافت.)

4. در پمپ گریز از مرکز میزان آبدهی با مقدار فشار یا هد پمپ ارتباط دارد. اما در پمپ جا به جایی مثبت مقدار آبدهی همیشه ثابت است.

5.پمپ گریز از مرکز امکان ایجاد مکش را به تنهایی ندارد. اما پمپ جابجایی مثبت خودمکش و خودراه انداز است.

6.پمپاژ آب در پمپ جابجایی مثبت بدون توجه به فشار وارد شده به انتهای ورودی، همیشه ثابت است. اما در پمپ سانتریفیوژ به این صورت نمی‌باشد.

از میان پمپ گریز از مرکز و پمپ جابجایی مثبت معمولا پمپ گریز از مرکز بسیار محبوب تر است زیرا معمولا پمپ های گریز از مرکز هزینه نگهداری کمتری دارند و بسیار قابل اطمینان هستند. همچنین پمپ های گریز از مرکز اجزا و قطعات کمتری دارند. البته که همیشه پمپ گریز از مرکز انتخاب درستی نیست و باید قبل از انتخاب نهایی، شرایط خود را بررسی نمایید.

مزایای پمپ گریز از مرکز

* فشار بالا

* راندمان بالا

* نیروی برشی پایین

* پمپاژ بدون نشتی

* جریان ثابت / فشار سیستم متغیر

* قابلیت خود راه اندازی

* جریان پایین

* سرعت کم

* توانایی عملکرد در جریان دارای ذرات جامد

* اندازه گیری جریان به صورت مکرر و دقیق

معایب پمپ  گریز از مرکز

* نیاز به آب بندی

* تامین نکردن فشار ها و دبی ها ی بالا در صورت عادی

مزایای پمپ جابجایی مثبت

* مناسب برای سیال های مختلف

* نیاز نداشتن به آببندی

* ثابت بودن فشار پمپاژ

در نهایت درک تفاوت پمپ گریز از مرکز با جا بجایی مثبت به شما در داشتن انتخاب بهتر در پمپ کمک می‌کند. همچنین در نظر داشته باشید که داشتن پمپ آبی با کیفیت و اصیل در روند کار پمپ تاثیر دارد. همانطور که در بالا به آن اشاره شد پمپیران برترین تولید کننده انواع پمپ گریز از مرکز است و شما باید برای استعلام قیمت محصولات این مجموعه مانند قیمت پمپ شناور پمپیران؛ پمپ گریز از مرکز، پمپ جابجایی مثبت و... با نمایندگان پمپیران در ارتباط باشید.