به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

 

مراکز فناوری و نوآوری

آیا تابه‌حال عبارت‌هایی مثل فضای کار اشتراکی، مراکز فناوری و پارک نوآوری به گوشتان خورده است؟ نسبت به مفهوم این عبارات ایده یا نظر خاصی دارید؟ برای معرفی فضاهای این چنینی باید تصور کنید که در محیطی خاص و مجهز قرار گرفته‌اید که گروه‌های شغلی مختلف در زمینه‌های متفاوت در هر قسمت از آن مشغول به کار هستند.

 

همان‌طور که از نام این فضا پیدا است، هدف اصلی آن فراهم کردن محیطی مناسب برای کار کردن استارت آپ‌ها و بیزینس‌های مختلف در کنار یکدیگر است. به گونه‌ای که هر شخصی مشغول انجام کار خود است و در عین حال می‌تواند با افراد متفاوت در کسب و کارهای دیگر تعامل داشته باشد. بسیاری از بهترین نمونه‌های این مراکز را گروه معماری دیبا طراحی کرده است. در ادامه این مطلب قصد داریم تا به معرفی این فضاها و بررسی چیستی آن‌ها بپردازیم.

فضای کار اشتراکی چیست؟

فضای کار اشتراکی محیطی برای کار کردن و انجام کارهای روزانه است. تفاوت بزرگ چنین فضایی با فضای یک شرکت یا دفتر کاری این است که افرادی که در آن مشغول به کار هستند کاملاً مستقل از هم روی شغل و پروژه مخصوص خود کار می‌کنند. در واقع استارت آپ‌ها و بیزینس‌های متعددی در این فضاها با اهدافی متفاوت در کنار یکدیگر کار می‌کنند.

مهم‌ترین ویژگی فضای کار اشتراکی یا مراکز فناوری و نوآوری این است که افراد تیم‌های کاری مختلف می‌توانند با یکدیگر تعامل داشته باشند. انرژی افراد در این فضا باعث ایجاد هم افزایی بین تیم‌ها و گروه‌های کاری دیگر می‌شود. کار کردن در چنین محیطی انگیزه را در افراد افزایش می‌دهد. زیرا دیدن تلاش و موفقیت هم نوع خود، می‌تواند نیروی محرکی برای بهتر عمل کردن باشد.

زمانی که تعدادی از جوانان موفق و باتجربه اقدام به راه اندازی یک استارت آپ می‌کنند، اولین مانعی که ممکن است در راهشان قرار بگیرد، داشتن مکانی برای کار کردن در کنار یکدیگر است. فضای کار اشتراکی این امکان را به بهترین شکل و با کمترین هزینه برای این جوانان فراهم کرده است. ضمن اینکه این تجربه می‌تواند باعث آشنایی با گروه‌های باتجربه دیگر شود و فرصت یادگیری از دیگر گروه‌ها و پیشرفت در کار را برای آن‌ها فراهم کند.

تاریخچه مختصر درباره فضای کار اشتراکی

اولین باری که عبارت فضای کار اشتراکی در جهان مطرح شد در سال 2005 و توسط فردی به نام براند نوبرگ بود. این ایده با ترکیب استقلال فریلنسینگ با ساختار مرسوم در محیط‌های کاری شروع شد. البته این فضایی که امروزه تحت عنوان مراکز فناوری و نوآوری با آن مواجه هستیم در دهه 1990 میلادی به هکرهای اروپایی تعلق داشت. برنامه‌نویسان در چنین محیط‌هایی در کنار هم جمع می‌شدند و مهارت‌های خود را با یکدیگر در حین انجام کارشان به اشتراک می‌گذاشتند.

بین سال‌های 2006 تا 2015 تعداد فضاهای کار اشتراکی در جهان رشد زیادی داشت. تحقیقاتی که در سال 2007 انجام شد، نشان داد که خیلی از افرادی که به شکل دورکاری مشغول به کار هستند، پس از مدتی دچار انزوا می‌شوند. یکی دیگر از دلایل افزایش محبوبیت فضای کار اشتراکی، همین فرار از انزوا و جامعه گریزی است.

معرفی مراکز فناوری و نوآوری

شرکت سازه‌های پارچه‌ای دیبا که از گروهی از طراحان و معماران خوش ذوق و باتجربه تشکیل شده است در زمینه ایجاد فضاهای کار اشتراکی در ایران نیز پیش‌گام بوده است. پروژه‌هایی نظیر بازسازی کارخانه نوآوری آزادی، پارک نوآوری و فناوری صنعت نفتانبار نفت ری" و مرکز نوآوری ایران در کنیا نمونه‌هایی از فعالیت‌های این گروه خلاق و باتجربه است. در ادامه به معرفی برخی از  این فضاها می‌پردازیم.

پارک نوآوری و فناوری صنعت نفت "انبار نفت ری"

این پارک نوآوری که در منطقه 20 تهران قرار دارد به عنوان یکی از مجموعه‌های قدیمی منطقه ری، دارای تعداد زیادی سوله بوده است. اکنون که نیاز اجتماع به فضاهای کار اشتراکی در حال افزایش است، این مکان تبدیل به محیطی تحت عنوان فضای کار اشتراکی انبار نفت ری شده است. تعداد زیادی از گروه‌های تحقیقاتی و استارت آپ‌های مختلف در این مجموعه مستقر شدند.

پارک نوآوری و فناوری صنعت نفت "انبار نفت ری"

نکته مهمی که گروه معماری دیبا در طراحی این مجموعه در نظر گرفته‌اند، حفظ کالبد اصلی بنا و سازه‌های فولادی موجود در آن است. در کنار این تلاش برای حفظ اصالت در طراحی داخلی آن از معماری مدرن استفاده کرده‌اند و در نهایت فضایی جذاب با معماری نوین برای کارآفرینان محترم آماده گردید.

فضای کار اشتراکی هفت و هشت

یکی دیگر از پروژه‌های گروه معماری دیبا بازسازی کارخانه نوآوری آزادی و ایجاد فضای کار اشتراکی هفت و هشت است. تعدد و تنوع بیزینس‌هایی که در این مجموعه فعالیت دارند خود به تنهایی می‌تواند یکی از ویژگی‌های متمایز کننده این فضا با فضاهای مشابه دیگر باشد. علاوه بر این میزان انعطاف پذیری این فضا برای کاربران خود یکی دیگر از ویژگی‌های اصلی آن است. به گونه‌ای که کاربران می‌توانند محیط کار خود را به شکلی که دوست دارند طراحی کنند.

کارگاه نوآوری هفت و هشت

اعضای مستقر در فضای کار اشتراکی هفت و هشت که شامل فریلنسرها، تیم‌ها، استارت آپ‌ها و کسب و کارهای کوچک و بزرگ متنوعی است.

فضای کار اشتراکی زاویه

بازسازی کارخانه نوآوری آزادی توسط گروه دیبا از سال 1396 تا 1398 طول کشید. یکی دیگر از فضاهای کار اشتراکی در این مجموعه، فضای کار اشتراکی زاویه است. در این محیط به کمک دیوار ممتد بین قسمت‌های پر سروصدا، قسمتی یکپارچه برای کارهای انفرادی و حساس ایجاد شده است. در واقع نتیجه این طراحی، ایجاد اتاق‌های مخصوص استراحت، صحبت با تلفن، انجام کار گروهی و غیره شد. همچنین راه حل دیگری که برای کنترل سروصدا در این فضا به کار گرفته شد، استفاده از متریال نمد صنعتی به عنوان عایق صوتی در تمامی فضا است.

در آخر

کار کردن در فضایی که متعلق به یک اجتماع یا جامعه است و انجام کارهای شخصی خود در آن فضا می‌تواند نگاهی کلی به موضوع فضای کار اشتراکی باشد. موضوعی که در چندین سال اخیر در ایران مطرح شده و در عین محبوبیت، هنوز خیلی از افراد با آن آشنا نیستند. گروه معماری دیبا، بهترین و بزرگ‌ترین فضاهای کار اشتراکی را در ایران به شکلی جذاب طراحی کرده است که در این مقاله به معرفی چند مورد از آن‌ها پرداختیم.

 

برچسب ها : گروه دیبا,فضای کار اشتراکی,کارخانه نوآوری آزادی,استارتاپ,سازه های پارچه ای دیبا