به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

چکیده : پروسه نظافت‌‌‌‌کردن بیمارستان یک پروسه روزمره بسیار مهم و ضروری در مراکز درمانی و بیمارستان‌ها است که نیازمند پیاده‌سازی روش‌های اصولی و استفاده از تجهیزات صنعتی خاص است.

 

همه شما به‌خوبی می‌دانید که بیمارستان‌ها به دلیل رفت و آمدهای مکرر در طول روز یک محیط آلوده بوده و افرادی که در این محیط حضور دارند، اعم از پرسنل، کادر درمان، بیماران و سایر افراد به‌شدت مستعد درگیری با ویروس‌های مختلف هستند. قطعا عدم توجه به مسائل بهداشتی در چنین محیط‌های آلوده‌ای می‌تواند مشکلات بسیاری به بار آورد. ازاین‌رو نظافت اصولی بیمارستان برای کنترل انتشار ویروس و سایر بیماری‌های واگیر و حفظ سلامت بیماران مختلف یک امر ضروری است. از آنجا که نظافت بیمارستان اهمیت بسیاری داشته و حساسیت‌ها و وسواس بسیاری می‌طلبد، باید از تجهیزات و روش‌های خاصی برای نظافت استفاده کنید. با توجه به این که سرعت انتشار ویروس در چنین فضایی بسیار بالا است، نظافت‌‌‌‌کردن با روش‌های سنتی و دستی جوابگو نبوده و باید برای نظافت بیمارستان از دستگاه‌های صنعتی خاصی استفاده کنید.

اهمیت تمیز نگه‌داشتن بیمارستان

قبل از این که شما را با روش‌ها و دستگاه‌های نظافت‌‌‌‌کردن بیمارستان آشنا کنیم، بهتر است به درک صحیح‌تری از اهمیت نظافت در این فضاها برسید. همان‌طور که اشاره کردیم در تمام سطوح بیمارستان‌ها به‌خصوص کف بیمارستان عوامل بیماری‌زا متعددی وجود دارد که به‌راحتی از سطوح مختلف به تجهیزات و دست تکنسین درمان منتقل شده و ضمن آلوده‌‌‌‌کردن پرستاران و کادر درمان بیماران را نیز درگیر می‌کند. پاتوژن‌های خطرناک یا همان عوامل بیماری‌زا می‌توانند به دست‌ها و دستکش‌ها منتقل شده و طیف گسترده‌ای از بیماری‌های واگیر خطرناک و عفونت‌های جدی را به وجود آورند. بیشترین خطری که پاتوژن‌ها برای بیماران و کادر درمان دارند، عفونت دستگاه ادرار، عفونت زخم و جای بخیه، عفونت پوست و غیره است. با توجه به این مسائل، داشتن یک برنامه اصولی برای نظافت بیمارستان و استفاده از تجهیزات صنعتی که عملکرد قدرتمند و پر سرعتی دارند، از اهمیت بسیاری برخوردار است.

 

 

اصول تمیز نگه‌داشتن بیمارستان

قطعا نظافت فضاهای آلوده بیمارستان اصول خاصی می‌طلبد، چون عوامل بیماری‌زا بر روی سطوح مختلفی حضور دارند. با توجه به این‌که هر سطح ویژگی‌های خاصی دارد، باید هنگام نظافت با انواع سطوح و ویژگی آن‌ها آشنا باشید. ضمن این که نظافت سطوح مختلف باید به‌صورت هم زمان انجام شود. با توجه به این مهم و حجم گسترده فضای بیمارستان، باید به‌دنبال یک راهکار اصولی برای نظافت باشید. بهترین راهکار آن است که سطوح مختلف فضای بیمارستان را به دو دسته تقسیم کنید. در این دسته‌‌‌بندی سطوحی که بیشترین تماس با دست‌ها و سطوحی که کمترین تماس با دست‌ها را دارند، جای می‌گیرند. بخش‌هایی که تماس کمتری با دست‌ها دارند، مانند کفپوش اتاق‌ها و راهروهای بیمارستان و محوطه آن، سرویس‌های بهداشتی و بخش‌هایی از این دست، باید روزانه و پس از تعویض هر شیفت نظافت شوند؛‌ در واقع نظافت این بخش‌ها ضروری است.

دسته دوم و سطوحی که بیشترین تماس را با دست‌ها دارند، اصلی‌ترین مکان‌ها برای انتقال ویروس و آلودگی هستند و با توجه به تماس مکرر دست‌ها و احتمال بالای انتقال آلودگی باید با یک روش اصولی و کارآمد نظافت شوند. این دسته‌‌‌بندی به اپراتورهای نظافت بیمارستان کمک می‌کند که فرآیند نظافت را با کیفیت و سرعت بیشتری انجام دهند. اهمیت داشتن یک برنامه اصولی برای نظافت‌‌‌‌کردن بیمارستان زمانی روشن می‌شود که به دلیل نداشتن استراتژی نظافتی، زمان، هزینه و انرژی زیادی هدر‌رفته و بازدهی مناسبی از پروسه نظافت دریافت نگردد. بر این اساس استفاده از روش‌های مکانیزه برای نظافت مراکز درمانی و بیمارستانی بهترین انتخاب است.

نظافت بیمارستان با استفاده از تجهیزات صنعتی

پرکاربردترین تجهیزات تمیز نگه‌داشتن بیمارستان

برای نظافت اصولی بیمارستان، تجهیزات و دستگاه‌های کارآمدی وجود دارد که ضمن بهبود عملکرد اپراتور نظافت، تأثیر بسیار چشمگیری در نتیجه نظافت و کیفیت کار دارند‌؛ از جمله این تجهیزات که بیشترین کاربرد را در چنین فضاهایی دارند، می‌توان به جاروبرقی صنعتی، بخارشوی صنعتی و دستگاه واکس زن برقی اشاره کرد. هر یک از این تجهیزات برای کاربرد ویژه‌ای که برای آن‌ها تعریف‌شده طراحی شده‌اند و مزایای بسیاری دارند. به‌عنوان مثال: جاروبرقی صنعتی با جارو برقی خانگی کاملا متفاوت بوده و عملکرد بسیار پرقدرتی در مکش آلودگی‌های توده‌ای و سخت و هم‌چنین غبارگیری دارد. این مکنده صنعتی علاوه بر مواد جامد سنگین، مواد مایع با چگالی بالا را نیز مکش می‌کند. آن‌چه سبب برتری و محبوبیت جاروبرقی صنعتی در نظافت بیمارستان شده‌است، فیلترهای قدرتمند دستگاه ‌است که از ورود آلودگی‌های جذب‌شده به محیط جلوگیری می‌کند.

از ویژگی‌های جاروبرقی صنعتی می‌توان به صدای کم موتور، مکش مواد سمی، قدرت و سرعت مکش بسیار بالا، فیلتراسیون مناسب برای جلوگیری از عدم انتشار آلودگی، ایمنی بالا و غیره اشاره کرد. با توجه به این که این دستگاه در برندهای مختلفی وجود دارد، بهتر است هنگام خرید جاروبرقی صنعتی به فاکتورهای متعدد در فروش آن، از جمله برند و شرکت عرضه‌‌کننده توجه کنید. بخار شوی صنعتی نوع دیگری از تجهیزات کاربردی در نظافت بیمارستان است و همان‌طور که از نام آن مشخص است این دستگاه برای نظافت از بخار استفاده می‌کند. البته این بخار به همراه یک مکش بسیار پرقدرت فرآیند نظافت را ممکن می‌سازد. این دستگاه در واقع با تولید بخار با فشار بالا، به نظافت فضای مختلف بیمارستان می‌انجامد‌. خرید بخار شوی صنعتی یک انتخاب ایده‌آل برای نظافت فضای بیمارستان‌ها است.

نظافت بیمارستان با استفاده از تجهیزات صنعتی

استفاده از بخارشوی صنعتی به دلیل فشار و دمای بالای بخار به ضد عفونی سطوح و از بین رفتن حشرات موذی، افزایش کیفیت شست‌وشو و نظافت و خشک‌شدن سریع محل نظافت می‌انجامد. این دستگاه در کنار قدرت بالای تولید بخار، از ایمنی بالایی نیز برخوردار است. دستگاه بخارشوی به روش‌های متعدد بخار خشک، بخار مرطوب، آب گرم و جاروبرقی عمل نظافت بیمارستان را انجام می‌دهد. همان‌طور که گفتیم به دلیل رفت و آمدهای مکرر در بیمارستان، کف و سطوح مختلف بیمارستان دائما آلوده‌است. برای این که بتوان به بهبود عملکرد دستگاه‌های نظافتی در این فضا رسید، می‌توان از دستگاه واکس زن برقی استفاده کرد. این دستگاه برقی به دو روش اتوماتیک و نیمه اتوماتیک از طریق فرچه‌های تعبیه‌شده در آن و با استفاده از مایع واکس، کفش‌‌ها را شست‌وشو داده و نظافت می‌کند. استفاده از این دستگاه در ورودی مراکز درمانی یک انتخاب هوشمندانه برای کنترل انتشار میکروب و ویروس است.

سخن آخر

پروسه نظافت‌‌‌‌کردن بیمارستان یک پروسه روزمره بسیار مهم و ضروری در مراکز درمانی و بیمارستان‌ها است که نیازمند پیاده‌سازی روش‌های اصولی و استفاده از تجهیزات صنعتی خاص است. با توجه به این که این تجهیزات در برندهای مختلف تولید می‌شوند، توصیه می‌شود برای بهبود فعالیت‌های مربوط به نظافت، در خرید این دستگاه‌ها دقت کنید.