به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

 

چوب لباسی یا همان چوب‌رختی که به آن چوبکار نیز گفته می‌شود از گذشته تاکنون، نقش بسیار مهمی در ایجاد نظم وساماندهی لباس داشته و عامل اصلی جهت نگهداری و مراقبت از لباس‌ها در کمد لباس‌های منزل ما و همچنین در بوتیک‌ها و فروشگاه‌های لباس بوده است. شاید به‌دلیل شباهت اسمی، چوب لباسی و چوب لباس را با یکدیگر اشتباه بگیرید؛ اما این دو وسیله با یکدیگر تفاوت دارند. چوب لباس، برای آویزان کردن تعداد زیادی لباس مورد استفاده قرار می‌گیرد. مانند رگال‌هایی که در بوتیک‌ها استفاده می‌شوند یا چوب لباس‌های داخل کمد یا چوب لباس‌هایی که در داخل کمدهای استخر‌ها و یا باشگاه‌ها قرار دارد.  چوب لباسی به وسیله‌ای گفته می‌شود که برای یک لباس است و یک لباس از قبیل مانتو، پیراهن، تیشرت، شلوار، شال و... در آن آویزان می‌شود و به این ترتیب موجب نظم گرفتن کمد‌های خانه‌هایمان و چروک نشدن لباس‌های ما می‌شود. البته بیشتر تاثیر و کاربرد چو‌ب‌رختی در رگال‌های فروشگاه‌ها، دیده می‌شود. چراکه این وسیله از جمله اقلام مهم فروشگاهی است. استفاده از چوبکار، نقش مهمی در نگهداری و مراقبت از لباس‌ها دارد. درواقع با کمک این وسیله کاربردی، کمد منظم و مرتب همیشه یک فرآیند مداوم خواهد بود.

 

انواع چوب لباسی بر اساس ماده اولیه

امروزه چوب رختی را براساس عوامل مختلفی به گروه‌ها و دسته‌های متنوعی تقسیم می‌کنند. برای مثال، براساس ماده اولیه تشکیل دهنده می‌توان آن‌ها را به انواع چوب لباسی چوبی، چوبکار فلزی و  چوبکار پلاستیکی تقسیم کرد.

  • چوب لباسی چوبی این چوب‌رختی‌ها جزو مستحکم‌ترین و محکم‌ترین چوب‌کارها هستند که علاوه بر استحکام از ظاهر زیبا و شیکی نیز برخوردار می‌باشند.  از این چوبکارها می‌توان برای آویزان کردن لباس‌های مجلسی، بنددار و سنگین بدون نگرانی در زمینه شکستن آن‌ها استفاده کرد. روی شانه این مدل چوبکار لباس شیارهایی وجود دارد که می‌توان لباس‌های بنددار را بدون اینکه از روی چوب لباسی سر بخورند؛ بر روی آن‌ها آویزان کرد. همچنین در قسمت زیرین آن محلی جهت آویزان کردن کراوات و یا شال گردن وجود دارد.
  •  چوب لباسی فلزی: چوبکار فلزی علاوه بر ظاهر لوکسی که دارد؛ به دلیل استحکام و مقرون به‌صرفه بودن در فروشگاه‌ها کاربرد بسیاری دارد و بسیار مناسب فضاهای کوچک است. این مدل دارای قلاب در دو سر آن است که به این ترتیب این چوب‌رختی را به مدل مناسب جهت آویزان کردن لباس‌های بند دار، شلوار‌ها و دامن‌های کشی تبدیل می‌کند.
  •  چوب لباسی پلاستیکی: این چوبکار‌ها به دلیل وزن سبک و قیمت به صرفه‌ای که دارند؛ هم در فروشگاه‌ها و هم در منازل کاربرد بسیاری دارند.

انواع چوب لباسی بر اساس کاربرد

از دیگر عواملی که می‌توان بر اساس آنها، چوبکار‌ها را به دسته‌های مختلف تقسیم کرد؛ می‌توان به کاربرد آن‌ها اشاره کرد. بر اساس این پارامتر نیز چوب‌رختی به گروه‌های مختلفی دسته بندی می‌شوند که هر کدام از آن‌ها برای مدل‌ها و انواع مختلف و خاصی از لباس‌ها از جمله کت‌های سرشانه دار، شلوارها، شال‌ها، پیراهن‌ها، کراوات‌ها، دامن‌ها و روسری‌ها استفاده می‌شود. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که هر  نوع چوبکار با جنس‌ها و اشکال مختلف، مناسب لباس خاص خودش است و اگر بدون اطلاع از کاربرد صحیح چوبکارها از آن‌ها استفاده کنیم؛ در واقع نقش محافظتی آن‌ها را کمرنگ‌تر می‌کنیم. حال در ادامه به معرفی برخی از چوب لباسی‌ها و نقش و کاربرد آن‌ها به طور خلاصه خواهیم پرداخت.

image_1653534883.png

  •  چوب لباسی های اپل دار

این  مدل آویز لباس اکثراً برای آویزان کردن انواع لباس‌هایی مثل کت و شلوار، لباس‌های شب، انواع کت‌ها و لباس‌های مجلسی استفاده می‌شود. در فروشگاه‌ها نیز از چوب لباسی‌های اپل دار برای بهتر به نمایش گذاشتن لباس‌های مجلسی، استفاده می‌شود تا مشتریان به‌راحتی بتوانند دوخت لباس و ظاهر آن را مشاهده کرده و لباس دلخواه خود را پیدا کنند. چراکه امروزه مردم بیشتر برای خرید، جذب فروشگاه‌هایی می‌شوند که اجناسی با بهترین کیفیت را در بهترین حالت ممکن به معرض نمایش گذاشته باشند و استفاده هرمدل چوبکار برای لباس مناسب خود از جمله این راه‌ها به شمار می‌آید. اگر برای آویزان کردن لباس‌ها از چوبکار مناسب خود استفاده نشود؛ علاوه بر اینکه چوبکار وظیفه نگهداری و مراقبتی خود را از دست می‌دهد، ممکن است لباس نیز ظاهر چندان زیبایی بر روی آن  نداشته باشد.

  • چوب لباسی دوگیره

از این مدل آویز لباس برای آویزان کردن شال، دامن یا  شلوار استفاده می‌شود. استفاده کردن از این چوب‌رختی علاوه بر اینکه از لباس‌های شما مراقبت کرده و به کمد شما نظم می‌دهد از اینکه لباس‌های شما چروک شود نیز جلوگیری می‌کند. چراکه استفاده از آویز معمولی برای این دسته لباس‌ها ممکن است موجب چروک  شدن آن‌ها و حتی موجب به‌وجود آمدن آسیب و صدمه در بافت پارچه آن‌ها شود. این امر باعث می‌شود که قبل از استفاده از این لباس‌ها، باید به اتو کردن آن‌ها نیز مشغول شوید که این کار هم زمان‌بر بوده و هم به لباس آسیب می‌زند. این چوب لباسی دوگیره نیز در بین آن گروه از آویز لباسی‌هایی که در فروشگاه‌‌ها، کاربرد بسیاری دارند قرار دارد. اصولاً صاحبان فروشگاه‌ها از این چوب رختی جهت چیدمان راحت و صحیح لباس‌ها بر روی رگال‌ها استفاده می‌کنند.

  • گیره صندل دمپایی

از جمله تجهیزات کاربردی که هم در منازل و هم فروشگاه‌ها کاربرد دارد و می‌توان آن‌ها را در دسته انواع  چوب لباسی قرار داد؛ گیره صندل دمپایی است. این دسته از تجهیزات فروشگاهی، بسیار مقرون به‌صرفه هستند و می‌توانند دمپایی‌های ما را چه در منازل و چه در فروشگاه‌ها در بهترین حالت و با کمترین جا نگهداری کنند.

انواع چوب لباسی براساس سایز و سن

از دیگر عواملی که موجب تقسیم بندی چوب لباسی می‌شود؛ مسئله سایز آن است. درواقع نمی‌توان لباس نوزاد را در چوبکار مخصوص بزرگسال آویزان کرد.  این مدل آویز لباس  مناسب سنین ۰ تا ۵ سال بوده و اصولاً از پلاستیک شفاف تهیه می‌شود و به‌همین دلیل چوب لباس کریستالی نیز نامیده می‌شود.

image_1653534831.png

کلام آخر

 اگر شما نیز قصد تهیه چوب لباسی و یا سایر اقلام فروشگاهی چه برای فروشگاه خود و چه برای منزل خود دارید؛ می‌توانید به سایت فروشگاه قفسه کرج به آدرس اینترنتی https://www.ghafasekaraj.com/ مراجعه کرده و از محصولات این سایت دیدن کنید. این سایت به عرضه انواع مدل‌های آویز لباس باکیفیت در جنس‌ها و طرح‌های مختلف از جمله  چوبکار چوبی، چوب لباسی فلزی، چوب لباسی دو سر گیره، چوبکار طلایی پرداخته است و در صورت پسندیدن می‌‌توانید از امکان خرید غیرحضوری و آنلاین این سایت نیز برخوردار شوید.