به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

قبل از اینکه بخواهیم در مورد چارت سازمان آژانس تبلیغاتی برایتان بگوییم بهتر است به تعریف معنی چارت سازمانی بپردازیم. همان طور که می دانید چارت به معنی نمودار است وچارت سازمانی یعنی نموداری که سمت ها و موقعیت های افراد را از بالا به پایین نشان می دهد. چارت سازمانی وسیله ی مورد استفاده مدیریتی است و به دید مدیرها در دید کلی کار کمک زیادی می کند.

 

چارت سازمانی یک شرکت تبلیغاتی:

در چارت سازمان شرکت تبلیغاتی بسته به بزرگ بودن و کوچک بودن یک شرکت تبلیغاتی نوشتن چارت متفاوت است.

 • مدیر عامل شرکت
 • معاونین هر بخش
 • مدیران هر بخش معاونین
 • کارمندان گروه ها

که هر کدام از این بخش ها بسته به نوع فعالیت متغیر هستند. به طور مثال یک آژانس تبلیغاتی بزرگ شامل چند معاونت بزرگ هم هست. مثال معاونت سینمایی، معاونت هنری، معاونت تیزرهای تبلیغاتی، معاونت آموزشی، معاونت مالی و معاونت امور چاپی

که هر معاونت برای خود چند مدیریت دارد به طور مثال در بخش معاونت سینمایی، مدیر بخش فیلم داستانی، مدیر بخش سریال، مدیر بخش انیمیشنی جود دارد.

در بخش معاونت تیزرهای تبلیغاتی مدیر بخش تیزر، مدیر بخش فیلم تبلیغاتی، مدیر بخش مستند تبلیغاتی، مدیر بخش موشن گرافیک و انیمیشن و... وجود دارد.

دلایل نیاز به چارت سازمانی شرکت های تبلیغاتی:

وقتی یک فرد جدیدی در شرکت تبلیغاتی استخدام می شود و مدیر شرکت قصد دارد ساختار و قسمت های شرکت تبلیغاتی و فعالیت ها را به او نشان بدهد بهترین کار نشان دادن چارت سازمانی آژانس تبلیغاتی به اومی باشد. اگر بخواهیم به صورت موردی به دلایل اصلی نیاز به چارت سازمانی آژانس تبلیغاتی اشاره کنیم می توانیم به:

 1. تعیین کردن ارتباطات و وظایف کاری هر بخش
 2. گسترده کردن بیزینس با داشتن نظم و انظبات
 3. بالا بردن استانداردهای کاری
 4. جستجوی فرصتهای جدید درآمدزایی
 5. داشتن برنامه برای بهره وری بیشتر پرسنل و محیطی جذاب برای آن ها
 6. جذب و استخدام نیروهای کارآمد

هنری فورد، کارآفرین و موسس شرکت خودرو سازی فورد جمله زیبایی راجع به تبلیغات گفته؛ شرکتی که بخاطر صرفه جویی در هزینه‌ها، تبلیغات خود را متوقف می‌کند. مانند کسی است که برای صرفه جویی در وقت ساعتش را متوقف کند. به همین دلیل قصد داریم تا به  معرفی ۱۰ آژانس تبلیغاتی خلاق بپردازیم که شما بتوانید امور تبلیغاتی خود را به آن ها بسپارید.

چه شخصی چارت سازمانی یک شرکت تبلیغاتی را تدوین و ابلاغ می کند؟

مدیر عامل یک آژانس تبلیغاتی مسئول اصلی تدوین ساختار شرکت تبلیغاتی وتعیین کننده وظایف هر کارمندی در هر پست و مقامی می باشد. مدیر عامل مسئولیت ها را به طور مستقیم به معاونینش ابلاغ می کند و از آن ها می خواهد که طبق چارت سازمانی شرکت تبلیغاتی که برایشان مشخص کرده به وظایف خود و نیروهای زیردستشان عمل بکنند.

انواع مدل های چارت سازمانی شرکت تبلیغاتی

بسته به مقیاس یک آژانس تبلیغاتی و میزان کارایی و توانمندی افراد یک مجموعه رسم چارت سازمانی یک شرکت تبلیغاتی از ساختارهای مختلف را می توان انجام داد. در این جا هفت مدل را برایتان شرح می دهیم.

11

 1. چارت سلسله مراتبی

از محبوب ترین چارت های آژانس های تبلیغاتی می باشد. پرسنل در این مدل چارت به صورت سازمانی گروه بندی می شوند و یک مقام بالاتر دارند. سه عامل مهم عملکرد کارکنان، محل سکونت و خدمات در رسم این چارت تاثیر گذار است.

 1. چارت سازمانی ماتریسی

این چارت تفاوت بسیار زیادی با چارت سلسه مراتبی دارد، به علت اینکه ارتباطات در این چارت در یک شبکه تنظیم شده است. در این مدل چارت نیروهایی که مهارت هایی شبیه هم دارند در پروژه ها ی شرکت تبلیغاتی با یکدیگر همکاری می کنند.

 1. چارت افقی

این مدل چارت بیشتر محبوب آژانس های تبلیغاتی تازه تاسیس می باشد. نکته قابل توجه در این مدل چارت این است که بیشتر نقش ها در مدیریت میانی و ایجاد شدن آزادی عمل برای کارمندان حذف شده است. این مدل چارت برای شرکت های تازه تاسیس و کوچک بسیار مناسب است.

 1. چارت سازمانی شبکه ای

ساختار شبکه ای در چارت سازمانی شرکت تبلیغاتی می تواند رباط بین مدیرهای میانی مدیرهای بالاتر را رسم کند. این مدل چارت ها نسبت به چارت های دیگر پیچیده تر می باشند.

 1. چارت سازمانی تقسیمی

آژانس های تبلیغاتی که ساختار تقسیمی دارند، جریان عملیاتی مستقلی در شرکت تبلیغاتی دارند. این ویژگی یک امتیاز خوب حساب می شود به خاطر اینکه در صورتی که یک بخش در موردی عملکرد خوبی نداشته باشد به دیگر بخش های شرکت تبلیغاتی آسیبی وارد نمی شود.

 1. چارت خطی

آسانترین مدل چارت ساختار خطی می باشد. به دلیل جریان از بالا به پایین آن. این ساختار هیچ خدماتی از نظر تخصص و پشتیبانی ندارد.

 1. چارت سازمانی تیم محور

این مدل چارت تشکیل شده است از تیم های مختلفی که در یک راستا و هدف مشترک شرکت تبلیغاتی فعالیت می کنند و وظایف را بین خودشان تقسیم بندی می کنند. در این مدل چارت افراد دارای قدرت تصمیم گیری بالا، کار تیمی قوی و دارای روحیه ای انعطاف پذیر می باشند.