به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

چکیده : ابزار دقیق را می تواند علم و تخصصی دانست که در آن به بررسی پارامترهایی مختلف مثل دما، فشار و ... پرداخته می پردازند.ترموکوپل ها نوعی تجهیزات الکتریکی هستند. کاربرد ترموکوپل ها در اندازه گیری دما استفاده می شود.از کارت plc در سیستم اتوماسیون صنعتی استفاده می شود و می توان آن را یکی از پرکاربردترین ابزارها به شمار آورد.درایو صنعتی به فرکانس و ولتاژ را در الکتروموتورهایی که به صورت تک فاز یا سه فاز هستند تنظیم می کند.

 

ابزار دقیق را می تواند علم و تخصصی دانست که در آن به بررسی پارامترهایی مختلف مثل دما، فشار و ... پرداخته می پردازند. مهندسین که علم ابزار دقیق دارند باید بتوانند انواع سنسورها، دستگاه های مخصوص اندازه گیری و ... را بشناسند و تجهیزات مناسب برای کارکرد بهتر ابزارآلات را انتخاب کنند. کاربرد ابزار دقیق در زمینه های مختلف است و یک مهندس ابزار دقیق باید بتواند روش های اندازه گیری دما، سطح سیالات و ... را بشناسد چرا که هر کدام در زمینه های کاربردهای متفاوتی دارند.

 

کاربرد ابزار دقیق چیست؟

دو کلمه ابزار و دقیق تشکیل دهنده عبارت ابزار دقیق هستند و نام این عبارت را روی ابزاری می گذارند که می تواند به صورت کاملا دقیق و بدون خطا کار کند و بازدهی مناسبی برای صنعت به ارمغان بیاورد. در واقع به مجموعه ابزارهایی که بر اساس پارامترهای مختلفی انتخاب می شوند تا در سیستم تحت کنترل مورد استفاده قرار بگیرند را ابزار دقیق می گویند. معمولا این ابزارها را بر اساس کمیت دستگاه و همچنین استانداردهای لازم انتخاب می کنند. ابزار دقیق به کنترل کمیت ها می پردازد و آن ها را نمایش می دهد. نتیجه کار با ابزار دقیق را می توان بسیار کم خطا و درست دانست چرا که همانطور که از نامشان پیداست، کاملا دقیق عمل می کنند.

در پروژه های صنعتی مختلف، وجود ابزار دقیق بسیار مهم و کاربردی است و اگر باشد می توان گفت که آن صنعت رشد نمی کند و پیشرفتی نخواهد داشت.

در تعریفی دیگر در مورد کاربرد ابزار دقیق می توان به ترکیب هنر و علم به کار بردن تجهیزات اشاره کرد که به وسیله آن می توان کمیت ها را بدون هیچ مشکل و خطایی اندازه گیری کرد.

ابزار دقیق ها شامل انواع مختلفی می شوند که در زیر قصد داریم به سه مورد از مهمترین آن ها اشاره کنیم:

  1. ترموکوپل

  2. کارت PLC

  3. درایو صنعتی

کاربرد ترموکوپل

ترموکوپل ها نوعی تجهیزات الکتریکی هستند. کاربرد ترموکوپل ها در اندازه گیری دما استفاده می شود. در واقع یک ترموکوپل را می تون نوعی مولد برق نیز به شمار آورد که به وسیله دو فلز که جنس آن ها با هم تفاوت دارد و به هم متصل می شوند، تشکیل می شود. برای اینکه بتوان به وسیله ترموکوپل برق ایجاد کرد، می بایست نقطه ای که دو فلز به هم وصل می شوند را حرارت داد. با انجام این کار در دو سر دیگر ترموکوپل برق ایجاد می شود.

ترموکوپل ها مزیت های زیادی دارند که از جمله آن ها می توان به استحکام بالا و سادگی اشاره کرد. شما می توانید از ترموکوپل ها در صنایع مختلف استفاده کنید. شما می توانید دما را در هر محدوده ای که است به وسیله ترموکوپل اندازه گیری کنید چرا که محدوده وسیعی را اندازه گیری می کند و در هر محیطی با شرایط دمای مختلف قابل استفاده است. سرعت پاسخ دهی در این ابزار نیز مناسب و بالا است و به همین دلیل در گرفتن نتیجه از آن نیاز نیست مدت زمان زیادی صبر کنید.

کاربرد ها و مزایای ترموکوپل

در واقع ترموکوپل ها می توانند از دمای -180 تا دمای +1800 را اندازه گیری کنند. این ابزار می تواند در محدوده اندازه گیری نیز به صورت خطی عمل کند و این هم یکی از بزرگترین مزیت های آن به شمار می رود.

ترموکوپل را می توان یکی از بهترین سنسورها دانست که از آن به منظور اندازه گیری دما استفاده می شود. اگر نیاز به اندازه گیری دماهای بالا را دارید، به راحتی و بدون هیچ مشکلی می توانید از ترموکوپل استفاده کنید. ترموکوپل ها را بیشتر در صنایع گازسوز مورد استفاده قرار می گیرند. در واقع از این ابزار استفاده می کنند تا امنیت ابزارآلات گازسوز را افزایش دهند.

کاربرد کارت PLC

از کارت plc در سیستم اتوماسیون صنعتی استفاده می شود و می توان آن را یکی از پرکاربردترین ابزارها به شمار آورد. در واقع از این کارت ها برای افزایش توانایی های PLC استفاده می شود. یکی از کاربردهایی که این کارت ها دارند، افزایش پورت های ورودی یا خروجی نیز است. همچنین اگر پروتکل ارتباطی خاصی وجود داشت، شما می توانید از این کارتها استفاده کنید تا سازگاری به وجود آورید.

از این کارت ها به منظور بیشتر کردن واحدهای پردازش نیز استفاده می شود. همچنین می توان به وسیله کارت PLC فضای حافظه را هم بیشتر کرد و از مزیت های آن استفاده نمود. این کارت مزیت ها و کاربردهای دیگری نیز دارد که در زیر به آن ها اشاره خواهیم کرد:

  • اضافه کردن ویژگی پیدا کردن عیب ها از راه دور

  • اضافه کردن ابزارهای ورودی یا خروجی

  • قابلیت ایجاد هماهنگی با یک درایو مخصوص

شما به راحتی به وسیله این کارت ها می توانید انعطاف پذیری دستگاه را افزایش دهید و تغییرات را بدون هیچ مشکل خاصی روی سیستم اعمال نمایید.

کارت های PLC انواع مختلفی دارند که در زیر به آن ها اشاره می کنیم:

  • کارت ورودی دیجیتال

  • کارت خروجی دیجیتال

کاربرد درایو صنعتی

درایو صنعتی به فرکانس و ولتاژ را در الکتروموتورهایی که به صورت تک فاز یا سه فاز هستند تنظیم می کند. همچنین این ابزار دور موتور را هم کنترل می کند. درایو را با نام اینورتر صنعتی نیز می شناسند. درایوها انواع مختلفی دارند که از جمله آن ها می توان به درایو AC، درایو DC، درایو سرعت متغیر یا VCD و درایو سرعت قابل تنظیم یا ASD اشاره کرد. از درایو یا اینورتر صنعتی در زمینه های مختلفی استفاده می شود. مثلا از آن ها در آسانسورها، فن ها، در بعضی از کمپرسورها، نوار نقاله ها، در بیشتر پمپ و بوستر پمپ ها و بالابرها استفاده می شود.

مزیت های درایو صنعتی

درایوهای صنعتی در واقع نوعی ابزار هستند که ضربه های مکانیکی بر روی موتور را کم می کنند و عمر موتور الکتریکی را افزایش می دهند. شما می توانید این درایوها را به منظور بیشتر کردن بازدهی شان به شبکه نیز متصل کنید. به طور کلی از درایوهای صنعتی می توانید به منظور کنترل هوشمند موتورها استفاده نمایید.

مارش شاپ، عرضه کننده انواع تجهیزات ابزار دقیق

در این مطلب سه نوع از تجهیزات ابزار دقیق را بررسی کردیم و در مورد کاربردشان نکاتی به میان آوردیم. مارش شاپ عرضه کننده انواع تجهیزات صنعتی است که از جمله تجهیزاتی که عرضه می کند می توان به ترموکوپل، کارت PLC و درایو صنعتی اشاره کرد. مارش شاپ واردکننده این تجهیزات است و با آشنایی با تمام قوانین واردات، تجهیزات ابزار دقیق مورد نیاز شما را بدون هیچ دردسری به داخل مرزهای کشور می آورد و با قیمتی که در اختیارتان قرار می دهد.

استفاده از تجهیزات با کیفیت در صنایع مختلف یکی از رمزهای موفقیت محصولات و خدماتی است که مدیران آن ها به مشتریانشان ارائه می دهند. اگر از تجهیزات باکیفیتی استفاده نکنید، نهایتا دستگاه ها و ابزار مورد نیاز صنعت شما با اختلال رو به رو می شود و در نهایت به مشکل بر می خورید و مشتریان ترجیح می دهند که دیگر روی شما و اسم برندتان حساب باز نکنند. روی هر واردکننده ای هم به دلیل وارد کردن کالاهای غیر اصل و بی کیفیت نمی توانید حساب باز کنید. به همین دلیل اهمیت دارد که به دنبال واردکننده ای کار درست و حرفه ای باشید که بتوانید با کیفیت ترین محصولات را از طریق او وارد مرزهای کشور کنید.