به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

 

داربست‌ها از دیرباز تا به حال در صنعت ساخت مورد استفاده قرار می‌گرفته‌اند و از تجهیزات اصلی و کمک‌حال سازندگان در ساخت سازه‌های مرتفع هستند. این تجهیزات هنوز هم کاربردها و طرفداران خود را دارند و به دلیل مزایایی که دارند پای ثابت صنعت ساخت هستند. در کنار داربست گاهی می‌توان از تجهیزات جایگزین داربست هم استفاده کرد که اغلب اوقات به دلیل هزینه پائین و کاربردی بودن داربست‌ها، انتخاب اول همچنان داربست است. در این مطلب، با چند مورد از تجهیزات جایگزین داربست آشنا می‌شویم.

 

عوامل موثر بر انتخاب داربست و تجهیزات جایگزین داربست

استفاده از داربست در برخی مشاغل خاص، ضروری است. در اغلب پروژه‌های ساختمانی، برای تکمیل نمای بیرونی، زمان زیادی صرف کار در ارتفاع می‌شود. برای مثال در نوسازی، رنگ‌آمیزی، روکش‌کاری یا نصب پنجره‌ها، کارگران برای مدت زمانی طولانی در ارتفاع کار می‌کنند. همچنین بحث حمل مصالح مطرح می‌شود و سوالاتی مانند "چگونه مواد خام را تا ارتفاع مناسب حمل کنیم؟" یا "در حین کار، روی چه سطحی بنشینیم؟". شاید داربست، تمام این نیازها را رفع کند ولی گاهی ممکن است به تجهیزات جایگزین هم فکر کنید و بهتر است با این تجهیزات هم آشنایی داشته باشید. اگرچه اغلب اوقات هزینه تجهیزات جایگزین خیلی بیشتر از داربست است.

7

در اغلب موارد و اکثر ارتفاع‌ها داربست‌ها همچنان به دلیل هزینه پائین و دسترسی بیشتر گزینه‌های اول به شمار می‌روند. اگر ارتفاع کار خیلی زیاد باشد می‌توانید از برخی تجهیزات جایگزین داربست فلزی نیز استفاده کنید. برای مثال، در کلایمر جایگزین داربست، خبری از بست داربست و پیچ و مهره داربست، تخته‌ها و لوله داربستی هم نیست. ولی این تجهیزات گران‌تر هستند و کمتر در دسترس هستند. در ادامه، شرایط چند مورد جایگزین داربست را مرور می‌کنیم.

کلایمر؛ از جایگزین‌های داربست‌ برای موارد خاص

اگر تا به حال این اسم را نشنیده‌اید باید بگوییم که کلایمر یا دکل نورد (MCWP)، نوعی از تجهیزات بالابر ساختمانی است که برای انجام کار در ارتفاع با دو نوع دستی و برقی استفاده می‌شود. انواع برقی این تجهیزات، یک واحد محرکه برای به حرکت درآوردن سکوی کار به سمت بالا و پایین دارد که بر رو ساختار دکل عمودی حرکت می‌کند. جالب است بدانید که کلایمر به انگلیسی، با نام تجاری "”Mast Climber شناخته میشود.

برخی از مهمترین ویژگی‌های کلایمر عبارتند از:

 • به‌صورت یک دکل سفت‌وسخت با پایداری زیاد عمل می‌کند
 • با یک دکمه فشاری جابه‌جا می‌شوید
 • دارای منبع تغذیه مستقل هستند
 • می‌توانند ظرفیت بار سنگین مشابه داربست‌ها را نیز تحمل کنند
 • از ایمنی مناسبی بالایی برخوردار است
 • می‌توانید مواد مختلف را مستقل از جرثقیل جابه‌جا کنید
 • برای مواقع اضطراری برق کمکی در نظر گرفته شده است
 • در زمین یا محیط زیست محل استقرار اختلال ایجاد نمی‌کند

 

البته نکته قابل توجه در مورد کلایمرها این است که تمامی کارگرانی که باید با این تجهیزات کار کنند باید آموزش ببینند. بنابراین کارفرمایان موظف هستند که از منبع آموزشی و همچنین مربیان و متخصصان ایمنی و بهداشت برای این منظور کمک بگیرند تا از خطرات ناشی از کار با این جایگزین داربست، جلوگیری کنند. در ادامه با ویژگی‌های مهم کلایمر آشنا می‌شویم.

سلامتی و ایمنی کارگران

هر ساله، بیش از 52000 کارگر ساختمانی، بر اثر سقوط یا حوادث مشابه، آسیب‌های جدی می‌بینند. تنها دلیل این حوادث، این است که کارگران مجبورند با ایمنی کم و در موقعیت‌های نامناسب، کار را انجام دهند. همچنین در بسیاری از پروژه‌ها، کارگران محدودیت‌هایی دارند و مجبورند در فضای کم، کار کنند. کلایمرها هم مانند داربست‌ها طوری طراحی شده‌اند که خطرات کار در ارتفاع و مشکلات را کاهش می‌دهند. از این رو در مواقعی که امکان استفاده از داربست وجود ندارد، فعالان حوزه ساخت‌وساز می‌توانند از این جایگزین برای پروژه‌های خود استفاده کنند ولی باید به فکر هزینه‌های بالاتر آن نسبت به داربست هم باشند.

8

جابه‌جایی سکوی کلایمر

کلایمرها مثل داربست‌ها گسترده نیستند و نمی‌توانند دسترسی کاملی به تک‌تک نقاط پروژه را به طور یکجا ایجاد کنند، اما شما می‌توانید آن را به هر جایی که می‌خواهید، حرکت دهید. از این رو، می‌توانید در یک وضعیت پایدار کار کنید، همچنین از بروز مخاطرات احتمالی نیز جلوگیری می‌شود. لازم به ذکر است که جابه‌جایی مصالح با کلایمر، درست مانند داربست‌های فلزی بسیار آسان است. از این رو شما می‌توانید در صورت نبودن امکان استفاده از داربست‌ها، از کلایمر استفاده کنید، به‌سادگی سکوی کار کلایمر را در ابتدای روز بارگیری کنید، آن را تا ارتفاع مورد نیاز بالا ببرید و کار را شروع کنید.

چرا کلایمر همیشه نمی‌تواند جای داربست را بگیرد

9

بگذارید این‌گونه بگوییم که کلایمرها صرفا به‌عنوان یک جایگزین برای داربست‌ها، تحت شرایط عدم امکان استفاده از داربست‌های فلزی هستند. این تجهیزات متحرک با وجود ویژگی‌ها و مزایایی که دارند اما همچنان در هیچ کجای دنیا نتوانسته‌اند جایگزین قطعی برای داربست‌های فلزی باشند. شاید برای شما سوال پیش بیاید که چرا؟ و ما در جواب می‌گوییم که دلایل آن عبارت‌اند از:

 • کلایمر برای ساختمان‌های 1 و 2 طبقه‌ای مناسب نیست
 • نیاز به آموزش‌های اضافی به کارگران دارد
 • نمی‌توان یک ساختمان را به طور کامل تحت پوشش قرار دهد
 • در کل پذیرش فناوری‌های جدید زمان بیشتری می‌برد

 

کلایمرها تجهیزاتی رایج هستند و در بسیاری از کشورها به رسمیت شناخته شده اند. اما اغلب افراد همچنان استفاده از داربست‌های فلزی و ثابت را به این تجهیزات متحرک ترجیح میدهند. که البته قیمت بالای کلایمر به نسبت داربستها در این امر بی تاثیر نیست. از این رو اگر شما هم همچنان قصد نصب داربست فلزی برای پروژه ساخت و ساز خود را دارید، می‌توانید به صفحه لوله داربستی و صفحه انواع بست داربست  در سایت ما مراجعه کنید.

استفاده از جایگزین داربست؛ راهکاری مکمل با هزینه بیشتر

دلایل مختلفی وجود دارند که فعالان حوزه ساخت‌وساز نمی‌توانند در شرایطی از داربست‌های فلزی محبوب استفاده کنند. از این رو برای پیش برد روند ساخت‌وساز، باید از جایگزینی برای آن‌ها استفاده کنند. کلایمر از جایگزین‌های نسبتا رایج برای داربست‌های فلزی به شمار می‌رود که ویژگی‌های مشابهی با آن‌ها دارد. اما بسیاری از سازندگان به دلیل مزایا و برتری داربست‌ها نسبت به جایگزین‌هایش مثل هزینه کمتر و دسترسی بیشتر، استفاده از داربست فلزی را ترجیح می‌دهند. درهرصورت اگر به بست داربست فلزی یا انواع دیگر داربست نیاز دارید می‌توانید از بخش‌های مختلف سایت شرکت داربست فلزی آریا دیدن کنید.