به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

    اولین باشگاه تاب آوری ایران در دی ماه سال ۱۳۹۳، با هدف تسهیل در دسترسی مخاطبین این پایگاه اینترنتی به مطالب تاب آوری، در قالب یک دستهء موضوعی مستقل، در کنار شاخه های متنوع از موضوع کلان تاب آوری در مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران ایجاد گشته است.

قابل به ذکر است فعالیتهای این بخش تحت عنوان باشگاه تاب آوری ایران، بعنوان یکی از سه رکن اساسی وبسایت مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران (در کنار پژوهشهای مددکاری اجتماعی و پژوهش های کوچینگ) مشتمل بر مطالبی با محتوای پژوهشهای نوین در عرصه تاب آوری خواهد بود که در اشکالِ متنوع همچون یادداشتها و مقالات نویسندگان وبسایت مددکاری اجتماعی ایرانیان، ویدئوهای آموزشی و سایر موارد مربوطه در مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی خواهد بود.

 

نکته حائز اهمیت دیگر،  انتشار همزمان مطالب باشگاه تاب آوری در پایگاههای مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران در شبکه های اجتماعی مختلف از جمله توییتر، لینکداین، اینستاگرام، فیس بوک، آپارات و یوتیوب می باشد.

 

هدف از ایجاد باشگاه تاب آوری

ایجاد باشگاه تاب آوری به عنوان ایده رسانه مددکاری اجتماعی ایرانیان با هدف انجام پژوهش های عملیاتی علمی و پژوهشی در حوزه های مختلف تاب آوری و نیز پرداختن به امر آموزش، البته نه به سبک و سیاق آموزش های انجام یافته تاب آوری در سطح کشور، بلکه آموزشی مبتنی بر اثربخشی و کارآمد بودن در تعقیب هدف نهادینه سازی تاب آوری و نائل شدن به یک جامعه تاب آور، خصوصا در اقشار آسیب پذیر کشور عزیزمان ایران و شاغلین در مشاغل سخت و فرسایشی خواهد بود.

 

 

لابراتوار مرکز تحقیقات تاب آوری ایرانیان

در ادامه فعالیت های باشگاه تاب آوری ایرانیان و با تشکیل تیم تخصصی «کارگروه تاب آوری» تحت عنوان «لابراتوار مرکز تحقیقات تاب آوری ایرانیان» اهدافی همچون: ۱- پژوهش در حوزه تاب آوری ۲- تولید محتوی تخصصی در حوزه های مختلف تاب آوری ۳- رصد اخبار و اطلاعات مرتبط با تاب وری در سطح کشور ۴- ترجمه، گردآوری و انتشار تازه های بین المللیِ تاب آوری ۵- چاپ و انتشار کُتب تخصصی تاب آوری 6- برگزاری کارگاههای تخصصی تاب آوری، با برخورداری از تیم مدرسین متخصص و مجرب در تدریس حوزه های مختلف تاب آوری در دستور کار آن قرار گرفت.

 

 

تاب آوری در وبسایت مددکاری اجتماعی ایرانیان

مجموعه رسانه های تخصصی مددکاری اجتماعی ایرانیان شامل 3 زیر مجموعه گسترده به نام پایگاه اطلاع رسانی مددکاران اجتماعی ایران، مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران و پایگاه انگلیسی مجموعه رسانه های مددکاری اجتماعی ایرانیان می باشد.

 

 

طی پنج سال فعالیت این رسانه، تعداد 5 جلد کتاب تحت عنوان « کتاب سال پایگاه» تولید و چاپ گردیده است که سه مورد از آن شامل محتوای اختصاصی تولید شده از دو مورد اجرای کارزارهای رسانه ای بوده است.

 

    وب سایت مددکاری اجتماعی ایرانیان تنها وب سایت مددکاری اجتماعی در سطح دنیاست که محتوای اختصاصی آن سالانه تبدیل به کتاب می شود. نکته قابل توجه و منحصر به فرد عدم هر گونه وابستگی این مجموعه رسانه ها به نهادهای دولتی و غیردولتی می باشد.

 

در سال جاری گردآوری و چاپ کتاب های دیگری در دستور کار این رسانه قرار دارد که مطالب تخصصی شامل پژوهش های مددکاری اجتماعی به عمل آمده توسط این پایگاه اینترنتی و نیز سلسله واکاوی های مسائل اجتماعی ایران (انتشار یافته در پایگاههای اینترنتی رسانه تخصصی مددکاری اجتماعی ایرانیان) از آن جمله خواهند بود. کلیه کتابهای انتشاریافته توسط وبسایت مددکاری اجتماعی ایرانیان در کتابخانه ملی ایران ثبت گردیده اند.

 

 

کتاب باشگاه تاب آوری، کتاب سال رسانه مددکاری اجتماعی ایرانیان

پنجمین کتاب سال مجموعه رسانه های مددکاری اجتماعی ایرانیان تحت عنوان "باشگاه تاب آوری" منتشر شد.

2

بر اساس دستور کار وبسایت مددکاری اجتماعی ایرانیان مبنی بر گردآوری مطالب اختصاصیِ این پایگاه اینترنتی در قالب مجموعه یادداشتها و مقالات بعنوان کتاب سال، با مدنظر قراردادن میانگینِ قابل توجه عملکرد این رسانه در تولید محتوای تاب آوری و همچنین بر اساس هم اندیشی خردادماه تیم تخصصی رسانه مددکاری اجتماعی ایرانیان، کتاب سال ۱۴۰۰ پایگاه ایرانیان تحت عنوان «باشگاه تاب آوری» مصوب گردید که مجموعاً شامل مطالب انتشاریافته در خبرگزاری های پایگاه اطلاع رسانی مددکاران اجتماعی ایران، مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران و نیز سلامت نیوز از بهمن ماه سال ۹۹ تا تیرماه سال ۱۴۰۱ می باشد.

 

گردآورندگان کتاب باشگاه تاب آوری، جواد طلسچی یکتا و هما صدری می باشند و کتاب مذکور توسط انتشارات سخنوران در ۱۴۸ صفحه منتشر گردیده است که فایل الکترونیکی کتاب باشگاه تاب آوری در کلیه پایگاههای اینترنتی تحت مدیریت رسانه مددکاری اجتماعی ایرانیان منتشر شده است.

 

 

 

خانه تاب آوری

خانه تاب آوری ایرانیان به عنوان مرکزی جهت انجام تحقیقات با محوریت تاب آوری، انجام پژوهش های متمرکز بر تاب آوری و نیز برگزاری آموزش های تاب آوری به شکلی متفاوت از آنچخ تاکنون در کشور صورت گرفته است (توأم با ارزیابیِ میزان اثربخشیِ آموزش ها) با هدف ترویج، توسعه و نهادینه سازیِ تاب آوری در جامعه، مجدداً فعالیت خود را در این حوزه از سر گرفت.

3

 

هدف از ایجاد خانه تاب آوری

 

خانه تاب آوری ایرانیان در دی ماه سال 1393 به منظور ایجاد مرکزی برای دسترسی و هم افزایی فعالیت های علمی و پژوهشی در حوزه های مختلف تاب آوری، با اهداف ذیل آغاز به کار نمود:

 

    ایجاد بانک اطلاعات جامع و روزآمد مقالات، با دسترسی آسان، رویه یکسان و رفع محدودیت های شکلی، زمانی و سازمانی موجود

    معرفی متخصصین، پژوهشگران و اساتید در حوزه های مختلف تاب آوری جهت تقویت حقوق معنوی

    فراهم نمودن بستری برای جریان سازی و مدیریت محتوای تاب آوری جهت جلوگیری از تضییع منابع مادی و معنوی جامعه متخصصین تاب آوری کشور، در روندهای تکراری و کلیشه ای کنونی

    ایجاد زمینه مساعد برای بومی سازی مباحث مختلف تاب آوری در کشور 

    گسترش پایگاه های مجازی در حوزه تاب آوری ایران

 

    رونمایی از خانه تاب آوری ایرانیان و کتاب باشگاه تاب آوری به زودی صورت خواهد پذیرفت.

 

دکتر جواد طلسچی یکتا

مدیر و موسس مجموعه رسانه های مددکاری اجتماعی ایرانیان

خانه تاب آوری و باشگاه تاب آوری ایرانیان