به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

تشخیص زود‌هنگام سرطان، در بهبود این بیماری نقش مهمی دارد. در کنار این عامل، باید امکاناتی فراهم شود تا پزشکان بتوانند روند درمان و کیفیت معالجه را کنترل کنند. آزمایش CEA این امکان را فراهم کرده است. از این آزمایش برای بررسی و کنترل روند درمان سرطان استفاده می‌شود.

تست CEA مقدار آنتی‌ژن CEA را در خون و مایعات دیگر بدن اندازه‌گیری می‌کند. سوال این است که چرا سطح Cea خون این‌قدر مهم است؟ آیا سطح بالای CEA نشان‌دهنده‌ی سرطان است؟ در این مقاله دربارۀ CEA و ارتباط آن با سرطان سخن می‌گوییم.

آزمایش CEA:Alt text

CEA در آزمایش خون چیست؟

CEA (کارسینوآبریک) نوعی آنتی‌ژن و مخفف Carcino-Embryonic-Antigen است. این آنتی‌ژن، از پروتئین ساخته شده و در بافت‌های جنین دیده می‌شود. پس از تولد و با شروع رشد نوزاد، میزان CEA در بدن کاهش می‌یابد. هرچه نوزاد بیشتر رشد ‌کند، مقدار CEA بدن او کمتر می‌شود. به‌طورکلی، مقدار کارسینوآبریک در بزرگسالان سالم باید بسیار کم باشد.

آزمایش CEA ، مقدار این ماده را خون و سایر مایعات بدن اندازه‌گیری می‌کند. CEA نوعی نشانگر تومور (tumor marker) است. نشانگر تومور، ماده‌ای است که توسط سلول‌های سرطانی ساخته می‌شود. علاوه بر این، سلول‌های ایمنی نیز می‌توانند در پاسخ به سرطان، موجب افزایش نشانگر تومور شوند. به همین دلیل، مقدار CEA (نشانگر تومور) در خون نباید از حد نرمال فراتر رود.

ممکن است سطح بالای CEA در بدن، بیانگر انواع خاصی از سرطان‌ها مانند سرطان کبد، روده‌ی بزرگ و راست‌روده، پروستات، ریه، تیروئید یا تخمدان باشد؛ البته همیشه این‌طور نیست. آزمایش CEA نمی‌تواند به‌طورقطعی سرطان یا نوع آن را تشخیص دهد؛ زیرا برخی بیماری‌های غیر سرطانی مانند سیروز کبدی، آمفیزم ریوی و بیماری غیر سرطانی پستان نیز می‌توانند موجب افزایش CEA شوند. سیگارکشیدن نیز کارسینوآبریک بدن را افزایش می‌دهد.

2

 در آزمایش خون CEAAlt text

 

شرایط انجام تست CEA

آزمایش CEA نوعی آزمایش خون است که طی آن با استفاده از سوزنی از بدن بیمار خون گرفته می‌شود. برای انجام تست CEA به آمادگی خاص یا اقدامی از سوی شما نیاز نیست. فقط باید صبر کنید تا متخصصین از شما آزمایش بگیرند. این آزمایش خطری ندارد؛ تنها شاید در ناحیه‌ی ورود سوزن درد خفیفی حس کنید یا محل آزمایش کبود شود. البته، تمام این علائم موقتی هستند و به‌سرعت از بین می‌روند.

3

 

آزمایش  CEAدر منزل:Alt text

 

چه زمانی باید آزمایش CEA انجام شود؟

پزشک پس از تشخیص سرطان با سایر آزمایش‌ها‌، برای مدیریت و کنترل بیماری در حین درمان یا بعد از آن، آزمایش CEA را تجویز می‌کند. از این آزمایش در موارد زیر استفاده می‌شود:

  • برای نظارت بر روند درمان انواع خاصی از سرطان‌ها، مانند روده‌ی بزرگ، راست‌روده، تخمدان، ریه، تیروئید، کبد و پروستات.
  • پس از اتمام درمان، برای اینکه تشخیص دهد سرطان دوباره عود کرده است یا خیر.
  • تشخیص مرحله‌ی سرطان، اندازه‌ی تومور و میزان گسترش آن.
  • تشخیص اینکه آیا سرطان به نقاط دیگر سرایت کرده است یا خیر.

 

تست کارسینوآبریک در طول درمان سرطان به طور مداوم تکرار می‌شود.

در برخی موارد، پزشک قبل از شروع درمان و سپس به طور منظم در حین درمان، از شما آزمایش Cea می‌گیرد. او با مقایسه‌ی نتایج میزان اثرگذاری درمان را مشاهده بررسی می‌کند.

 

آزمایش AFP چیست و با CEA چه ارتباطی دارد؟

آزمایش AFP چیست؟ از آزمایش AFP برای اندازه‌گیری سطح پروتئین AFP در خون، به‌ویژه در زنان باردار، استفاده می‌شود. این آزمایش مقدار ریسک ابتلا به بیماری‌های ژنتیکی و نقایص مادرزادی در جنین را بررسی می‌کند. اگر AFP از حد نرمال کمتر یا بیشتر باشد؛ احتمالا در جنین نقصی وجود دارد.

در بزرگ‌سالان، مقدار AFP همانند CEA بدن، باید پایین بماند وگرنه بیانگر ابتلا به سرطان است. AFP  مانند CEA نشانگر تومور است و مقدار بالای آن در مواردی، از نشانه‌های سرطان کبد، بیضه یا تخمدان به‌حساب می‌آید. علاوه بر این، گاهی سطح AFP به دلیل وجود یک بیماری غیرسرطانی مانند سیروز کبدی یا هپاتیت افزایش می‌یابد.

4

آزمایش AFP: ALT text

 

تفسیر تست CEA

بسته به زمان انجام آزمایش CEA، نتایج معانی متفاوتی دارند. اگر پیش از شروع درمان سرطان تست CEA دادید، نتایج نشان‌دهنده‌ی موارد زیر هستند:

سطح پایین : CEAبیانگر این است که سرطان در مراحل اولیه‌ قرار دارد و تومور کوچک است. همچنین، بیماری به نقاط دیگر بدن سرایت نکرده است.

سطح بالای CEA: به معنای رشد تومور است. در این حالت، شاید بیماری به نقاط دیگر بدن نیز سرایت کرده باشد.

اگر تحت درمان سرطان هستید؛ احتمال دارد پزشک چندین بار از شما آزمایش بگیرد. نتایج می‌تواند نشان‌دهنده‌ی موارد زیر باشد:

CEA قبل از شروع درمان بالا بود و همچنان در سطح بالا قرار دارد: گاهی این موضوع بیانگر عدم پاسخ سرطان به درمان است.

CEA قبل از شروع درمان بالا بود؛ اما اکنون کاهش یافته است: می‌تواند بیانگر پاسخ مثبت سرطان به درمان باشد.

 CEA شما در ابتدای درمان پایین بود؛ اما پس از مدتی افزایش یافته است: شاید بیانگر عود سرطان (بازگشت بیماری) باشد.

 

سطح نرمال CEA در بدن چه‌قدر است؟

محدوده‌ی طبیعی CEA، ۰ تا ۲.۵ (ng/ml) در خون است. در بیماری سرطانی، مقدار CEA بیش از ۱۰ ng/ml، نشان‌دهنده‌ی پیشرفت سرطان است. اگر سطح CEA از ۲۰ ng/ml  فراتر رود، احتمالا بیانگر سرایت بیماری به نقاط دیگر بدن (متاستاز) است.

 

هومکا و تشخیص سرطان در منزل!

CEA یک نشانگر تومور در بدن است و مقدار غیر‌طبیعی آن می‌تواند بیانگر بیماری (نه لزوما سرطان) باشد. با آزمایش CEA ، مقدار این ماده در بدن اندازه‌گیری می‌شود تا پزشک بر روند درمان شما نظارت کند. برای انجام این آزمایش نیازی برای مراجعه به آزمایشگاه نیست. شما می‌توانید از سامانه‌ی ارائه‌ی خدمات پزشکی در منزل هومکا تحت پوشش بیمه پایه و تکمیلی استفاده کنید و آزمایشگاه را به خانه‌ی خود بیاورید.

سامانه‌ی خدمات پزشکی هومکا، به ساکنین استان تهران یا یکی از شهر‌های کرج، شیراز، اصفهان، مشهد، تبریز، رشت، قم، اهواز و قزوین، خدمات پزشکی در منزل را ارائه می‌دهد. می‌توانید برای ثبت رایگان انواع آزمایش‌های خود و نمونه‌گیری در محل، با تلفن ۰۲۱۶۷۳۷۱ تماس بگیرید یا به وب‌سایت هومکا با نشانی www.homeca.ir مراجعه کنید.

 پس از ثبت درخواست، مشاوران هومکا دراسرع‌وقت با شما تماس گرفته و هماهنگی‌های لازم را انجام می‌دهند. تیم متخصص هومکا در وقت هماهنگ‌شده با تجهیزات کامل برای ارائه‌ی خدمات به منزل شما مراجعه می‌کند. بعد از مدتی هم جواب آزمایش در پنل کاربری‌تان در وب‌سایت هومکا قرار می‌گیرد. در هیچ‌کدام از مراحل به حضور شما در آزمایشگاه نیازی نیست. متخصصان هومکا در تفسیر جواب آزمایش نیز به شما کمک می‌کنند.