به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

مسکن یکی از نیازهای اولیه بشر است و برای تمامی مردم دنیا از اهمیت زیادی برخوردار است. در این میان قیمت مصالح، مثلا قیمت قوطی که برای ساخت مسکن استفاده می‌شود، ممکن است به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم باعث تغییر قیمت مسکن شود. امروزه در جوامع مختلف، دولت‌ها تلاش می‌کنند تا دغدغه اولیه مردم جامعه خود که شامل مواد غذایی، مسکن و پوشاک است برطرف کنند. از آنجایی که مسکن بخش بزرگی از هزینه‌های یک خانوار را به خود اختصاص می‌دهد در نتیجه می‌تواند اولویتی مهم برای دولت‌ها باشد. در این مطلب سعی می‌کنیم عامل قیمت مصالح و دقیقا اثر قیمت قوطی آهن بر روی قیمت مسکن را بررسی کنیم.

قوطی آهن چیست؟

قوطی‌ها در واقع نوعی از پروفیل‌ها هستند که در انگلیسی به آن Box گفته می‌شود. اگر از کنار به این پروفیل نگاه کنید، شباهت آن با یک قوطی را خواهید دید. این مقاطع مربع شکل از جنس‌هایی همچون آهن، استیل و آلومینیوم ساخته می‌شوند که کاربرد هرکدام از آنها متفاوت است و دربیشتر مواقع قوطی آهنی کاربرد بیشتری در صنایع و مخصوصا صنعت ساختمان دارد. قوطی‌ها به شکل کلی در دو سایز مختلف با طول 6 متر و 12 متر تولید شده و به بازار عرضه می‌شوند.

ضخامت قوطی‌ها نیز مانند سایر مقاطع ساخته شده از آهن اهمیت دارد. ضخامت بدنه قوطی اصطلاحا گوشت پروفیل نامیده می‌شود. اگر گوشت پروفیل قوطی بین 0.6 میلی متر تا 1.5 میلی متر باشد، به آن قوطی سبک گفته می‌شود که به قوطی مبلی نیز معروف است. اما قوطی‌هایی که در ساختمان‌ها استفاده می‌شوند برای اینکه از قدرت تحمل فشار بیشتری برخوردار باشند با ضخامتی در حدود دو تا سه میلی متر تولید می‌شوند.

قوطی‌های ضخیم‌تری نیز برای استفاده‌های صنعتی تولید می‌شوند که بیشتر از 4 میلی متر گوشت دارند و باید گفت که قیمت قوطی صنعتی نسبت به سایر قوطی‌ها بیشتر است. مشخص است که هرچقدر ضخامت قوطی بیشتر باشد، وزن آن نیز افزایش خواهد یافت. از آنجایی که در مقاطع ساخته شده از آهن وزن بر روی قیمت اثر گذار است، در نتیجه قیمت قوطی علاوه بر مواردی همچون قیمت آهن به وزن و ضخامت آن نیز بستگی خواهد داشت.

قوطی‌ها در ابعاد مختلفی نسبت به کاربرد آنها ساخته می‌شوند که این ابعاد می‌تواند از 10 میلی متر در هر ضلع شروع شده و تا 500 میلی متر در هر ضلع ادامه پیدا کند. 

2

چه عواملی بر روی قیمت قوطی اثر گذار هستند؟

قیمت قوطی بر اثر عوامل متعددی نوسان پیدا خواهد کرد. این عوامل به دو دسته عوامل داخلی و خارجی قابل دسته بندی هستند.

عوامل داخلی و خارجی تاثیرگذار بر روی قیمت پروفیل قوطی شامل میزان عرضه و تقاضا، قیمت شمش فولادی و شرکت سازنده این مقطع است. در برخی از فصل‌ها با افزایش ساخت و ساز ساختمانی، میزان نیاز بازار به این مقطع افزایش پیدا می‌کند، از سویی با توجه به مشخص بودن میزان تولید شرکت‌ها، ممکن است کمبودهایی مقطعی در بازار ایجاد شود که قیمت قوطی را افزایش خواهد داد.

از سوی دیگر برخی از شرکت‌های تولید کننده به دلایل مختلفی ممکن است قیمت محصول خود را کمی متفاوت با سایر تولیدکنندگان ارائه کنند. همچنین مواد اولیه اصلی ساخت این محصول نیز در تعیین قیمت آن مهم است. شمش فولادی قیمت متغیری دارد که بر اساس قیمت جهانی فولاد، قیمت ارز و همچنین امکان صادرات و واردات محصولات فولادی تعیین قیمت می‌شود.

مثلا با تحریم‌های اقتصادی که بر ضد کشورمان ایران انجام شد، قیمت فولاد نیز افزایش پیدا کرد. از سوی دیگر در صورتی که امکان واردات این محصول وجود داشته باشد، با ورود محصولات وارداتی بازار اشباع شده و قیمت‌ها کاهش خواهد یافت. اما با امکان صادرات گسترده احتمال دارد که تولید کنندگان به دلیل قیمت بالای ارز، تمایل به صادرات بیشتر داشته باشند. این امر ممکن است بازار داخلی را با محدودیت موجودی روبرو کرده و باعث افزایش قیمت قوطی در داخل کشور شود. این نکته را نیز به یاد داشته باشید که در محصولات حجیم و یا سنگین وزن، هزینه حمل و نقل می‌تواند در تعیین قیمت تمام شده تاثیر زیادی داشته باشد.

کاربرد قوطی در صنعت ساختمان

قسمت قابل مشاهده‌ای از مصرف قوطی در صنعت ساختمان، قسمت در و پنجره‌ها و یا نرده‌های راه پله‌ها است. اما این کاربرد تقریبا کمترین میزان مصرف قوطی در صنعت ساختمان سازی است. این نوع از پروفیل برای ساخت سقف‌ها و یا در نمای ساختمان‌ها نیز کاربرد دارد.

در ساخت سقف‌هایی که به روش شیروانی و یا وافل برپا خواهند شد، حجم زیادی از قوطی‌ها استفاده می‌شوند که چندین برابر مصرف قوطی برای در و پنجره‌ها است. جالب است بدانید که امروزه برای داشتن نماهای خاص و با طراحی ویژه از پروفیل‌ها استفاده می‌شود. در این نماهای مدرن، پروفیل‌ها شکل داده شده و طراحی نمای متفاوتی را ایجاد خواهند کرد.

3

تاثیر قیمت قوطی بر روی قیمت مسکن

صنعت مسکن به طور کلی یک صنعت پرهزینه و نیازمند سرمایه گذاری نسبتا زیادی است. با توجه به زمان‌بر بودن بازگشت سرمایه در این صنعت نسبت به بسیاری از روش‌های سرمایه گذاری، با کوچکترین نوسان در قیمت مصالح ممکن است سرمایه گذاران برای حفظ امنیت سرمایه خود، قیمت ساختمان تمام شده را افزایش بدهند. از سوی دیگر با توجه به کمبود زیادی که در تامین مسکن وجود دارد، در نتیجه بازار با هر نوع تغییر قیمتی خود را تطبیق داده و از آن تبعیت می‌کند.

در نتیجه می‌توان گفت که هر مواد اولیه‌ای که برای این صنعت استفاده می‌شود می‌تواند عاملی برای تغییر قیمت محصول این صنعت که مسکن است، باشد. از آنجایی که قوطی در ساخت مسکن کاربرد زیادی دارد، در نتیجه تغییر قیمت قوطی می‌تواند به صورت کاملا پررنگی بر روی قیمت نهایی مسکن اثرگذار باشد.

جمع بندی قیمت قوطی و اثر آن بر روی مسکن

همانطور که در این مطلب توضیح داده شد، مسکن یکی از نیازهای اصلی هر خانوار است که بخش زیادی از درآمد هر خانواده را به خود اختصاص می‌دهد. در نتیجه تغییر قیمت آن می‌تواند بر روی سطح رفاه هر جامعه‌ای اثر گذار باشد. با توجه به اینکه ساختمان از مصالح متعددی تشکیل می‌شود، امکان تاثیر هرکدام از آنها و تغییر قیمت نهایی مسکن زیاد است. در این میان قیمت قوطی فلزی یکی از این موارد است که با توجه به کاربرد زیاد آن در ساخت یک سازه ساختمانی، می‌تواند بر روی قیمت مسکن تاثیر مستقیمی داشته باشد. اگر به دنبال قیمت روز قوطی یا انواع دیگر آهن‌آلات هستید سری به سایت فولاد فرتاک سورین بزنید.