به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

 

حمل و نقل کانتینری یکی از رایح‌ترین و به صرفه‌ترین روش های حمل و نقل آبی است که با توجه به مزایایی که دارد مسیر تجارت جهانی و جابجایی محموله‌های بین المللی را سهولت بخشیده است.  ضمن انکه شرایط را برای حمل و نقل ترکیبی و چندوجهی مهیا نموده است. در این مطلب قصد داریم به بررسی مزایای حمل دریایی کانتینر و روش های مختلف حمل کانتینری  بپردازیم در ادامه همراه باشید.

 

تعریف کانتینر

کانتینر یک جعبه فلزی مستحکم، سخت، مهر و موم شده می‌باشد که قابلیت استفاده مجدد از آن وجود دارد. از انواع کانتینر برای نگهداری محموله‌های تجاری فله یا گروپاژ از طریق حمل و نقل دریایی، زمینی و ریلی استفاده می‌شود. کانتینرها در اندازه‌های استاندارد ساخته می‌شوند و می‌توان از آن‌ها برای حمل بار در مسافت های طولانی استفاده کرد. ضمن آنکه حمل بار با کانتینر این فرصت را در اختیار صاحبان محموله ها می‌گذارد که بدون خالی شدن بار، کانتینر از یک وسیله به وسیله حمل و نقل دیگر منتقل شود.

کانتینرها قابلیت حمل برای هرنوع از محموله‌هایی که طبق قوانین حمل و نقل مجاز هستند را دارند، استفاده از کانتینر هزینه حمل و نقل بین المللی را به خصوص در حمل به روش دریایی به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

کانتینرها از نظر ابعاد به صورت کانتینر 10 فوت، کانتینر 20 فوت و  کانتینر 40 فوت موجود هستند و انواع کانتینر از نظر کاربردی در طبقه بندی زیر قرار می‌گیرند که برای مقاصد خاص در حمل دریایی کانتینر استفاده می‌شوند.

به منظور حفظ قانون کپی رایت در ادامه این نکته قابل ذکر است که مطالب ارائه شده در این مطلب از مقاله حمل دریایی کانتینری در سایت کشتیرانی دریا زمین اروند گردآوری شده است.

مزایای حمل کانتینر دریایی 

از جمله دلایلی که باعث محبوبیت استفاده از کانتینرها در حمل دریایی شده می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

حمل و نقل مقرون به صرفه

حمل و نقل کانتینری یک روش ترجیحی برای بسیاری از شرکت ها و صنایع است، زیرا آنها می‌توانند محموله‌های زیادی را با هزینه بسیار کمتر حمل کنند. این برای بسیاری از شرکت‌ها و صنایع مفید است، زیرا تحویل فله به آنها امکان می‌دهد بدون نیاز به هزینه زیاد، راهی موثر برای حمل و نقل محصولات و مواد خود پیدا کنند.

تطبیق پذیری بالا

یکی از مزایای کلیدی استفاده از حمل و نقل کانتینری این است که به طور قابل توجهی انعطاف پذیر و همه کاره هستند. این کانتینرها مطابق با استانداردهای بین المللی طراحی شده اند، به این معنی که می توان آنها را با وسایل نقلیه و تجهیزات مختلف حمل و نقل کرد. از کشتی‌های باری، این کانتینرها را می توان به راحتی به کامیون‌های باربری منتقل کرد و بر این اساس به مقصد منتقل کرد.

 

 

امنیت بار بالا در حین حمل و نقل

پس از بارگیری تمامی کالاها در کانتینر کاملا مهر و موم می‌شود. همچنین اکثر کانتینرها از فلزهای محکم و بادوام ساخته شده‌اند که به طور کامل از محتویات آن در برابر خرابی، گم شدن و سرقت محافظت می‌کند.

 

انعطاف پذیری در حمل و نقل کالا

کانتینرها به این دلیل که می‌توانند انواع کالاها را حمل کنند، از انعطاف پذیری بالایی برخودار هستند. علاوه براین حداقل وزن باری که باید در یک کانتینر حمل شود صرف نظر از نوع کالا، یک تن است. بنابراین، کانتینرها پتانسیل عظیمی برای حمل بسیاری از کالاها در یک کانتینر دارند. انعطاف پذیری سرعت و کارایی فرآیند تحویل را بهبود می بخشد.

 

کراس استافینگ کانتینرها

معنای تحت اللفظی عبارت ( container stuffing ) به معنای پر کردن کانتینر می‌باشد که اصطلاح رایج آن بارگیری کانتینر است و نقطه مقابل آن ( container destuffing ) قرار دارد که به معنای تخلیه کانتینر می‌باشد.

به عبارت کلی کراس استافینگ ( کراس استاف ) نیز یکی از روش های حمل و نقل دریایی کالا با استفاده از حمل کانیتنری و کشتی های کانتینری می‌باشد که در آن محموله‌ها بین کشتی های مختلف جا به جا می‌شوند. به بیانی ساده‌تر کراس استاف عملیات تخلیه و بارگیری محموله از کانتینرهای یک کشتی به کانتینرهای کشتی دیگر می‌باشد.

روش کراس استاف در حمل بار با کانتینر تحت شرایط خاص و با وجود تعدادی از محدودیت ها در برخی از بنادر، امکان انتقال و جابه‌جایی محموله‌های تجاری را ممکن می‌سازد.

 

ترانشیپمنت با کانتینر

تحت اللفظی واژه ترانشیپ (Tranship) به معنای انتقال بار یا کانتینر از یک وسیله نقلیه یا کشتی به یک وسیله نقلیه یا کشتی دیگر می‌باشد.

به طور کلی ترانشیپمنت یکی دیگر از روش‌های حمل و نقل دریایی می‌باشد که نقش مهمی در تجارت جهانی دارد که به معنای حمل و نقل محموله به مقصد میانی و بارگیری مجدد برای رسیدن به مقصد اصلی می‌باشد. در روش ترانشیپ محموله درون کانتینرها تخلیه و بارگیری نمی‌شوند، تنها کانتینرها به یک کشتی دیگر منتقل می‌شوند.

ترانشیپ در حمل کانتینر زمانی رخ می‌دهد که هیچ مسیر مستقیمی برای مقصد نهایی مورد نظر وجود نداشته باشد، علاوه‌براین برای تغیییر وسیله نقلیه در طول مسیر از این روش نیز بهره ‌می‌برند. برای ادغام محموله‌های تجاری ، تبدیل یک محموله بزرگ به محموله‌های کوچک و برعکس از این نوع روش حمل و نقل دریایی استفاده می‌کنند.  ترانشیپ اغلب در تقاطع مسیرهای حمل و نقل و در تنگراه‌ها مانند تنگه پاناما، سوئز و جبل‌الطارق رخ می‌دهد.

 

با حضور کانتینرها در صنعت حمل و نقل ابی، بسیاری از محدودیت‌های جابه‌جایی محموله‌های تجاری بین کشورهای مختلف برطرف شد. بنابراین حوزه فعالیت‌های حمل آبی گسترش یافت که بخش بزرگی از آن توسط کانتینرهای باربری دریایی انجام می‌شود. در این مطلب به چگونگی نقش و عملکرد خدمات کانتینری در حمل دریایی و ارائه مزایای آن پرداختیم، امیدواریم از مطالعه این مطلب نهایت لذت را برده باشید.