به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

بسیاری از داوطلبانی که در آزمون اسپیکینگ آیلتس شرکت می‌کنند، این بخش را سخت‌ترین بخش می‌دانند، زیرا شامل مصاحبه حضوری و ارتباط چهره به چهره است. اما در واقع، اسپیکینگ آیلتس، زیاد هم سخت نیست. شاید با این نظر موافق نباشید و به خاطر عواملی مانند زمان کم، سوالات ناشناخته، استرس و ... موفقیت در اسپیکینگ آیلتس را دشوار بدانید.

همه این عوامل وجود دارند ولی با برنامه‌ریزی درست برای آموزش آیلتس، قابل حل هستد. فراموش نکنید که قبل از شما نیز افراد بسیاری از سطح زبانی مناسبی برخوردار نبوده‌اند ولی با تلاش، برنامه‌ریزی و مطالعه، نمره بالایی در آزمون آیلتس کسب کرده‌اند. هم‌چنین همه شرکت‌کنندگان در این آزمون نگران هستند و زمان زیادی برای آماده کردن پاسخ‌های خود ندارند. ممتحنان نیز به این امر عادت کرده‌اند، بنابراین از شما انتظار ندارند که مانند یک سخنور حرفه‌ای صحبت کنید.

در این آزمون مهارت‌های مکالمه شما با ۴ معیار روان بودن و انسجام، دامنه واژگان مورد استفاده، صحت گرامری و تلفظ سنجیده می‌شود. اگر هنوز هم بابت این بخش از آزمون آیلتس نگرانید، تا انتهای این مطالب همراه ما باشید تا نکاتی کاربردی را برای موفقیت در اسپیکینگ آزمون آیلتس بیان کنیم.

روان و آزاد صحبت کنید

اگر روان و منسجم صحبت کنید، امتیاز بیشتری کسب می‌کنید. در مورد استفاده از واژگان هوشمندانه و پیچیده، زیاد نگران نباشید، مسلط بودن مهم‌تر است. البته خیلی سریع هم صحبت نکنید و به دستور زبان خود اهمیت دهید. شما باید میان سرعت صحبت خود و میزان مکث کردن، تعادل برقرار کنید.

هم‌چنین انسجام را در کلام خود رعایت کنید. اگر در جلسه آزمون آیلتس،‌ منسجم و پیوسته سخن نگویید، به راحتی نمره از دست خواهید داد.

با نمونه سوالات آیلتس تمرین کنید

تمرین صحیح و هدفمند باعث موفقیت در هر کاری می‌شود و آیلتس نیز از این قاعده مستثنی نیست. معمولا در آزمون آیلتس از شما در مورد موضوعات روزمره مانند کار، تحصیل، ورزش، خانواده و ... سوال می‌شود. بنابراین در هنگام آموزش آیلتس، سوالاتی از این دست را از خودتان بپرسید و به آن‌ها پاسخ دهید. این کار سخت نیست و با تمرین به این سبک سوالات، مسلط می‌شوید.

اگر متوجه سوال نشدید، از ممتحن بخواهید که آن را تکرار کنید

اگر متوجه سوال نشده‌اید یا سوال به نظرتان گنگ و نامفهوم است، خجالت نکشید. با پرسیدن از ممتحن امتیاز از دست نخواهید داد. فهم درست سوال، اولین قدم برای پاسخ دادن است. البته اگر قبل از آزمون آیلتس،‌ زیاد تمرین کنید، فهم و درک سوالات مختلف برایتان آسان‌تر می‌شود.

در جلسه مکالمه آزمون آیلتس،‌ خشک و بی‌روح صحبت نکنید

از احساسات و هیجان در لحن صحبت خود در جلسه مکالمه آزمون آیلتس استفاده کنید. هیچ چیز به اندازه لحن صحبت، گوینده با تجربه را از مبتدی جدا نمی‌کند. وقتی به زبان مادری خود صحبت می‌کنید، خشک و بی‌روح صحبت نمی‌کنید و با استفاده از هیجان و زبان بدن، به صحبت‌های خود شور و نشاط می‌بخشید. در مکالمه به زبان انگلیسی نیز رعایت این نکته ضروری است.

به پاسخ‌های کوتاه در اسپیکینگ آیلتس اکتفا نکنید

سعی کنید که حداقل بیشتر از ممتحن صحبت کنید. ممتحن می‌خواهد که مهارت‌های مکالمه زبان انگلیسی شما را بسنجد، بنابراین اگر خیلی کوتاه صحبت کنید، این کار قابل انجام نیست. اگر با استفاده از یک جمله از شما سوالی پرسیده شد، با دو یا چند جمله پاسخ دهید. پاسخ‌های کوتاه در اسپیکینگ آیلتس، نمره‌‌ای بالا برای شما به ارمغان نمی‌آورند.

به مثال زیر نگاه کنید، کدام جواب را می‌پسندید؟

ممتحن: آیا شما ورزش می‌کنید؟

شما: نه، من ورزش را دوست ندارم... (این‌جا متوقف نشوید!)، من خیلی آدم فعالی نیستم و به فعالیت‌های بدنی در مدرسه علاقه نداشتم. البته من به بازهای فکری علاقه دارم. به عنوان مثال، فعالیتی مانند شطرنج برای من بسیار جالب است.

از اشتباه کردن نترسید

اگر اشتباه کردید، نترسید و دست و پای خود را گم نکنید! سعی کنید تا جای ممکن، پاسخ خودتان را اصلاح کنید. اگر چنین امکانی ندارید، فقط به صحبت کردن ادامه دهید، به خاطر چند اشتباه امتیاز زیادی را از دست نمی‌دهید. اگر در اسپیکینگ آیلتس، بیش از حد روی اشتباه خود متمرکز شوید، بقیه امتیازها را هم از دست می‌دهید.

پس اگر در سوالی اشتباه داشتید، متوقف نشوید و با اعتماد به نفس به صحبت کردن خود ادامه دهید.

پاسخ‌ها را حفظ نکنید

ممتحنین می‌توانند تشخیص دهند که آیا شما آزادانه و بداهه صحبت می‌کنید یا صرفا پاسخ کتاب‌ها را حفظ کرده‌اید. حفظ متن‌ها و پاسخ‌های آماده گزینه خوبی نیست. در عوض، بهتر است که کلمات و ترکیبات متنوع را یاد بگیرید و از آن‌ها در مکالمه خود استفاده کنید.

2

اما چگونه در آزمون آیلتس موفق شویم؟ چه راهکارهایی برای موفقیت در آزمون آیلتس وجود دارد؟

شرکت در کلاس آیلتس؛ راهکاری موثر برای موفقیت در آزمون آیلتس

منابع بسیاری مانند ویدئوها، پادکست‌ها، کتاب‌ها و ... برای تقویت مهارت‌های اسپیکینگ و در کل مهارت‌های زبان انگلیسی وجود دارد. این منابع مکمل هم هستند و در کنار هم استفاده می‌شوند. یکی دیگر از راهکارهای موثر برای تقویت مهارت‌های زبان انگلیسی، شرکت در کلاس‌های خصوصی و گروهی است. بعضی از زبان‌آموزان، کلاس‌های گروهی را برای آمادگی آزمون آیلتس به علت تعامل با همکلاسی‌ها و هزینه کمتر ترجیح می‌دهند.

کلاس‌های آمادگی آزمون آیلتس، به دو شیوه حضوری و آنلاین برگزار می‌شوند. اگر شاغل یا دانشجو هستید و زمان کمی دارید، کلاس آیلتس آنلاین برای شما مناسب‌تر است. در کلاس آیلتس آنلاین با مشکلاتی مانند دوری راه، ترافیک و ... هم مواجه نمی‌شوید. البته بعضی افراد در کلاس‌های حضوری، عملکرد بهتری دارند و یادگیری آنان افزایش می‌یابند.

3

برای انتخاب نوع کلاس مناسب ابتدا باید خودتان را بشناسید و تعیین کنید که کدام نوع کلاس برای شما مناسب‌تر است. سپس به دنبال یک آموزشگاه معتبر باشید که کلاس‌های آیلتس را با استادان حرفه‌ای و بالاترین کیفیت آموزشی برای شما برگزار کند. اگر دنبال کلاس آیلتس آنلاین می‌گردید، دبستان ترجمیک گزینه‌ای مناسب برای شما محسوب می‌شود.

کلاس آیلتس آنلاین در دبستان ترجمیک

دبستان ترجمیک موسسه‌ای معتبر است که دوره‌های آنلاین آیلتس و زبان‌های خارجی را برگزار می‌کند. کلاس‌های این موسسه به صورت کاملا آنلاین و تعاملی برگزار می‌شود.

یکی از مزیت‌های دبستان ترجمیک این است که کلیه جلسات کلاس‌ها ضبط می‌شوند و در اختیار فراگیران قرار می‌گیرد. بنابراین اگر فرد نیاز به مرور دوباره کلاس داشت یا از کلاس عقب ماند، به راحتی می‌تواند که دوباره خودش را به کلاس برساند.

هم‌چنین دبستان ترجمیک به خوبی از این نکته آگاه است که دانش و مهارت تدریس استاد نقش مهمی را در یادگیری زبان‌آموزان ایفا می‌کند. بنابراین تمامی استادان دبستان ترجمیک از استادان مجرب و با سابقه آیلتس به شمار می‌آیند.

یکی دیگر از چالش‌های زبان‌آموزان در مسیر آموزش آیلتس، هزینه بالای کلاس‌های آیلتس است. ولی در دبستان ترجمیک این‌گونه نیست. هزینه کلاس‌های آموزشی این موسسه بسیار مناسب است. در واقع دبستان ترجمیک در دوره‌های خود، بالاترین کیفیت آموزشی را با مناسب‌ترین هزینه در اختیار فراگیران قرار می‌دهد.

اگر قصد شرکت در کلاس آیلتس آنلاین دبستان ترجمیک را دارید، ابتدا باید در آزمون تعیین سطح آنلاین شرکت کنید. سپس با توجه‌ به سطح خود، کلاس آیلتس آنلاین مناسب به شما معرفی می‌گردد تا در آن شرکت کنید. فراموش نکنید که موفقیت در آزمون آیلتس، یک‌شبه رخ نمی‌دهد، بنابراین از همین الان آموزش آیلتس را شروع کنید.