به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

 

موتور الکتریکی یا به اصطلاح الکتروموتور٬ یک ماشین الکتریکی می باشد. نحوه عمل آن به این صورت است که  انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند. اکثر الکتروموتورها به وسیله تعاملی که  بین میدان مغناطیسی موتور و جریان الکتریکی در سیم پیچی در جریان است٬ کار می کنند. این فعل و انفعال یک نیرویی ایجاد می کند (براساس قانون فارادی) که به آن نیروی گشتاوری می گویند که باعث اعمل شدن آن نیرو به شفت موتور می‌شود.الکتروموتور ها می توانند از از منابع مختلفی تغذیه

کنند که عبارت اند از: منابع جریان متناوب مانند ژنراتورهای الکتریکی یا منابع جریان مستقیم مانند یکسو کنند ها یا باتری ها.

 

انواع الکترو موتور

 

بعضی از افراد انواع الکتروموتور را با پمپ آب اشتباه می گیرند از آن جا که هردوی آن ها موتور الکتریکی هستند.حال برای آن که مرتکب این اشتباه نشوید ما انواع آن را آوردیم که به شرح زیر است:

 

DC۱-الکترو موتور جریان مستقیم

 

AC ۲-الکترو موتور جریان مستقیم

 

۳-الکترو موتور خاص

2

DCانواع الکترو موتور جریان مستقیم

 

همان طور که از اسم آن پیدا است  کار کرد آن با جریان مستقیم است و از ابتدایی ترین الکتروموتورها به حساب می آید.دارای یک آرمیچر آهن ربایی است که باعث ایجاد کردن میدان مغناطیسی می شود.

 

شانتDCالکترو موتور

 

این الکترو موتور به علت آن که قدرت تحمل فشار های سنگین را ندارند و آسیب می بینند٬در نتیجه برای کارهای سنگین نباید از آن استفاده شود. به خاطر اینکه دارای گشتاور حرکتی حداکثری می باشد در هواکش ها و نیز ساختار دمنده های صنعتی کابرد دارد

 

سریDCالکترو موتور

 

برای راه اندازی کردن این نوع از الکتروموتور نیاز به گشتاوری بالا است. به همین علت در صنایعی کاربرد دارد که  این گشتاوری بالا را بتوانند فراهم کنند.آسانسورهای هیدرولیکی و جرثقیل سنگین نمونه ای از آن می باشند.

 

کمپوندDCالکترو موتور

 

این الکترو موتور ترکیبی از ویژگی های شانت و سری می باشد که خود آن به دو نوع تقسیم می شود:

 

۱-الکتروموتور کمپوند اضافی:

 کابرد آن زمانی است که به الکترو موتور سری نیاز است و تقاوت آن در این می باشد که جلوگیری از دور گرفتن شدید می کند.

 

۲-الکتروموتور کمپوند نقصانی:

 زمانی که نیز به بارثابت کوچک تر از بار نامی است٬استفاده می شود.

 

AC أنواع الکترو موتور جریان متناوب

 

صنایع بسیاری از این خاصیت متناوب بودن استفاده می کنند.از دو قسمت تشکیل شده است که قسمت اول ثابتی به اسم استاتور و قسمت دوم متحرکی به اسم روتور می باشد. از یان نوع الکتروموتور در مصارف خانگی و بساری صنایع استفاده می کنند.

 

 آسنکرونAC الکترو موتور

 

دارای دو قسمت ثابت(استاتور) و متحرک(روتو) است که به وسیله میدان مغناطیسی تولید شده توسط استاتور٬روتو به حرکت در می آید.به دو نوع الکتروموتور آسنکرون قفس سنجابی و الکتروموتور آسنکرون روتور سیم پیچی شده٬تقسیم می شود.

 

سنکرونAC الکترو موتور

 

دارای استاتورو روتو سیم پیجی شده است.استاتور توسط جریان متناوب و روتور توسط جریان مستقیم تغذیه و حرکت چرخشی را به وجود می‌آورند.

 

۳-الکترو موتور خاص

 

در برخی موقعیت ها و جایگاه نیازی به تولید انرژی بالا و خاصی نیست به همین جهت الکترو موتور

های‌خاص کاربرد پیدا می‌کنند. بر اساس کارایی به چند نوع تقسیم می‌شوپ که عبارت اند از:

 

الکتروموتور هیسترزیس

 

برای تولید گشتاور از آن استفاده می کنند.استاتور آن از یک خازن دائمی درست شده تا جلوگیری از تلقات موتور کند. روتور آن نیز از یک استوانه صاف و بدون هیچ فرورفتگی و سیم پیچی تشکیل شده است.

 

الکتروموتور سروو

 

در یک مدار بسته از آن استفاده می شود. کاربرد آن أساسا برای کنترل گشتاور٬شتاب و سرعت می باشد.

 

الکتروموتور یونیورسال

 

دارای وزن کم و سرعت بالا است و همین باعث  استفاده بیشتر آن در لوازم خانگی شده است.

 

الکتروموتور پله ای

 

استاتور و روتور در خود دارد.روتور آن به شکل دنده است و به صورت پله ای حرکت می کند.

 

الکتروموتور ریپالسیونی

 

بر پایه دافعه مغناطیسی کار کرده و جریان روتور آن به صورت مستقیم و استاتور به وسیله سیم پیچ ها به جریان متناوب وصل می‌شود.

 

الکتروموتور دالاندر

 

سیم پیچی این الکترو موتورها به صورتی است که می توان دو سرعت مختلف در آن با تغییر آن به وجود آورد.

 

3

 

مزایای الکترو موتور

 

تا اینجا مطالب ما فهمیدیم که الکتروموتور  و انواع آن چیست. حال سوالی که پیش میاد این است که چه مزیت در زندگی دارد؟ که در ادامه به شرح مزیت آن می پردازیم:

 

۱-طول عمر بیش ترآن ها به دلیل تشکیل شدن از قطعات متحرک

۲- عدم نیاز به سرویس کردن٬روغن موتور و ... به علت استفاده نکردن از سوخت

۳-کمتر بودن هزینه اولیه الکترو موتور نسبت به موتورهای سوخت فسیلی

 

خرید الکتروموتور

 

شرکت های بسیاری در سراسر دنیا هستند که می توان از آن ها الکترو موتور تهیه کرد اما مساله ای که در اینجا مهم است این می باشد که باید به دنبال  جایی که معتبرو قابل اعتماد است و بشود خریدی راحت و آسوده را از آن تجربه کرد٬رفت.جای نگرانی نیست به این سبب که شرکت بازرگانی تلمبه غرب موتور با چهل سال سابقه در این زمینه کار را برای خرید مطمئن شما راحت کرده است.پس با خیال راحت خرید خود را انجام دهید.