به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

یک کسب و کار بدونِ تبلیغاتِ جذاب و خیره کننده، اصلا چه موجودیتی می تواند داشته باشد؟ آن هم در دنیایی که سوشال مدیا هر لحظه قدرتمند تر می شود و عدمِ فعالیت در آن می تواند حکمِ قرصِ برنج برای مرگِ یک بیزینس را داشته باشد. برای همین است که خدمات عکاسی تبلیغاتی از لحظه شروع به کار کردنِ تلویزیون در آمریکا، تبدیل به شغلی محبوب شد. حرفه ای که مستقیما بر روی جریانِ درآمدی مشاغل تاثیر گذاشت و با افزایشِ فروش، آن ها را از ورشکستگی نجات داد.

از تاریخچه عکاسی تبلیغاتی بیشتر بدانید

اگر بخواهیم یک زمانِ دقیق برای ظهور عکاسی صنعتی و تبلیغاتی معین کنیم، باید فلش بکی به قرنِ 19 داشته باشیم ( حوالیِ 1850 میلادی). در اروپا و آمریکا رسم بود که افرادِ متخصص در یک حرفه، عکس هایی از خودشان را بر روی کارت های ویزیت چاپ کنند. در این کارت ها یک بیوگرافی کوتاه از آن فرد و تصویری درحالِ انجامِ کاری که مهارتش را داشت به چشم می خورد. مثلا اگر یک بازیگر تاتر می خواست کار ویزیت درست کند، از خودش با گریمی که در یکی از نقش هایش روی سنِ تاتر بود عکس می گرفت. در حقیقت این  کارت ها تبدیل به اولین جنبش برای راه اندازیِ آتلیه عکاسی تبلیغاتی شدند. بعد از ظهورِ تلوزیون در سال 1928، شاخه عکاسی صنعتی و تبلیغاتی گسترده شد و تبدیل به یک شغلِ جدید و حرفه ای شد. در حقیقت رونق گرفتنِ بازارِ تبلیغات، یک بازیِ دو سر بُرد بود. هم برای عکاسانِ فعال در این زمینه که در ازایِ دریافتِ پول این کار را می کردند هم برای صاحبانِ مشاغل که پس از انتشارِ عکسِ تبلیغاتیشان، رشدِ آنیِ فروش را تجربه می کردند.

کدام مشاغل، نیازِ مبرم به عکاسی تبلیغاتی دارند؟

8

ببینید، عکاس تبلیغاتی، در دسته لطیف ترین نوعِ عکاسی ها قرار دارد. یعنی ظرافتی که باید در آن به کار بست با زمانی که ما در حالِ ثبتِ عکاسی صنعتی هستیم خیلی متفاوت است. در حقیقت تمامِ مشاغل نیاز به عکسِ تبلیغاتی ندارند و خیلی از آن ها باید با عکسِ صنعتی شناخته شوند. پس همین جا؛ تمایزِ این دو شاخه را متوجه شدیم. عکاسی های صنعتی آن هایی هستند که به صورتِ تخصصی از محصولاتی خاص عکس می گیرند و جنبه بروشوری دارند. مثلِ وقتی که ما کاتالوگِ یک شرکتِ انرژی های تجدید پذیر را ورق می زنیم و با محصولاتِ پنل های خورشیدی اش آشنا می  شویم. اما در یک آتلیه عکاسی تبلیغاتی، فقط به نشان دادنِ سوژه توجه نمی شود بلکه دکور، پس زمینه و تزئیناتِ صحنه هم در جذاب تر کرنِ کار تاثیرگذارند. مثلِ عکاسی تبلیغاتی از لوازمِ آرایشی، ساعت مچی، جواهر آلات، پوشاک، کیف و کفش و هر برندی که جزء کالا های لوکس یا مصرفی محسوب می شود . پس به عنوانِ نتیجه گیری در جوابِ این تایتل، باید بگوئیم که شاید همه بیزینس ها نیاز به عکاسی تبلیغاتی محض نداشته باشند، اما همه آن ها نیاز به دیده شدن و حقِ برندسازی دارند. چه از راهِ عکاسی صنعتی چه از طریقِ ویدیو مارکتینگ و چه و چه ...

یک عکاسی تبلیغاتی حرفه ای چه ویژگی هایی دارد؟

9

عکاسی صنعتی یا تبلیغاتی، چالش بر انگیز و از همه مهمتر، پول ساز است. هم برای عکاس هم برای بیزینسمنِ مورد نظر. یک عکسِ حرفه ای که قصدِ تبلیغِ محصول یا خدمتی را درد، باید بیش از هر چیز به سلیقه مخاطب اهمیت بدهد. اگر عکسِ تبلیغاتی ما بیش از حد تجملی باشد و جامعه هدف در فقر به سر ببرد، نتیجه اش چیزی به جز ایجادِ تنفر از آن برند در بینِ مردمِ جامعه نیست. چرا که این تصویر به صورتِ موثر در حالِ ارائه دادنِ یک ارزش است و باید روحیاتِ مشتریان را در اولویت بگذارد. عکسِ تبلیغاتی از لحاظِ جذابیت و اثر گذاری، رتبه ای مابینِ متن و ویدیو دارد. یعنی ما اگر 20 درصد با خواندنِ یک متن تحتِ تاثیر قرار بگیریم، 60 درصد با دیدنِ یک عکسِ جذاب متاثر می شویم و در نهایت هم 100 درصد با دیدنِ یک فیلم منقلب خواهیم شد. پس ابداً قدرتِ عکس تبلیغاتی در برند سازی را دست کم نگیرید چرا که رنکینگِ خوبی در میانِ رقبایش دارد و در سکویِ دومِ جذبِ مشتری است. از دیگر ویژگی ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دستور به ناخودآگاه مخاطب

یک عکس تبلیغاتی ناب، به گونه ای است که مخاطب می داند در حالِ دیدنِ چیزی است که حالا نیازی به آن ندارد، اما چون هوشمندانه گرفته شده است، او ناخودآگاه وادار می شود به محصولِ موردِ نظر دل ببازد! قطعا کمی غیر انسانی به نظر می رسد اما این اعجازِ تبلیغات است. جهان برای چرخیدنِ چرخِ اقتصادش، نیاز به وادار کردنِ آدم ها از راهِ تبلیغِ محصولات را دارد. پس تا زمانی که بشر روی کره زمین در حالِ داد و ستد و مبادله کالا و خدمات است، نیاز به عکاسی صنعتی و تبلیغاتی هرگز از بین نخواهد رفت.

انتقالِ پیامِ نهایی

بر فرض اگر یک شرکتِ تولید شیرینی های کوکی، بخواهد برای محصولش عکاسی تبلیغاتی کند و بهداشتی بونِ کالایش را نشان بدهد، باید چه کار کند؟ شما در این عکس تبلیغاتی می توانید با گرفتنِ یک شات از دستانی که دستکشِ یکبار مصرفِ تمیزی به دست دارند و درحالِ چیدنِ شیرینی در سینی است، به راحتی درجه کیفیِ بهداشتی بودنِ این کیک را ها را به مخاطب منتقل کنید. عکس های تبلیغاتی دقیقا به همین درد می خورند. این که مزیت های رقابتیِ شما را در قالبِ شات هایی جذاب و تاثیرگذار، به مخاطب تلقین کنند.

10

خلاقیت در عینِ سادگی

یک عکس تبلیغاتی حتما نباید داستانی ماورایی و پر از ابهام داشته باشد. این که مخاطب برای دریافتِ پیام عکس بخواهد ساعت ها تفکرِ فلسفی کند، در حقیت بدتر از تبلیغ نکردن است. هر چه سناریوی عکاسی تبلیغاتی شما سر راست تر باشد، قدرت وایرال شدنش در فضای مجازی بیشتر است. پس لزوما تصور نکنید برای موفقیتِ یک عکسِ تبلیغاتی، باید محصول را از برجِ ایفل آویزان کرد یا آن را به مریخ فرستاد. خلاقیت در عینِ سادگی را در میانِ نمونه کارهایِ عکاسی تبلیغاتی اکستون استودیو بیابید.