به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

امروزه ایمن کردن سازه در برابر آتش سوزی یکی از مهمترین فاکتورهایی است که باید مورد توجه قرارگیرد. شواهد موجود نشان می‌دهد که آتش سوزی‌ در سال‌های اخیر ناشی از طراحی ضعیف قسمت‌های داخلی ساختمان‌ها و مصالح مورد استفاده در ساخت و ساز نبود؛ بلکه عدم وجود تجهیزات آتش نشانی دلیل اصلی اغلب آتش سوزی‌ها و مرگ و میرهای ناشی از آن بوده است.

ورود سم و هوای گرم به ریه‌ها و مجاری تنفسی افراد در هنگام آتش سوزی باعث آسیب‌های جدی به آن‌ها می‌شود و مشکلات ریوی را در افراد به دنبال دارد، بطوریکه تا زمان رسیدن آتش نشانان می‌تواند خسارات جانی و مالی فراوانی برجای بگذارد.

 با گذشت زمان و حوادثی که به علت حریق در دنیا رخ داد و موجب از بین رفتن تعداد بی‌شماری از مردم جهان شد، مهندسان و مخترعان زیادی در پی تولید مصالحی با قابلیت ضدحریق بودند که درنهایت در سال 1930 برای اولین بار، ساندویچ پانل‌ تولید و در ساخت سازه‌ها مورد استفاده معماران قرار گرفت.

یکی از این پانل‌ها که در سال‌های اخیر سبب تحولات شگرفی در صنعت ساختمان شده است، پنل‌های ساندویچی نسوز هستند. این نوع از ساندویچ پانل‌ها به واسطه متریالی که برای ساخت آن‌ها به کار رفته می‌رود، مقاومت بسیار بالایی در برابر حریق دارند و از صدمات احتمالی جلوگیری می‌کنند.

همانطور که می‌دانید اهمیت ساخت سازه‎‌هایی که در برابر آتش سوزی‌ و اثرات مخرب آن مقاوم باشد، بسیار حائز اهمیت است. برای حل این مشکل مهندسان به تولید پانل‌هایی با ایمنی بالا پرداختند و ساندویچ پانل نسوز را وارد بازار مصالح ساختمانی کردند.

 بطوریکه، معماران و پیمانکاران از پانل‌ ضدحریق در شوفاژخانه‌ها و کوره‌ها استفاده کردند و این محصول توانست به بخش جدایی ناپذیری از مصالح ساختمانی تبدیل شود.

ساندویچ پانل نسوز در واقع نوعی از پانل‌های ساندویچی است که به واسطه متریالی که برای تولید آن استفاده می‌شود در برابر حریق مقاوم است. در رابطه با مقاومت ساندویچ پنل در برابر حریق باید گفت، به این معنی نیست که در صورت آتش سوزی هیچ آسیبی نمی‌بیند. بلکه این دسته از پانل‌ها در مقایسه با سایرین، مدت زمان بیشتری مقاومت می‌کنند و مانع گسترش آتش می‌شوند.

ساختار ساندویچ پانل ضد حریق

این نوع از ساندویچ پانل‌ها نیز دارای دو لایه ورق بیرونی و یک لایه فوم در قسمت میانی هستند. عایق میانی پشم سنگ در ساندویچ پانل ضد حریق آن را از سایر پانل‌ها متفاوت کرده است.

پشم سنگ را همواره به عنوان نوعی عایق حرارتی می‌شناسیم که مقاومت بالایی در برابر دما دارد و در صورت آتش سوزی کمترین آسیب را می‌بیند.

ساندویچ پنل کندسوز با نقطه ذوب 1300 درجه و ضریب انتقال حرارت پایین، عمدتا مصارف صنعتی داشته و در کوره‌ها و گرمخانه‌های بالای 70 درجه استفاده می‌شوند.

انواع ساندویچ پانل ضدحریق

ساندویچ پنل کندسوز یا دیرسوز

ساندویچ پانل دیرسوز در هسته دارای عایق پلی اورتان است که یکی از پرکاربردترین عایق‌های ساندویچ پنل به شمار می‌رود. گاها در ترکیب فوم پلی اورتان برای افزایش مقاومت آن در برابر گرما و حرارت از مواد هالوژنه استفاده می‌کنند. در این روش ساندویچ پانل کاملا ضدحریق و نسوز نخواهد شد بلکه مقاومتش در برابر آتش بالا رفته و به زمان بیشتری برای سوختن نیاز دارد؛ به همین دلیل به ساندویچ پانل کندسوز و یا ساندویچ پانل دیرسوز معروف است.

ساندویچ پانل نسوز

ساندویچ پانل‌های نسوز که به ساندویچ پنل‌های ضدحریق نیز معروف هستند از جمله تکنولوژی‌های روز دنیا هستند که ایمنی بالایی در برابر شعله‌های آتش دارند. پنل ساندویچی شرکت ماموت از سه لایه شامل دو لایه ورق بیرونی و یک لایه عایق درونی تشکیل شده است و در دو نوع ساندویچ پانل دیواری و سقفی تولید می‌شوند. جالب است بدانید تفاوت تمامی پانل‌های موجود در بازار و خاصیت‌های متنوع آن‌ها تنها به نوع عایق درونی پانل‌ها بستگی دارد.

در ساندویچ پانل ضد حریق دارای مقاومت بالایی در حدود 2000 درجه سانتی گراد است و علاوه بر اینکه یک عایق حرارتی بشمار می‌رود، در صرفه جویی انرژی نیز نقش بسیار مهمی دارد. ورق ساندویچ پانل ضدحریق ماموت می‌تواند از جنس آلوزینک و یا گالوانیزه باشد که سم آزاد شده هنگام سوختن پانل نسوز را کاهش می‌دهد.

6

خاصیت فوم پشم سنگ در ساخت ساندویچ پانل

فوم پشم سنگ (Rock wool) از سنگی به نام بازالت که از آتش فشان‌ها بدست می‌آید تولید می‌شود و می‌تواند عایق خوبی دربرابر صدا و حرارات باشد بطوریکه ساندویچ پانل‌های پشم سنگ به پنل‌های آکوستیک نیز معروف هستند. همچنین در مکان‌هایی مانند بیمارستان‌ها که عایق بودن صدا اهمیت دارد می‌توان به راحتی از فوم پشم سنگ برای جلوگیری از صدای بوق ماشین‌ها و دیگر صداهای اطراف سازه استفاده نمود.

عایق پشم سنگ به دلیل خاصیت مکانیکی بالایی که دارد از انتشار شعله‌های آتش به سایر قسمت‌های پانل جلوگیری می‌کند و توانایی مقاومت در برابر آتش سوزی را تا چندین ساعت دارد. فوم پشم سنگ را در انواع مختلفی مانند: فله‌ای یا ایزوترم، لوله‌ای یا ایزوپایپ، تخته‌ای یا فنو پانل، لحافی یا فنوفلت، پتویی یا ایزوبلانکت می‌‌توان تولید و تهیه نمود.

ویژگی ساندویچ پانل نسوز

 • مقاومت بالا در برابر آتش
 • قیمت پانل ضدحریق بسیار کمتر از سایر پانل‌ها است
 • دارای ضریب انتقال حرارت بسیار پایین است
 • در برابر آتش هیچگاه ذوب نمی‌شود
 •  سبب انفجار و تکه تکه شدن نمی‌شود
 • سبب افزایش دود حاصل از آتش سوزی نمی‌شود
 • درصورت خرابی پانل می‌توان آن را به راحتی با پانل دیگری تعویض کرد
 • پس از خاموش شدن آتش به سرعت خاموش شده و شعله‌ور نمی‌شود

نحوه عملکرد پانل نسوز در برابر حریق

در هنگام آتش سوزی، یک لایه محافظ پایدار بر روی پانل‌های ساندویچی نسوز شکل می‌گیرد و در هسته لایه‌ی نیم سوز شده، به دلیل انبساط تمامی حفره‌های سطوح و فضاهای خالی، پر شده و از ورود و خروج اکسیژن به پانل جلوگیری می‌کند.

 جالب است بدانید که در دمای 1000 درجه سانتی گراد، 70 درصد ساندویچ پانل نسوز بدون آسیب باقی می‌ماند و 30 درصد باقیمانده بدون شعله‌ور شدن نیم‌سوز می‌شود.

کاربرد ساندویچ پانل ضدحریق

 • انبار
 • سوله
 • کانکس
 • کارخانه
 • بیمارستان
 • صنایع نظامی و هوا فضا
 • اتاق‌های حمل بار و یخچالی
 • ساختمان‌ها اعم از ساختمان‌های اداری و تجاری، مدارس، هتل، ویلاها و....

7

معایب استفاده از مصالح قدیمی در ساخت و ساز

ایمنی در ساختمان‌هایی که با مصالحی همچون آجر و سیمان سر و کار دارند بسیار پایین است، بطوریکه اگر در ساخت ساختمان از وسایلی جهت اطفای حریق استفاده نشود، آتش به سرعت گسترش می‌یابد. دودهای منتشر شده در زمان آتش سوزی سبب مشکلات جدی برای ساکنان شده و فرآیند اطفای حریق را برای آتش نشانان دشوار می‌کند و در نهایت دیوار یا سقف سازه‌ به دلیل آسیب دیدگی ناشی از آتش سوزی با سرعت بیشتری خراب خواهند شد و ممکن است خسارات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشند.

قیمت ساندویچ پانل نسوز

قیمت ساندویچ پانل به موارد مختلفی همچون نوع لایه‌های درونی و بیرونی، ضخامت ورق و ابعاد پانل‌ها براساس درخواست مشتریان تعیین می‌شود. لذا جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با ساندویچ پانل نسوز شرکت ماموت می‌توانید از طریق شماره تلفن‌هایی که درون سایت قرار دارد با کارشناسان فروش ما تماس حاصل فرمایید.

شماره های تماس

021-44030121

021-44030122

021-44030414

021-44030415