به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

در حال حاضر، بسیاری از مادران جوان، اطلاعات بیشتری نسبت به گذشته دربارۀ مراقبت‌های دوران بارداری و پس از آن دارند و می‌دانند که ورزش در دوران بارداری، تا چه اندازه می‌تواند به زایمان راحت‌تر کمک کند. اگر شما هم یکی از مادران باردار هستید و این مطلب را انتخاب کرده‌اید تا اطلاعات جامعی در این باره به‌دست آورید، پس مطالعۀ آن را از دست ندهید.

ما در این مطلب به بررسی استفاده از تردمیل در دوران بارداری پرداخته و به شما خواهیم گفت که برای حفظ اصول سلامتی در این دوران، روش صحیح استفاده از تردمیل در دوران بارداری چگونه است. همچنین قصد داریم به نکاتی که امروزه جوانان در خرید یک وسیله اعم از ویژگی‌های عملکرد، قیمت مناسب، توجه به محیط زیست و ... اهمیت می‌دهند اشاره کنیم. 

 

ورزش در دوران بارداری چه اندازه در زایمان آسان نقش دارد؟

اغلب خانم‌های جوان کشور ما می‌دانند که ورزش کردن و داشتن تحرک در دوران بارداری تا چه اندازه اهمیت دارد و چه میزان می‌تواند به سلامت مادر و و جنین کمک کند. در بین تمامی دستگاه‌ها و تمرینات ورزشی، استفاده از تردمیل جایگاه خاصی دارد و می‌تواند به‌عنوان یکی از دستگاه‌های ورزشی، به‌کار گرفته شود. ما در این مطلب قصد داریم به این موضوع پرداخته و تأثیر این نوع ورزش در دوران بارداری را با شما در میان بگذاریم، زیرا این پرسش بسیار زیاد از طرف خانم‌های باردار مطرح می‌شود که آیا می‌توانم در این دوران بدوم یا خیر؟ و آیا استفاده از تردمیل به‌عنوان یک نوع ورزش در دوران بارداری برای سلامت مادر و جنین مناسب است؟ پاسخ ما به این پرسش‌ها بله است. به شرط آن‌که نکاتی که در این باره مهم است، از طرف بانوان باردار رعایت شود تا آسیبی به آن‌ها وارد نشود، بنابراین بهتر است جهت انجام ورزش در دوران بارداری، سه مورد مهم میزان شدت تمرین، تعداد تکرار آن و همچنین تکنیکی که برای این امر به‌کار می‌برید رعایت گردد، به‌عنوان مثال انجام ورزش‌های هوازی را برای خود سخت نکرده و از اینکه ضربان قلب شما افزایشی در حدود 140 ضربه در دقیقه پیدا کند خودداری نمایید.

این نکته در اینجا گفتنی است که اگر قبل از دوران بارداری ورزش می‌کردید، پس در این دوران مشکلی از این بابت نخواهید داشت، زیرا با آن آشنایی دارید و می‌دانید شروع آن چگونه باید باشد و تا چه مدت ادامه پیدا کرده و در انتها به چه شکل پایان می‌یابد. اما اگر ورزشکار نبوده‌اید و اکنون پزشک شما برایتان لازم دانسته تا به ورزش در دوران بارداری روی بیاورید، باید از یک برنامۀ بدنسازی که مربیان آگاه و متخصص برای شما و با توجه به شرایطتان نوشته‌اند استفاده نمایید. ما در این قسمت به خانم‌های باردار توصیه می‌کنیم انجام ورزش در این دوران، هفته‌ای سه مرتبه به‌صورت یک روز در میان و در هر مرتبه، نیم ساعت انجام شود.

ویژگی انجام ورزش به‌صورت یک روز در میان برای بانوان باردار، در این است که بدن آن‌ها می‌تواند در طی مدت 24 ساعت خود را بازسازی کرده و انرژی ازدست‌رفته به بدن باز گردد. روش صحیح استفاده از تردمیل در دوران بارداری، بخصوص در ماه‌های اخر، به این شکل است که آرام و با یک شیب مشخص و سرعت مجاز انجام پذیرد. به گونه‌ای که بتوانید برای حفظ تعادل خود روی دستگاه، از نرده‌های کنار آن کمک بگیرید.

استفاده از تردمیل در دوران بارداری چه تأثیری دارد؟

 • به کم شدن حالت تهوع در ابتدای دوران بارداری کمک می‌کند.
 • کمر درد، یبوست و نفخ شکم را در این دوران کاهش خواهد داد.
 • می‌توانید از ابتلا به دیابت حاملگی جلوگیری کرده و یا به درمان آن کمک کنید.
 • از زایمان زودرس جلوگیری خواهد شد.
 • درد زایمان تا حد زیادی کم و کنترل خواهد شد.
 • زنان باردار می‌توانند به این صورت به افزایش سطح روحیه و انرژی خود کمک کنند.
 • به کاهش استرس کمک می‌شود.
 • در بهبود سلامت عمومی بدن موثر است.
 • به تقویت توان و استقامت بدن کمک خواهد کرد.
 • سبب حفظ سلامت قلب و عروق می‌شود.
 • وضعیت خواب شما به‌سمت بهبودی پیش خواهد رفت.

چه اصولی را باید هنگام خرید تردمیل و سایر دستگاه‌های ورزشی رعایت کرد؟

 •  

  توجه به محیط زیست

در حال حاضر بسیاری از افراد بخصوص جوانان، به دستگاه‌هایی که خریداری می‌کنند توجه نشان داده و آن را از تولیداتی انتخاب می‌کنند که آثار منفی برای طبیعت نداشته باشد.

 • ارزان بودن محصول و کارایی بالا

نکتۀ دیگری که امروزه جوانان به هنگام خرید هر وسیله در نظر می‌گیرند، قیمت مناسب و کارایی خوب دستگاه است، زیرا نسل امروز نمی‌خواهد صرفاً وسیله‌ای را خریداری کرده و آن را کنار خانه بگذارد. بلکه می‌خواهد به خوبی از آن استفاده کند. تردمیل نیز یکی از همین دستگاه‌ها به شمار می‌آید که عملکرد خوب آن از اهمیت بالایی برخوردار است و خانم‌ها و آقایانی که به سلامت بدن خود اهمیت می‌دهند، مایلند یکی از آن‌ها را در خانۀ خود داشته باشند. در شرایطی که نمی‌توان به باشگاه رفت، بهترین راه برای افزایش سلامت بدن، ورزش کردن در خانه است که با استفاده از تردمیل می‌توانید بخش هوازی آن را به خوبی انجام دهید.

البته این نکته را هم باید به‌خاطر داشته باشید که تردمیل می‌تواند سبب مشکلاتی نیز بشود. به‌عنوان مثال، اگر دچار درد مفاصل کمر، زانو و ... هستید، استفاده از تردمیل نمی‌تواند چندان منطقی باشد، بنابراین بهتر است پیش از خرید این محصول، با یک مربی حرفه‌ای ورزشی و یا پزشک متخصص مشورت کنید.

جمع‌بندی

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم و آمارها نیز نشان می‌دهند، تردمیل و سایر دستگاه‌های هوازی می‌توانند به انجام ورزش در دوران بارداری کمک کرده و سلامت مادر و کودک را تضمین کنند. اما اگر در این دوران اضافه وزن شدیدی پیدا کردید، به شما پیشنهاد می‌کنیم برای سلامت ماندن خودتان، با پزشک و یا مربی ورزش‌تان مشورت کرده و اصول سلامتی خود را در ورزش جدی بگیرد تا استفاده از تردمیل در دوران بارداری به یک مزیت و درمان تبدیل شود، نه آن‌که ورزش در دوران بارداری سبب وارد شدن آسیب به شما گردد.

پی نوشت: این مطلب به صورت اختصاصی توسط جیم لند تهیه شده است. اگر دوست دارید مطالب مفید، کاربردی و به دور از هیاهوی تبلیغات برای فروش را بخوانید، وبلاگ جیم لند بهترین گزینه است.

 

برچسب ها : تردمیل,ورزش در دوران بارداری,تردمیل و زایمان