به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

 

در سال‌های اخیر شاهد تغیرات چشمگیر در صنعت ساخت و ساز بوده ایم و همواره افراد به دنبال متریال و مصالحی هستند که در عین کیفیت و دوام، بتواند هزینه های زمانی و مالی را کاهش دهد. استفاده از مصالح سنتی مسل آجر، کچ، سیمان، بتن و... علاوه بر پر هزینه بودن، زمان زیادی را برای ساخت و ساز نیاز داشتند، همین امر سبب شد که محصولاتی با مقاومت بیشتر طراحی و تولید شده و با نام ساندویچ پانل به دنیای ساخت و ساز عرضه شوند.

گفتنی است که ساندویچ پانل ماموت در مدل‌های متفاوتی طراحی می‌شوند که در این میان انواع پانل‌های دیواری به دلیل عملکرد منحصر به فرد یکی از پر کاربرد ترین سازه‌ها به شمار می آیند. در طراحی این سازه‌ها از دو فرق فلزی و یک هسته میانی به شکل ساندویچ استفاده شده، برای تولید ورق‌ها از فلزاتی همچون آلوزینک، گالوانیزه و آلومینیوم و از متریالی همچون پلی اورتان، پلی استایرن و پشم سنگ به عنوان فوم میانی و هسته استفاده شده است. متریال عنوان شده نقش زیادی در بهبود کیفیت و کارایی این سازه‌ها دارد و به نوعی دلیل اصلی استفاده مکرر از انواع پانل‌های دیواری به شمار می‌آیند.

پانل‌های دیواری چه کاربردی دارند؟

پانل‌های دیواری نمونه منحصر به فرد از دیوار پوش‌ها هستند که با داشتن ظاهر متفاوت و کیفیت عالی یک انتخاب اید آل به جای مصالح سنتی در زمان ساخت و ساز به شمار می‌آیند. در واقع این تجهیزات نسل جدیدی از مصالح ساختمانی هستند که با داشتن متریال مقاوم و مستحکم امکان ساخت و ساز بخش‌های متفاوت در محیط‌های مختلف را فراهم می‌کند. از مدارس و بیمارستان گرفته تا محیط‌های امنیتی، صنایع و کارخانجات همگی از این تجهیزات نهایت استفاده را می‌برند.

4

البته این سازه‌ها به واسطه داشتن ویژگی‌های خاص، کاربرد‌های زیادی دارند که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت، برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

کاربرد پانل‌های دیواری

بر اساس تعاریف عنوان شده از انواع پانل‌های دیواری، این تجهیزات قابل استفاده در شرایط و مکان‌های مختلف هستند و می‌توان به شکل‌های متفاوتی آن‌ها را به کار گرفت. به طور کلی انواع ساندویچ پانل دیواری را می توان در بخش های مختلف به کار برد که شامل موارد زیر هستند:

  • طراحی و بنای کلاس‌های درسی در مناطق دور افتاده
  • ساخت انبار و سوله هایی برای نگهداری مواد تولیدی کارخانه‌ها
  • ساخت درمانگاه سیار در مکان‌های عمومی و خصوصی در شرایط بحران
  • طراحی و بنای سردخانه‌های صنعتی و نیمه صنعتی برای نگهداری مواد فاسد شدنی
  • بکاری گیری پانل‌های دیواری برای ساخت سوله‌های پرورش قارچ، کشتارگاه مرغ و دام

موارد عنوان شده به صورت کلی هستند که البته با توجه به ویژگی‌های متفاوت این سازه‌ها سبب شده که کاربرد‌های متنوعی نیز داشته باشد، این ویژگی‌ها شامل موارد زیر هستند:

خاصیت عایق صوت

همانطور که عنوان شد ویژگی‌های ساندویچ پانل‌ دیواری از عمده دلایل کاربر‌های مفید این سازه‌ها به شمار می‌آیند، در واقع می‌توان از خاصیت عایق صوتی بودن این پانل‌ها استفاده نمود و در موارد متفاوت مانند اتاق‌های مدیتیشن، سالن‌های نگهداری از بیمار، درمانگاه ها و .... به کار گرفت.

خاصیت ضد حرارت و رطوبت

یکی از مهم ترین مواردی که در زمان استفاده از انواع پانل های دیواری بسیار مورد توجه است، خاصیت عایق در برابر حرارت و رطوبت است، این سازه ها که بیشتر برای ساخت سوله و انباری در کارخانه و شرکت های بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرند به واسطه داشتن خواص عنوان شده می توانند از محصولات انباری شده، محافظت کنند. در واقع این سازه‌ها انتخاب‌ایده‌آل برای مناطق شرجی نیز هستند و قابلیت پیشگیری از نم زدگی در مناطق معتدل و شرجی را نیز فراهم می‌نمایند.

وزن سبک

از مهم‌ترین دلایل پرکاربرد بودن انواع پانل‌های دیواری، وزن بسیار سبک آن‌ها است، در واقع این ویژگی سبب شده که در شرایط بحرانی مانند زلزله یا آتش سوزی‌های بزرگ نگرانی بابت آوار شدن و سوختن سازه‌ها وجود نداشته باشد.

ظاهر متنوع

بدون شک مهم‌ترین کاربرد پانل‌های دیواری مربوط به تفکیک رنگی آن است که امکان ساخت مکان‌های مختلف را بر اساس تفکیک رنگی برای شما فراهم می کند، این خاصیت در کارخانجات از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که با استفاده از انواع پانل‌های دیواری به رنگ متفاوت، می‌توان انباری و سوله‌ها را بر اساس معیار های خاصی تفکیک نمایند.

شستو شوی ساده

با توجه به این که انواع پانل‌های دیواری مصارف متعددی دارند و اکثرا در محیط‌های سر باز که آلودگی و گرد و خاک زیادی وجود دارند مورد استفاده قرار می‌گیرند، پس بدون شک به شستشو نیز نیاز دارند. همانطور که عنوان در طراحی و تولید این سازه‌ها متریالی استفاده شده که در برابر رطوبت، حرارت و مواد شوینده مقاومت بالایی دارد و از این رو حتی با شست و شوی کامل نیز فرام اولیه خود را حفظ می‌کنند و برای مدت طولانی ماندگاری کامل دارند.

نتیجه‌گیری

پانل‌های دیواری جدید‌ترین متریالی هستند که به دلیل داشتن ویژگی‌های منحصر به فرد امکان استفاده‌های متعدد را برای افراد فراهم می‌کند. این تجهیزات بر اساس جدید‌ترین متد‌های روز دنیا طراحی و تولید می‌شوند، دنیای ماموت به عنوان یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های تولید‌کننده با به کار‌گیری روش‌های استاندارد و تجهیزات پیشرفته بهترین پانل‌های دیواری را تولید و به بازار عرضه می‌نماید.