به گزارش پایگاه خبری نشان :
 

عملگرهایی که با هوای فشرده یا به طور کلی گازهای مختلف کار می‌کنند، اکچویتور پنوماتیک نامیده می‌شوند. عملگرها که عملکرد بسیار مهمی در صنایع شیمیایی و کاربردهای اتوماسیون دارند به سه دسته برقی، هیدرولیک و پنوماتیکی تقسیم می‌شوند. انتخاب میان هر کدام از این نمونه‌ها منوط به ویژگی‌های شغل و کسب و کار مورد نظر افراد می‌باشد. در ادامه بر آنیم تا به بررسی بیشتر نمونه‌های پنوماتیکی بپردازیم.

مزایای خرید اکچویتور پنوماتیک

محرک پنوماتیکی یکی از سودمندترین انتخاب‌ها است. چرا که هزینه‌های عملیاتی پایینی دارند و از نظر زمان و سرعت بسیار موثر هستند. این عملگرها در سه نوع مختلف چرخشی، دنده رک و پینیون و محرک پنوماتیکی نوع اسکاتلندی تولید می­گردند. قابل اعتماد بودن، بادوام بودن و وزن بسیار سبک از مهم‌ترین مزایای این محرک‌ها می‌باشند.

محرک پنوماتیک یا اکچویتور بادی چیست؟

اکچویتور پنوماتیک انرژی هوای فشرده را به پیستون، شفت و غیره منتقل می‌نماید. عملگرها ماشین‌هایی هستند که با کمک اجزا و ساختار خود حرکت چرخشی یا خطی تولید می‌نمایند. به عبارت دیگر عملگر نوعی موتور است که مکانیزم یا سیستمی را حرکت می‌دهد یا کنترل می‌کند. انرژی دستگاه باید از یک منبع مناسب تامین شود. اگر این منبع انرژی هوا باشد به آن پنوماتیک می‌گویند.

هوای فشرده با استفاده از کمپرسور برای اهداف کنترلی با عناصر مختلف به کار برده می‌شود. این تجهیزات هوا محور، با توجه به نحوه استفاده و اجزای داخلی­شان نام‌گذاری متفاوتی دارند. اصطلاحات رایج عبارتند از محرک پنوماتیک، موتور پنوماتیک، دستگاه پنوماتیک، عملگر پنوماتیک. این ماشین‌ها انرژی حاصل از فشردگی هوا، افزایش فشار و حرکت پیستون و دنده را می‌گیرند و آن را به محل دیگری منتقل می‌نمایند. توجه داشته باشید که اگر حرکت به صورت دایره‌ای بی نهایت مورد نظر باشد، این کار باید با موتور انجام شود.

راهنمای خرید اکچویتور پنوماتیک یا بادی

به هنگام خرید باید به محل و نوع تاسیسات مورد نیاز توجه داشته باشید. به عنوان مثال، اگر چرخش دایره‌ای 90 درجه یک صفحه مورد نظر است، باید محرک پنوماتیک با چرخش 90 درجه انتخاب شود. اگر می‌خواهید یک شفت به سمت بالا و پایین حرکت کند و حرکت خطی مورد نظر است، در اینجا باید از سیلندر پنوماتیک استفاده شود. اگر نیاز دارید یک برس دایره‌ای به طور مداوم بچرخد، باید در اینجا از یک موتور پنوماتیک استفاده کنید.

البته به نوع و سایز شیر مورد نظر (توپی، پروانه‌ای و ...)، یک یا چند کاره بودن و قدرت مورد نیاز نیز توجه داشته باشید.

عملگر پنوماتیک را برای چه کاربردهایی می‌توان خرید؟

اکچویتورهای پنوماتیکی در بسیاری از زمینه‌ها استفاده می‌شوند. آن‌ها برای استفاده باید روی سطح مناسب نصب گردند. فرآیندهای شکل‌دهی مانند نورد، خم کردن، کشیدن، سیستم‌های اتوماسیون، فناوری‌های رباتی، حمل و نقل مواد، نساجی، مواد غذایی، آرایشی، شیمیایی، پزشکی و صنایع معدنی از جمله کاربردهایی که هستند که عملگرهای پنوماتیک در آن‌ها ترجیح داده می‌شوند. دلیل ترجیح آن‌ها این است که دارای یک منبع انرژی ارزان، سریع و پاک (هوا) می­باشند.

محرک پنوماتیک تک یا دو کاره

مهم‌ترین ویژگی محرک‌های پنوماتیکی این است که در شرایط بسیار اضطراری به راحتی بسته می‌شوند و از این نظر مشکلی در باز و بسته شدن ندارند. حتی در اتمسفرهای انفجاری نیز کار می‌کنند و هزینه کم و قابلیت اطمینان مناسب دارند. اگر یک محرک پنوماتیکی تک کاره باشد، طبق یک سیستم فنری باز یا بسته می‌شود.

زمانی که محرک پنوماتیکی تک کاره در حالت بسته کار می­کند، به لطف سیستم فنری بلافاصله باز می‌شود. اگر باز باشد با کمک فنر به راحتی دوباره بسته می‌شود. اگر هم تغییری ایجاد نشود در همان وضعیت قبل خود باقی می‌ماند. فنر داخل این محرک‌ها به آن‌ها اجازه می‌دهد تا سریعا به حالت‌های مختلف سوئیچ کنند. محرک‌های پنوماتیکی دو کاره دارای ورودی‌های متفاوتی نسبت به محرک‌های تک کاره هستند.

عملگر دوگانه به چه معناست؟

همان‌طور که گفتیم توجه به یک کاره یا چند کاره بودن عملگر به هنگام خرید از اهمیت زیادی برخوردار است. لذا در وهله‌ی نخست باید بدانید که دوگانه بودن اکچویتور چگونه است. با اعمال هوا به ورودی‌های مختلف در یک محرک پنوماتیکی، به شکل دو کاره عمل می‌کند. این عملگرها هم می‌توانند نیروی دورانی و هم نیروی خطی ایجاد نمایند.

مهم‌ترین ویژگی ساختاری یک محرک پنوماتیکی، تخلیه هوا است. مقادیر گشتاور، از تفاوت بین فشار هوا و پیستون تعیین می‌شود. عملگرهای پنوماتیکی دو کاره که می‌توانند با مقادیر گشتاور متفاوتی کار کنند، از نظر سرعت و کارایی در مقایسه با سایرین بسیار سودمند هستند. در صورت نیاز به یک سیستم موثر و قابل اعتماد ضمن وجود مواد منفجره در محیط کار، این عملگرها قطعاً باید ترجیح داده شوند. این واقعیت که آن‌ها می‌توانند با فشار هوا کار کنند به این معنی است که این محرک‌ها به هزینه و نگهداری بسیار کمی نیاز دارند.

قیمت اکچویتور پنوماتیک

قیمت عملگرها به عوامل مختلفی بستگی دارد. برند، نوسانات ارزی (به ویژه برای کالاهای وارداتی)، قدرت و نوع محرک و البته فروشگاه و فروشنده مورد نظر از جمله مؤلفه‌هایی هستند که بر قیمت یک محصول تاثیر زیادی می‌گذارند. پنوال به عنوان یک تامین کننده‌ی قطعات خارجی این وظیفه را بر دوش خود احساس می‌کند که محصولات خود را با قیمت مناسب در اختیار مشتریان قرار دهد و همیشه مشتریان را راهنمایی و حمایت نماید.

2

راهنمای خرید اکچویتور پنوماتیک یا بادی

فروش و تامین انواع عملگرها

ایران با توجه به منابع نامحدودی که دارد می‌تواند یکی از بهترین و پیشرفته‌ترین کشورها در حوزه‌ی صنایع مختلف باشد. استخراج و استفاده از این منابع بدیهی است که نیاز به تجهیزات و امکانات خاصی دارد. پنوال همواره درصدد است که بهترین قطعات را وارد ایران نماید. اکچویتور پنوال، نوجیکس، ترک، پروال و... از جمله برندهایی هستند که پنوال، فروش و خدمات پس از فروش آن‌ها را بر عهده دارد.

شرکت پنوال وارد کننده و تامین کنندهانواع اکچویتور پنوماتیک با برندهای مختلف بهمراه بهترین قیمت و خدمات پس از فروش واقعی می باشد.

خدمات پس از فروش واقعی

چه برند پنوال و ولوس که ما نماینده‌ی رسمی آن­ها هستیم و چه برندهای دیگر، همگی شامل خدمات پس از فروش خواهند شد. از این رو شما کلیه‌ی قطعاتی که خریداری می‌کنید را با گارانتی معتبر دریافت خواهید کرد. اکچویتور پنوماتیک علاوه بر مزایایی که پیش‌تر به آن‌ها اشاره کردیم نصب بسیار آسانی دارد لذا افراد پس از خرید نیاز به پرداخت هزینه‌ی زیادی بابت نصب و راه‌اندازی آن‌ها متحمل نمی­شوند.

مشاوره رایگان با پنوال

ممکن است که برخی افراد، صاحب کسب و کار کوچکی باشند و تکنسینی برای خرید تجهیزات صنعتی در مجموعه‌شان حضور نداشته باشد. چنین افرادی می‌توانند به راحتی از تجربه و تخصص کارشناسان پنوال بهره ببرند.

3