به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

یکی از راه‌های اساسی برای پیشگیری از برق گرفتگی در محصولات برقی، استفاده از سیم ارت است. سیم ارت در تجهیزات برقی و سیم کشی‌ ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر قصد دارید بدانید که سیم ارت چیست و چه کاربردی دارد، بهتر است تا پایان مقاله همراه ما باشید. در این مقاله ضمن معرفی سیم ارت قصد داریم تا به کاربردهای آن اشاره داشته باشیم.

 

تعریف سیم ارت

در وسایل و محصولات برقی به صورت معمول سه رشته سیم وجود دارد که با نام سیم نول، فاز و ارت شناخته می‌شود. سیم فاز و نول برای بسیاری از افراد شناخته شده است، اما کمتر کسی در مورد سیم ارت اطلاعات دارد. سیم‌های فاز و نول با نام سیم‌های گرم و خنثی شناخته می‌شوند که وجود هر کدام در تجهیزات برقی ضروری هستند.

وجود این دو سیم باعث می‌شود تا جریان الکتریسیته به خوبی در دستگاه عبور کرده و باعث کارکرد صحیح وسیله برقی شود. سیم ارت نیز به عنوان سومین رشته سیم شناخته شده که به رشته سیم سبز و زرد رنگی داخل مدار لوازم برقی گفته می‌شود. این سیم در کنار سیم‌های فاز و نول قرار گرفته و هادی محافظ یا سیم اتصال به زمین است.

دلایل استفاده از سیم ارت

تمام تجهیزات الکترونیکی بنا به دلایل مختلف ممکن است دچار نشتی برق شوند. نشتی برق بسیار خطرآفرین بوده و باعث آتش سوزی می‌شود. استفاده از سیم ارت در وسایل الکترونیکی و پریزهای ساختمان، می‌تواند نشتی برق را به زمین منتقل کند. استفاده از سیم ارت در وسایل برقی تا حدود زیادی قادر خواهد بود تا از آسیب‌های جبران ناپذیر جلوگیری کند. دلایل دیگری برای استفاده از سیم ارت وجود دارد که از مهم‌ترین آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مهار جریان‌های تولید شده برای جلوگیری از آتش سوزی و تخلیه صحیح جریان برق
  • کاربرد مناسب در سیستم‌های الکترونیکی، الکتریکی و دیجیتالی
  • کارکرد صحیح تجهیزات حفاظتی
  • محافظت از جان انسان‌ها در برابر حوادث غیرمترقبه
  • کاهش ولتاژ تماس در مواقع بروز اختلاف پتانسیل خطرناک

با توجه به موارد گفته شده، بهره‌گیری از سیم ارت می‌تواند تا حدود زیادی خطرات ناشی از جریان‌های برق را کاهش دهد.

کاربردهای سیم ارت

با توجه به این که کاربردهای سیم ارت بسیار متنوع هستند، افراد برای این که بتوانند سیم ارت را خریداری کنند، باید به دنبال خرید از یک فروشگاه معتبر نظیر تک ارت باشند. کاربرد اصلی و هدف از ایجاد سیستم ارتینگ، انتقال جریان الکتریکی به سطح زمین است. در صورتی که سیم فاز یا نول با بدنه دستگاه برقی دچار اتصال شود، نشت برق رخ می‌دهد که در این صورت استفاده از سیم ارت می‌تواند بسیار کارآمد باشد.

با استفاده از سیم ارت که به ظاهر به عنوان یک رشته کم کاربرد شناخته می‌شود، می‌توان تا حدود زیادی از برق گرفتگی افراد جلوگیری کرد. آسیب‌های احتمالی ناشی از جریان برق توسط سیم ارت به آسانی قابل کنترل است.

7

چگونگی جلوگیری از برق گرفتگی با سیم ارت

قطعا هر فرد در طول زندگی خود، تجربه برق گرفتگی خفیف را دارد. به عنوان نمونه فرد پس از لمس یخچال یا ماشین لباسشویی دچار این احساس می‌شود. برق گرفتگی به عنوان یکی از حوادث غیرمترقبه شناخته می‌شود که بسیار خطرآفرین است. در لوازم برقی سیم ارت به کمک یک پیچ به بدنه فلزی دستگاه متصل شده و از طریق سیم کشی ساختمان به سطح زمین منتقل می‌شود. در صورت وجود هر گونه نشت در جریان الکتریکی، به کمک سیم ارت می‌توان نشت برق ایجاد شده را به زمین منتقل کرد.

وجود سیم ارت باعث می‌شود تا جریان الکتریکی ایجاد شده به جای این که از طریق بدن فرد به زمین منتقل شود، از طریق سیم کشی انجام شده به سطح زمین برسد. این میانبر ایجاد شده تا حدود زیادی می‌تواند جان افراد را از مرگ نجات دهد. جالب است بدانید که با توجه به ولتاژ برقی دستگاه‌های الکتریکی، حدود 230 ولت جریان به بدن شخص وارد می‌شود که در صورت نبود سیم ارت، می‌تواند منجر به مرگ فرد شود.

کاربرد سیم ارت در سیم کشی ساختمان

یکی از بخش‌های مهم سیم کشی ساختمان، در نظر گرفتن سیم ارت است که به درب داخل تابلو برق ساختمان وصل می‌شود. این اتصال از طریق سیم کشی برق به تمام پریزها و کلیدهای روشنایی خانه متصل شده و به زمین انتقال پیدا می‌کند. در بخش داخلی تابلو برق تمام سیم‌های هادی در بخش انتهایی اتصال به زمین متصل می‌شوند و در نهایت یک الکترود زمین در خارج از ساختمان قرار می‌گیرد.

بدین صورت در صورت وجود هر گونه اتصال نامتعارف، به جای این که ولتاژ برق به فرد وارد شود، به آسانی به زمین منتقل می‌شود که در این زمان خطر برق گرفتگی به حداقل خود می‌رسد.

جمع بندی

زمانی که بخواهید از سیم ارت به درستی در سیم کشی ساختمان استفاده کنید، کافی است سیم ارت را با کیفیت بالا از یک فروشگاه معتبر خریداری کنید. در میان فروشگاه‌های ارائه دهنده تجهیزات سیستم ارتینگ، تک ارت به عنوان یک فروشگاه معتبر شناخته می‌شود که با تضمین قیمت و کیفیت محصولات خود را به فروش می‌رساند.برای استعلام قیمت سیم ارت به سایت takearth.com مراجعه کنید.