به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

آیا تاکنون ترس از یک موضوع مانع از انجام کاری توسط شما شده است؟ برای بسیاری از افراد پاسخ این سوال مثبت است. عده زیادی از افراد ترس های خود را با حجم زیادی از فشار عصبی، اضطراب و استرس همراه می کنند.

ترس های بزرگ فقط به یک موضوع ختم نمی شوند و مانند انواع فال روزانه شخصی، مجموعه ای از موضوعات وجود دارند که برای شما همراه با ترس های عظیمی هستند. اما با کمی تمرین می توان هر کدام از آن ها را تجزیه و حل کرد.

ترس از شکست

ترس از شکست یکی از بزرگترین ترس هایی است که مردم را از زندگی بهتر باز می دارد. در دنیایی که افراد موفق از هیچ تلاشی برای رسیدن به اهداف خود دریغ نمی کنند، کسانی که حتی برای برداشتن اولین قدم های خود می ترسند، جایگاهی پیدا نخواهند کرد.

ترس از موفقیت

یکی از ناشناخته شده ترین ترس های رایج در جهان که ممکن است شما را از پیشرفت عقب نگه دارد، ترس از موفقیت است.

موفقیت مجموعه مشکلات و ترس های خاص خود را دارد اما دانستن این نکته هم مهم است که موفقیت، هیچ زمان خاصی ندارد و ممکن است درست در زمانی که اصلا انتظار آن را ندارید با موفقیت مواجه شوید. همانطور که ظهور موفقیت یکباره است، از دست دادن آن نیز می تواند کاملا یکباره باشد.

بنابراین چیزی که از آن به عنوان ترس از موفقیت یاد می شود، همین ترس انسان ها برای از دست دادن آن است. پس به دلیل همین ترس اصلا به سراغ آن هم نمی روند.

اما راه حل مقابله با این ترس فقط این است که شما زندگی خودتان را بکنید و اجازه دهید که همه چیز مسیر طبیعی خودش را طی کند. به خاطر داشته باشید که در هر تلاش ارزشمندی موفقیت و شکست اتفاقاتی اجتناب ناپذیر است پس با آرامش هر دوی آنها را در آغوش بکشید.

ترس از دست دادن

ترس از دست دادن به احتمال زیاد یکی از ترس های ذاتی و طبیعی انسان است که مانع از پیشرفت او می شود. ترس از دست دادن اغلب احساسات منفی مانند عصبانیت را تحریک می کند و مانع از حرکت او می شود.

برای غلبه بر این ترس بایستی با ترس از دست دادن چیز ها روبرو شوید تا در واقع بتوانید از هر آنچه دوست دارید لذت ببرید. شما باید دلبستگی خود را پشت سر بگذارید و با شادی به خاطر تمام داشته های تان زندگی کنید.

ترس از قضاوت شدن

این ترس همان نگرانی ای است که افراد را در لاک دفاعی خود نگه داشته و مانع از تلاش آنها برای رسیدن به خواسته هایشان می شود.

شاید داستان "مرد، پسر و خر" را شنیده باشید. این داستان حکایت پدر و پسری است که به همراه خرشان در حال رفتن به سمت بازار بودند. در ابتدا هیچ کدام سوار خر نشده بودند و با شماتت مردم مواجه شدند، سپس هر یک از پدر و پسر به نوبت روی حیوان نشستند اما در هر صورت با قضاوت های مردم رو به رو شدند.

این داستان بیانگر این واقعیت است که اطرافیان در هر شرایطی قضاوت های خود را خواهند داشت. بنابراین عاقلانه ترین کار این است که کاری را انجام دهید که از انجام دادنش لذت می برید پس به خودتان اجازه دهید آن طور که می پسندید زندگی کنید.

ترس از دست دادن هویت

هویت انسان ها یکی از با ارزش ترین دارایی های آنها به شمار می رود. همه ما به عنوان انسان در ذهن مان تعریفی از خود و این که چه کسی هستیم و از زندگی چه می خواهیم داریم. ساخت این تعاریف ساده است اما جدا شدن از آنها بسیار دشوار و گاهی غیر ممکن است.

مفاهیم انتزاعی و عمدتا ساخته شده ای مانند هویت افراد با مفاهیم عینی مانند شغل معمولا با یکدیگر دچار درگیری می شوند تا در نهایت یکی از آنها بر دیگری غلبه یابد و با یکدیگر به نحوی ترکیب شوند. در مورد دیگر شرایط و مفاهیم هم همین اتفاق می افتد.

اما واقعیت این است که در بسیاری از مواقع ترس از دست دادن هویتمان مانع از انتخاب های صحیح برای ما می شود و در نتیجه ممکن است فرصت های خوب زندگیمان را از دست بدهیم. پس با آگاهی از این موضوع، خودتان را از موقعیت های خوب زندگی محروم نکنید و انتخاب های درستی را انجام دهید.

ترس از دست دادن کنترل

یکی دیگر از ترس هایی که ما را از لذت یک زندگی بهتر محروم می کند، ترس از دست دادن کنترل است. بسیاری از افراد امکان زندگی بهتر را قربانی کنترل بر شرایط و حضور در یک حاشیه امن می کنند.

برای اینکه واقعا خوشبخت و آزاد باشید و آن زندگی را که می خواهید داشته باشید بایستی گاهی ریسک کرده و به عبارتی کنترل بر شرایط را رها کنید.

زندگی درست مثل یک بازی کامپیوتری است که اگرچه ممکن است بتوانید یک مرحله را بارها بازی کنید و هر بار هم پیروز شوید اما برای پیشرفت کردن بایستی به مراحل بعد بروید.

ترس از زمان

ترس از زمان پدیده ای است که از حدود ده هزار سال پیش سرچشمه گرفته است. در این جا به طور خاص منظور ترس از عدم داشتن وقت کافی است.

نگرانی از این که آیا شما ساعات کافی در طول روز دارید یا نه و این که قرار است زمان تان را چگونه بگذرانید تحت عنوان اضطراب زمان شناخته می شود.

اضطراب زمان می تواند شما را به سمت عادت ها و رفتار هایی سوق دهد که زندگی شما را از مسیر بهتر شدن، دور کرده تا به جای لذت بردن از زندگی اذیت کند. اگرچه در سایه این ترس ممکن است بهره وری شما افزایش یابد اما قطعا این بهره وری تحت یک فشار و اجبار درونی رخ می دهد و مطمعنا این شرایط برای هیچ کس مطلوب نخواهد بود.

ترس از این که واقعا چه کسی هستید؟

براساس یک مقاله تحقیقاتی در مورد این موضوع تخمین زده شده که 70 درصد از افراد احساسی را تجربه می کنند که از آن به عنوان سندرم تحریک کننده یاد می شود.

در این شرایط شما احساس می کنید شایستگی لازم برای شرایط مطلوبی که دارید و یا موفقیتی که کسب کرده اید را ندارید.

یکی از دلایل عمده سندرم تحریک کننده این است که هیچ کس ما را بهتر از خودمان نمی شناسد. شما می دانید چه گناهانی را تا کنون مرتکب شده اید، از چه چیزهایی واقعا لذت می برید و از چه چیزهایی تنفر دارید و... .

اما خبر خوب این است که خیلی از افراد در این گونه احساسات مانند شما هستند. همه انسان ها ابعاد تاریکی دارند که از بابت آن شرمنده اند و دوست دارند آن را از سابقه خود حذف کنند.

پس خود را لایق موفقیت هایتان در زندگی بدانید و از سرزنش خود دست بردارید.

ترس از دست دادن شناخته شده ها

بسیاری از مردم فکر می کنند وقتی ما از تاریکی یا از سایه ها می ترسیم یا از ایجاد تغییرات بزرگ در زندگی هراس داریم به این دلیل است که از ناشناخته ها واهمه داریم اما این طور نیست. شما نمی توانید از چیزی که نمی شناسید بترسید آنچه واقعا از آن می ترسید ترس از بین رفتن شناخته شده هاست.

این یک اتفاق کاملا طبیعی است چرا که همه ما این ترس را داریم که از سوی آنچه می شناسیم، رفتار غیر عادی و غیر منتظره ای رخ بدهد.

این که همیشه همه چیز مطابق با انتظار ما پیش برود، امکان ندارد و این امر باعث ترس می شود. از این رو بهترین راه مقابله با این ترس استفاده از هدایت ذهنی برای تجزیه و تحلیل درست شرایط و در نتیجه کنترل بهتر ترس است.