به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

انتخاب صحیح بین شیرآلات توکار و شیرآلات روکار بهترین نتیجه را برای استفاده مصرف کنندگان به ارمغان می‌آورد. از این رو پیش از خرید باید به طور کامل با خصوصیات هر یک و در نهایت تفاوت‌های مهم آن‌ها آشنا شد. در نتیجه در ادامه این مطلب به بررسی ویژگی‌های کلی و تفاوت‌های شیرآلات توکار و روکار خواهیم پرداخت.

شیرآلات روکار

شیرهای روکار همان مدل‌های ساده‌ای هستند که همیشه در اکثر خانه‌ها و آشپزخانه‌ها مورد استفاده قرار گرفته‌اند. در واقع این نمونه‌ها رایج‌ترین تولیدات به حساب می‌آیند و نسبت به شیرآلات توکار بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در این نوع از شیرهای بهداشتی لوله‌ها و اتصالات شیر در بیرون از دیوار تعبیه می‌شوند. به عبارتی اتصالات جانبی شیر قابل مشاهده هستند و در مقابل دید قرار دارند. از این رو باعث ایجاد خصوصیات و تفاوت‌های مختلفی با شیرهای توکار شده‌اند. به عبارتی هر یک از خصوصیات آن نظیر بیرون بودن از دیوار به نحوی باعث رضایت بیشتر مصرف کنندگان یا حتی گاهاً نارضایتی آن‌ها شده است.

شیرآلات توکار

شیرهای توکار مدل‌‌هایی از شیرآلات پرطرفدار هستند که اتصالات و قطعات جانبی آن‌ها در درون دیوار تعبیه می‌شوند. در واقع تنها آبریز، علمک و اهرم شیر در بیرون از دیوار قرار می‌گیرند و سایر قطعات در داخل کار گذاشته می‌شوند. در نتیجه به غیر از قسمت‌های اصلی، سایر قسمت‌ها قابل مشاهده نیستند و در دید مصرف کننده قرار ندارند.

البته از لحاظ عملکرد درست مشابه شیرهای روکار اهرمی دارای یک اهرم، کارتریج و علمک هستند و تنظیم دما و فشار آب به همان صورت انجام می‌شود. در مقابل از نظر نحوه قرارگیری تفاوت پیدا می‌کند و این موضوع باعث ایجاد تعدادی مزایا و معایب شده است.

مقایسه شیرآلات توکار و روکار

5

در مجموع شیرآلات توکار و شیرآلات روکار از لحاظ ۵ معیار زیبایی ظاهری، تنوع در طرح، استفاده بهینه از فضا، نصب و تعمیر آسان و قیمت نسبت به یکدیگر متمایز می‌شوند.

زیبایی و جذابیت ظاهری

با وجود اینکه تصمیم‌گیری در خصوص زیباتر بودن شیرآلات توکار و یا روکار یک انتخاب شخصی است، اما اطلاع از خصوصیات ظاهری آن‌ها به این تصمیم کمک شایانی می‌کند.

برای مثال برای شیر حمام از نوع توکار به دلیل حذف شدن قطعات اضافی و در دید نبودن اتصالات جانبی ظاهری منظم ایجاد می‌شود. این نوع ظاهر برای بسیاری از افراد در اولویت قرار دارد و به معنای زیباتر بودن است.

از طرفی دیگر ممکن است عده‌ای از افراد مدل خاصی از شیر روکار را بپسند که مدل توکار آن طراحی و تولید نشده است. در نتیجه این نوع را به دیگری ترجیح خواهند داد.

تنوع در طرح

یکی دیگر از تفاوت‌های شیرآلات توکار و روکار مربوط به میزان تنوع در طرح، رنگ و مدل شیر است. تنوع بالا در تولید محصول به مصرف کننده کمک می‌کند تا بتواند انتخاب آسانی را بر اساس سلیقه شخصی و نیاز خود تجربه کند.

به طور کلی شیرآلات روکار به دلیل تقاضای بیشتر و قدیمی‌تر بودن در مقایسه با شیرآلات توکار دارای طرح و مدل بیشتری هستند. در واقع قدیمی بودن آن‌ها باعث رواج بیشتر و به‌طبع تولیدات گسترده‌تر شده است. در حالی که امروزه خیلی از افراد با در نظر گرفتن مزایای شیرآلات توکار در حال جایگزین کردن مدل‌های قدیمی با آن‌ها هستند و از این رو تولیدات توکار هم روزبه‌روز افزایش می‌یابد.

استفاده بهینه از فضا

6

در بسیاری از آشپزخانه‌ها، سرویس‌های بهداشتی و حمام‌های امروزی کمبود فضا یکی از اصلی‌ترین مشکلات محسوب می‌شود. از این رو تولید کنندگان محصولات مختلف به دنبال راهی برای استفاده بهینه از فضا هستند. در نتیجه شیرآلات توکار تولید شده‌اند تا در مقایسه با مدل‌های قبلی فضای بسیار کمتری را اشغال کنند.

به عبارتی از آنجایی که اکثر قطعات شیرهای توکار در درون دیوار تعبیه می‌شوند، در بیرون از دیوار فضای محدود و ناچیزی را اشغال می‌کنند. در مقابل شیرهای روکار نیازمند فضای بیشتری هستند و به‌طبع نمی‌توان گفت که با نصب آن‌ها از فضا به صورت بهینه استفاده شده است.

نصب و تعمیر آسان

یکی از مهم‌ترین مسائلی که برای انتخاب شیرآلات توکار یا شیرآلات روکار در تصمیم مصرف کنندگان تأثیر می‌گذارد، امکان نصب و تعمیر آسان شیر است. در نمونه‌های توکار نصب محصول به دلیل انجام اقدامات خاص و کار گذاشتن در درون دیوار سخت‌تر خواهد بود.

از طرفی دیگر اگر شیرآلات توکار خراب شوند یا به تعمیر نیاز داشته باشند، درون دیوار بودن آن‌ها انجام تعمیرات را تا حدودی سخت می‌کند. همچنین دشوار بودن انجام این کارها موجب بیشتر شدن هزینه نصب و تعمیر این شیرهای بهداشتی در مقایسه با مدل‌های روکار می‌شود.

قیمت

قیمت و تعرفه شیر یکی دیگر از موضوعات مهم در خصوص تصمیم‌گیری است که برای بسیاری از افراد در اولویت قرار دارد. مجموعاً اگر برای خرید شیرآلات به سراغ برندی معتبر مثل برند KWC بروید، تفاوت قیمت چندانی میان مدل‌های توکار و روکار وجود نخواهد داشت. البته گاهی ممکن است به دلیل هزینه‌های نصب و میزان کمی تفاوت قیمت، هزینه بیشتری برای خرید شیرهای توکار نیاز باشد. برای آشنایی با بهترین برندهای شیرآلات توکار ایرانی، بهتر است مقاله بهترین برندهای شیرآلات توکار در ایران را مطالعه کنید.

در انتها این ۵ مورد شامل مهم‌ترین تفاوت‌هایی هستند که باید پیش از خرید شیرآلات روکار یا توکار از آن‌ها مطلع باشید.

شیرآلات توکار بخریم یا روکار؟

انتخاب بین خرید شیرآلات توکار و روکار کاملاً به نیاز و سلیقه مصرف کننده بستگی دارد. برای مثال برای افرادی که با کمبود فضا مواجه هستند، مدل‌های توکار گزینه بهتری خواهند بود. برای کسانی که هزینه نصب و قیمت در اولویت قرار دارد، نمونه‌های روکار انتخاب هوشمندانه‌ای خواهند بود. در نتیجه با توجه به اطلاعات مطرح شده در خصوص تفاوت‌های این دو محصول می‌توانید تصمیم‌گیری مطلوبی را رقم بزنید.