به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

 یکی از سازمان های بسیار با اهمیت در کشور سازمان آتش نشانی است. در تمام کشورها، وظایف سازمان آتش نشانی به اطفای حریق محدود نمی شود. این سازمان شرح وظایفی را برای پرسنل خود تعریف کرده است و همه پرسنل موظف به رعایت آن هستند. هدف حرفه آتش نشانی، نجات جان و اموال انسان ها است. این افراد به گونه ای آموزش دیده اند که در بتوانند شرایط بحرانی و زیان آور خدمت رسانی کنند. محدوده وظایف و خدمات آتش نشانی بسیار گسترده است. شرح وظایف آتش نشانان در قالب دستورالعمل های مدون تنظیم شده است. مهم ترین وظیفه آتش نشان، قرار داشتن در حالت آماده باش برای ارائه خدمات فوری به محض تماس با مرکز است.

آشنایی با شرح خدمات و وظایف سازمان آتش نشانی

سازمان آتش نشانی وظایف بسیار زیادی را برای محافظت از جان و اموال مردم بر عهده دارد. پاسخ به سوالاتی از قبیل اینکه آتش نشان کیست و آگاهی از قانون کار آتش نشانی می تواند ما را با بیشتر وظایف این سازمان مهم آشنا کند. به طور کلی وظایف سازمان اتش نشانی از پیش تعریف شده و کاملا مشخص است. بر اساس تعاریف، وظایف و خدمات آتش نشانی شامل مواردی از قبیل:

  • مقابله با هر گونه آتش سوزی،
  • مقابله و پیشگیری از سقوط اجسام و درخت از ارتفاع و احتمال خطر برای شهروندان،
  • نجات محبوس شدگان در زیر آوار ساختمان، خودروی تصادفی، آسانسور و غیره،
  •  مقابله با حیوانات وحشی و موذی،
  • نجات مصدومین حوادث چرخ‌گوشت، حلقه‌های فلزی، تسمه‌نقاله، دستگاه‌های برش و نجات مصدومین کلیه حوادثی که در آن جان و مال شهروندان در معرض خطر می‌باشد،
  • پیشگیری از وقوع آتش‌سوزی در کلیه تصرفات شهری،
  • مقابله با حوادث مواد شیمیایی خطرناک،
  • تعیین صلاحیت و ایمنی برخی شرکت‌ها، افراد و ساختمان ها،
  • تعیین صلاحیت شرکت های تامین کننده و مجری تجهیزات اعلام و اطفای حریق،
  • ارزیابی و تایید تجهیزات مناسب جهت اعلام و اطفای حریق از جمله کپسول های آتش نشانی می باشد.

 یکی از موارد مهم، وظایف آتش نشانی در زلزله و حوادث طبیعی دیگر است. در ادامه به شرح مختصر چند مورد از وظایف و خدمات آتش نشانی پرداخته می شود.

15

مقابله با هر گونه آتش سوزی

یکی از مهم ترین وظایف آتش نشانان، حضور سریع  به محض وقوع آتش سوزی و انجام خدمات اطفای حریق می باشد. آتش ‌نشانی یا اطفاء حریق به معنی مجموعه اقدامات ضروری برای مقابله با آتش و خاموش کردن آتش منازل مسکونی، اماکن تجاری، تولیدی، صنعتی و غیره با کمک کپسول اتش نشانی مناسب یا هر گونه ابزار و تجهیزات کاربردی دیگر و کنترل آتش‌ است. مهم ترین ابزار اطفای حریق، استفاده از کپسول های اتش نشانی مناسب در اندازه های مختلف برای اطفای حریق است.

بیشترین ماموریت های آتش نشانان و از جمله مهمترین وظایف و خدمات آتش نشانی خاموش کردن آتش سوزی منازل است.

هر خانواده باید برای مقابله با آتش احتمالی، یک کپسول آتش نشانی خانگی را خریداری کند؛ تا در صورت بروز آتش سوزی و قبل از رسیدن نیروی آتش نشان بتواند نسبت به خاموش کردن آتش اقدام نماید. البته انواع کپسول های آتش نشانی با هم متفاوت میباشند و قیمت کپسول آتش نشانی نیز با توجه به نیاز هر مکان متفاوت میباشد.

نجات محبوس شدگان در زیر آوار ساختمان، خودروی تصادفی، آسانسور و غیره

یکی دیگر از وظایف آتش نشانی مهم آتش نشانان رسیدگی به افراد محبوس شده در زیر آوار ساختمان ها و خودرهای تصادفی و غیره می باشد. در صورت بروز هر یک از این حوادث، آتش نشانان بر اساس آموزش های خود اقدامات لازم را انجام می دهند.

مقابله و پیشگیری از سقوط اجسام و درخت از ارتفاع و احتمال خطر برای شهروندان

یکی از وظایف و خدمات آتش نشانی تعریف شده برای آتش نشانان، مقابله و پیشگیری از سقوط اجسام از ارتفاع است. آتش نشانان آموزش دیده در صورت بروز حادثه برابر با دستورالعمل های تعریف شده عمل می کنند.

نجات سقوط‌کنندگان در چاه، کانال آب، رودخانه، سد، استخر و غیره

یکی دیگر از خدمات اتش نشانی نجات افراد سقوط کرده به چاه و کانال آب و غیره است. بلافاصله با حضور مامورین در محل اقدامات لازم انجام می شود.

نجات مصدومین حوادث چرخ‌گوشت، حلقه‌های فلزی، تسمه‌نقاله، دستگاه‌های برش و کارخانه‌ای

در این مورد نیز تیم آتش نشانی برابر با دستور العمل های مدون عمل می کند.

مقابله با حیوانات وحشی و موذی

مقابله با حیوانات وحشی و موذی نیز یکی دیگر از مسئولیت ها و وظایف و خدمات آتش نشانی است. تیم آتش نشانی در صورت بروز حادثه بلافاصله در محل حاضر شده و اقدامات ضروری را انجام می دهند.

16

پیشگیری از وقوع آتش‌سوزی در کلیه تصرفات شهری

یکی از عمده ترین وظایف سازمان آتش نشانی، مقابله و پیشگیری از حریق در شهرها و اماکن مختلف می باشد. مهم ترین و کاربردی ترین ابزار هر آتش نشان، کپسول آتش نشانی است. تهیه محصول با کیفیت و با قیمت مناسب می تواند به آتش نشانان در ارائه خدمات با راندمان بالا کمک کند.

شرکت سد حریق ناجی یکی از معتبرترین و بهترین شرکت های پیشگام در زمینه تولید کپسول آتش نشانی است. شما می توانید انواع کپسول های آتش نشانی مورد نیاز خود را در اسرع وقت و با مناسب ترین هزینه از این شرکت خریداری نمایید. لطفا برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاهده محصولات به سایت ما به مراجعه نمایید یا با همکاران مجرب ما برای دریافت مشاوره تماس بگیرید.