به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

یکی از مصارف تانکر (مخزن) آب پلاستیکی، نصب و راه‌اندازی این دسته از تانکر‌ها به منظور نگه‌داری آب و استفاده از آن برای آبیاری باغ و باغچه است. امروزه با توجه به کمبود منابع آب زیرزمینی، قطعی‌های مکرر آب، فشار آب پایین و ... آبیاری باغات و باغچه‌ها با مشکلی جدی مواجه شده است. اما راه حل این مشکل چیست؟ آیا می‌توان با عمل به یک راهکار، از دشواری‌های آبیاری کم کرد؟

در پاسخ به این سوال باید اعلام کرد که استفاده از تانکر آب پلاستیکی، بهترین راه برای نگه‌داری و استفاده از آب به منظور آبیاری باغ و باغچه است. خرید و نصب این دسته از تانکر‌ها به دلیل مزایای ویژه‌ای که دارند کاملاً به‌صرفه است و باغداران و کشاورزان می‌توانند با استفاده از آن‌ها این مشکلات را پشت سر بگذارند. در ادامه علت‌های به‌صرفه‌بودن خرید مخزن (تانکر) آب پلاستیکی برای آبیاری باغات و باغچه‌ها را ذکر خواهیم نمود.

وزن سبک مخزن های پلاستیکی

یکی از دلایل محبوبیت استفاده از این تانکر‌ها، وزن سبک تانکرهای آب پلاستیکی است. این تانکر‌ها وزن بسیار پایینی دارند. به طوری که تنها توسط دو نفر امکان جابه‌جایی آن‌ها وجود دارد. همچنین وزن سبک این دسته از مخازن موجب می‌شود که هزینه حمل‌ونقل آن‌ها نیز به میزان قابل‌توجهی پایین بیاید.

مقاومت در برابر اشعه UV مخزن های پلاستیکی

اشعه مخرب UV، یکی از عوامل خشک‌شدن و افزایش احتمال ترک‌خوردگی در مخازن و تانکر‌ها به شمار می‌رود. اما در تولید مخازن و تانکر‌های از جنس پلی‌اتیلن، از ماده‌ای استفاده شده است که این ماده، باعث مقاومت مخازن در برابر اشعه UV می‌شوند. در کنار این موضوع، در مخازن پلی اتلین سه‌لایه و چهار‌لایه، یک لایه مشکی‌رنگ در میان لایه‌های دیگر وجود دارد، که این لایه از ورود کوچک‌ترین پرتو نور به درون مخزن جلوگیری می‌کند. این ویژگی باعث شده است تا مخازن به نوعی ضدجلبک شوند. چراکه عامل اصلی جلبک‌زدن مخازن، نور خورشید است.

طول عمر بالا مخازن

مخازن پلی‌اتیلن طول عمر بسیار بالایی دارند و در صورت نگه‌داری صحیح، می‌توانند سالیان طولانی مورد استفاده قرار گیرند. دوام این تانکرها بسیار بالا است و در برابر شرایط جوی گوناگون و اشعه UV، مقاومت بسیار خوبی از خود نشان می‌دهند.

مقاومت در برابر ضربه مخزن های پلی اتیلنی

مخازن و تانکرهای پلی‌اتیلن، در برابر ضربه مقاومت بسیار خوبی دارند، به راحتی شکسته نمی‌شوند و ترک برنمی‌‌دارند. مقاومت در برابر ضربه، یکی از مهم‌ترین علت‌های به‌صرفه‌بودن قیمت تانکر آب پلاستیکی برای آبیاری باغ و باغچه است. چراکه در باغ‌ها و باغچه‌ها امکان برخورد وسایل و حیوانات به مخازن وجود دارد و درصورت دوام پایین، این مخازن به راحتی شکسته می‌شوند و دیگر نمی‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

2

سهولت در نصب مخازن پلاستیکی

نصب مخازن پلی‌اتیلن بسیار راحت است. این مخازن تنها به یک زیرساخت مسطح و یکدست نیاز دارند و نصب اتصالات به آن‌ها به آسانی انجام می‌گردد. گردبرهای نجاری به راحتی می‌توانند نسبت به برش تانکر‌ها (مخازن) پلی‌اتیلن اقدام کنند.

امکان خرید آسان مخزن طبرستان

تعداد زیادی از شرکت‌ها و مجموعه‌های تولیدکننده در سطح ایران و جهان وجود دارند که امکان خرید این تانکر‌ها را بسیار آسان می‌کنند. برای نمونه، مجتمع پلاستیک طبرستان که به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده مخازن پلی‌اتیلن در خاورمیانه شناخته می‌شود، دارای 210 نمایندگی در سراسر ایران است. درنتیجه افرادی که قصد خرید تانکر‌های آب پلاستیکی (پلی‌اتیلن) را دارند؛ می‌توانند با مراجعه به نمایندگی شهر خود، نسبت به خرید این مخازن اقدام نمایند.

تنوع در ظرفیت و مدل مخازن پلاستیکی

مخازن یا تانکرهای پلی‌اتیلن، دارای تنوع زیادی در طرح و مدل هستند که هرکدام از این مدل‌ها، برای رفع نوعی از نیازها طراحی و تولید شده است. از جمله مدل‌ها و انواع مخازن پلی‌اتیلن، می‌توان به مواردی چون نیسانی، بیضی، عمودی، افقی و ... اشاره نمود. همچنین این نکته پراهمیت را باید ذکر کرد که هرکدام از این مدل‌ها ظرفیت‌های گوناگونی دارند و افراد متناسب با میزان نیاز خود، می‌توانند نسبت به خرید ظرفیت و مدل مدنظر اقدام کنند.

قیمت مقرون‌به‌صرفه

مخازن و تانکر‌های آب پلی‌اتیلن از نظر قیمت، بسیار به‌صرفه‌تر از انواع دیگر هستند. قیمت پایین این تانکر‌ها موجب شده است تا خرید و استفاده از آن‌ها مخصوصاً به عنوان تانکری برای نگه‌داری آب و استفاده برای آبیاری باغ و باغچه به‌صرفه باشد.

3

جمع‌بندی

همانطور که گفتیم، خرید تانکر (منبع) آب پلاستیکی برای آبیاری باغ و باغچه بسیار به صرفه است و از جمله دلایلی که می‌توانند این سخن را تأیید کنند می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • وزن سبک
  • مقاومت در برابر اشعه UV
  • طول عمر بالا
  • مقاومت در برابر ضربه
  • سهولت در نصب
  • امکان خرید آسان
  • تنوع در ظرفیت و مدل
  • قیمت مقرون‌به‌صرفه

استفاده از تانکر آب پلاستیکی برای آبیاری باغات و باغچه‌ها، با توجه به موارد گفته شده کاملاً منطقی و به‌صرفه به‌نظر می‌آید. در شرایطی که کشور با کمبود منابع آب زیرزمینی مواجه است و دسترسی به منبع آب برای آبیاری کار سختی به شمار می‌رود، استفاده از تانکر آب پلاستیکی با توجه به مزایایی که دارد، بهترین گزینه محسوب می‌شود.