به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

شکستگی مهره های کمر جزو عارضه های ناهنجاری است که در صورت رخ دادن باید در سریع ترین زمان اقدامات لازم جهت درمان انجام شود. اصلی ترین علت بروز این آسیب مربوط به ایجاد فشار شدید و ناگهانی در ناحیه کمر است. اما سوال اصلی این است که در صورت ایجاد آیا شکستگی مهره ها خوب می شود؟ چه مقدار زمان لازم است تا مهره های کمر ترمیم شوند؟

در خصوص سوال اول باید بیان کنیم که بله روش های متعددی برای درمان شکستگی مهره های کمر وجود دارد که شما با مراجعه نزد بهترین متخصص ستون فقرات می توانید متناسب با آسیب وارد شده از یکی از آن ها استفاده کنید؛ اما در مورد زمان لازم برای درمان نمی توان پاسخ ثابتی را بیان کرد زیرا این موضوع به عوامل متعددی وابسته است که در ادامه با جزئیات بیشتر در خصوص آن صحبت می کنیم.

بنابراین اگر شما یا یکی از اطرافیانتان به این آسیب دچار شده است و می خواهید بدانید درمان آن به چه صورت است و چه مقدار زمان برای ترمیم نیاز است، توصیه می کنیم حتما تا انتها این مطلب همراه کلینیک خانه درد باشید.

علائم شکستگی ستون فقرات

12

شایع ترین نشانه شکستگی مهره های کمر مربوط به دردی است که در زمان حرکت شدید تر می شود. همچینن اگر محل شکستگی به گونه ای باشد که نخاع را تحت تاثیر قرار دهد، علائم دیگری همچون گرفتگی عضلات، بی حسی، ضعف، گزگز و احساس فلج بودن نیز نمایان می شود.

همچنین شکستگی مهره ها می تواند پایدار و ناپایدار باشد، شکستگی های پایدار به وضعیتی گفته می شود که تنها نیمه جلویی مهره ها درگیر هستند و مفصل های فاست پایدار کننده آسیبی ندیده باشند.

در این زمان آسیب عصبی ایجاد نمی شود و ستون فقرات همچنان عملکرد مناسبی از خود نشان می دهند و می توانند وزن بدن را تحمل کنند.

اما شکستگی ناپایدار با آسیب دیدن بخش میانی یا خلفی ستون فقرات یا هر دو مورد از جمله پشت مهره و مفصل‌های فاست همراه است.

در صورتی که شکستگی مهره های کمری شما جزو این مورد باشد، علائم جدی تری که در زمان فتق دیسک کمر ایحاد می شود را احساس می کنید، به طور مثال بدشکلی ستون فقرات مشاهده می شود. جدا از این موضوع بیمار به بی اخیتاری ادرار و مدفوع نیز دچار خواهد شد.

به جهت انتخاب روند درمان لازم است که در ابتدا تشخیص دقیقی از شکستگی ایجاد شده انجام شود.

روش های درمان شکستگی مهره های کمر

13

همان طور که اشاره کردیم روش های درمانی بسیاری برای این عارضه وجود دارد، در صورتی که میزان آسیب وارد شده جزئی باشد از روش های بدون جراحی برای شما استفاده می شود، اما اگر آسیب وارد شده شدید باشید باید از جراحی استفاده شود.

روش های درمان بدون جراحی

همان طور که درمان دیسک کمر با پیاده روی ممکن است؛ در صورتی که شکستگی شما جزئی باشد، در اکثریت مواقع در ظرف مدت 8 هفته با روش های درمانی ساده همانند دارو درمانی، استراحت، توانبخشی، بریس و موارد این چنینی درمان پیدا می کنند.

استراحت

مهم ترین و اصلی ترین کاری که شما می توانید به جهت کنترل شکستگی و جلوگیری از آسیب شدید تر انجام دهید این است که استراحت کافی داشته باشید. در زمان آسیب دیدگی مهره های کمر شما باید از انجام هر گونه حرکتی که موجب فشار به ستون فقرات می شود خودداری کنید.

بستن بریس کمر

با استفاده از این وسیله حرکات کمر شما محدود تر می شود و به این صورت فشار از روی آن برداشته می شود. البته باید این مورد را در نظر داشت که شما باید تنها در بازه زمانی های توصیه شده از آن استفاده کنید، زیرا در صورت زیاده روی می تواند موجب تضعیف عملکرد کمر شود.

فیزیوتراپی

با آسیب دیدن مهره های کمر رشته های عصبی نیز صدمه می بینند، در این زمان لازم است که بیمار تمرینات توان بخشی انجام دهد. در این تمرینات حرکاتی آموزش داده می شود که به کمک آن ها قدرت عضلات افزایش پیدا می کند. البته که نوع تمرینات و شدت آن ها وابسته به شرایط جسمانی بیمار می باشد، هرچه آسیب وارد شده شدید تر باشد نیاز به دوره درمان طولانی تری می باشد.

جراحی شکستگی مهره های کمر

روش های اشاره شده در بالا زمانی نتیجه بخش می باشند که شکستگی به صورت کامل رخ نداده باشد و مهره ها ترک خورده باشند یا آسیب وارد شده جرئی باشد. اما در شرایطی که شکستگی مهره ها به صورت جدی ایجاد می شود تنها روش جراحی که درمان قطعی دارد جراحی می باشد.

معمولا از دو روش درمانی برای بهبود شکستگی مهره های کمر استفاده می شود که شامل ورتبروپلاستی و کیفوپلاستی می باشد.

جراحی ورتبروپلاستی

در این حالت جهت کاهش درد و تثبیت کردن شکستگی، به طور مستقیم ویسکوزیته یا سیمان در مورد شکسته تزریق می گردد تا فاصله و فضای خالی پر شود. پس از انجام جراحی شکستگی به طور کامل ترمیم می شود و انتظار می رود که درد بیمار از بین برود.

جراحی کیفوپلاستی

این عمل نیز همانند جراحی قبلی می باشد و به جهت از بین بردن درد بیمار و جلوگیری از جابجایی مهره های شکسته شده انجام می شود. در عین حال کیفوپلاستی بخشی از ارتفاع جسم مهره یا تمام ارتفاع آن را که از بین رفته است، بازیابی می‌کند و به این ترتیب از کیفوز یا گوژپشتی جلوگیری می‌کند.

مدت زمان جوش خوردن مهره های کمر چقدر است؟

14

همان طور که در ابتدای مقاله بیان کردیم این موضوع به عوامل مختلفی بستگی دارد، مهم ترین موضوع در این مورد این است که شما چه زمان پس از شکستگی برای درمان اقدام کرده باشید.

زمانی که آسیب شدید و ناگهانی به مهره های کمر شما وارد شد، اگر احساس درد شدید در ناحیه نخاع داشتید لازم است که سریعا به حالت پشت و طبیعی دراز بکشید و هیچ گونه فشاری به مهره های کمر وارد نکنید. در این زمان اکر بتوانید خود را سریعا به بیمارستان برسانید روند درمان شما بسیار سریع تر طی خواهد شد.

پس از تشخیص پزشک وابسته به میزان آسیب وارد شده، گزینه درمانی مناسب برای شما مشخص می شود. این که به تمامی توصیه های پزشک خود گوش دهید و مطابق با توصیه های گفته شده عمل کنید در میزان زمان بهبودی بسیار تاثیر دارد.

به طور مثال باید استراحت مطلق داشته باشید، پس از گذشتن دوران حاد برای بازگشت به حالت عادی نیز تمامی حرکات خود را به آرامی شروع کنید تا هیچ گونه فشاری به مهره های کمر وارد نشود.

جدا از تمامی این موارد سن بیمار نیز در روند درمان تاثیر بسیاری دارد، معمولا افراد جوان تر به دلیل داشتن استخوان بندی قوی تر سریع تر بهبود پیدا می کنند، اما هرچقدر سن فرد بیمار بیشتر باشد لازم است که تا مدت بیشتری استراحت کند و طول درمان او طولانی تر خواهد شد.

کلام آخر

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد و توانسته باشیم سوالات شما را به خوبی پاسخ دهیم. در صورتی که می خواهید در خصوص هر یک از روش های درمانی اشاره شده اطلاعات بیشتری به دست آورید می توانید به سایت کلینیک خانه درد به آدرس painhouse.ir مراجعه نمایید.