به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

در حال حاضر بخش ‌های مختلفی در زمینه پژوهشی و فناوری در حوزه سلول درمانی و ژن درمانی مطالعات گسترده ‌ای را انجام می ‌دهند. همچنین این پژوهش‌ ها در حوزه سلول درمانی به دستاورد‌های بسیار مهم و قابل توجهی رسیده است.

به طور کلی می ‌توان گفت روش‌ های درمانی پیشرفت‌ هایی که بر فناوری سلول‌ های بنیادی تأثیر می‌ گذارد، می ‌تواند در درمان بسیاری از بیماری‌ ها مانند بیماری‌ های صعب ‌العلاج و سرطان تأثیر‌گذار باشد و به درمان این گونه از بیماری ‌ها کمک کند.

سلول درمانی چیست؟

به پیوند سلول از خود فرد و فرد سالم به عضو آسیب دیده سلول درمانی می ‌گویند که سلول درمانی پوست و مو یکی از روش های جدید در زمینه درمان پوست و مو در میان مردم محبوب شده است. به عنوان مثال اگر فردی دچار آرتروز زانو باشد می ‌توانیم در قبال تزریق سلول‌ های بنیادی که از خود بیمار استخراج شده به بافت منطقه آسیب دیده تزریق نماییم که در این صورت بازسازی بافت آسیب دیده را شاهد هستیم.

در حال حاضر سلول درمانی به عنوان یکی از روش‌ های درمانی در دنیا مورد استفاده است که بعضاً در داخل کشور نیز هم برای بعضی از بیماری‌ ها مانند پیری و مشکلات پوستی و به عنوان زیبایی و مشکلات ارتوپدی و بیماری‌ های قلبی عروقی قابل انجام‌ پذیر است است.

5

کاربرد‌های سلول درمانی در علم پزشکی

در فناوری سلول درمانی برای بازسازی بافت آسیب دیده بدن سلول بنیادی زنده را از خود فرد یا فرد سالم دیگری به بافت معیوب پیوند می ‌زنند سلول ‌ها می ‌توانند در محل آسیب قرار گرفته مواد محرک رشد ترشح می‌ کنند، خودشان تکثیر شوند و حتی در صورت لزوم به سلول ‌های دیگری تبدیل شوند این قدرت ترمیم و تطابق سلولی امکان درمان بیماری ‌های غیر قابل برگشت را فراهم کرده است.

 گروه ‌های پزشکی متعددی در حال حاضر بر روی طرح‌ های متعددی از جمله استفاده از سلول ‌های بنیادی در درمان بیماری‌ های شبکیه چشم دیابت ضایعات نخاعی و سینوس‌ های کبدی تحقیق می‌ کند و ‌امید است در آینده از پزشکی بازساختی در درمان بیماری ‌های یادشده بهره‌گیری شود. گروه تخصصی پزشکی به بیماران پوستی و لک و پیس نارسایی ‌های قلبی و عروقی، آرتروز و شکستگی ‌های استخوان خدمات تخصصی ارائه می ‌دهد.

از این علم می ‌توان برای تمام بیمارانی که مقاوم و درمان هستند استفاده کرد و نتایج حاصل از استفاده از سلول درمانی در این بیماران مشخص می‌ کند که این روش درمانی بسیار مؤثر بوده و حدود نیمی از تمامی بیمارانی که از روش سلول درمانی استفاده کرده ‌اند سلامتی قابل قبول و کاملی را به دست آوردند.

6

لیفتینگ صورت به روش سلول درمانی

در حال حاضر برای لیفتینگ صورت از سلول درمانی استفاده می‌ شود. در گذشته برای اینکه عمل لیفتینگ بر روی بیمار انجام شود نیاز به انجام عمل باز با دوره نقاهت نسبتاً طولانی بود اما در حال حاضر با پیشرفت علم پزشکی دوران نقاهت برای انجام لیفتینگ با سلول درمانی وجود ندارد و فرد بلافاصله پس از انجام لیفتینگ به روش سلول درمانی می ‌تواند به کار‌های روزمره بپردازد.

یکی از عیوبی که در گذشته پس از انجام لیفتینگ بسیاری از متقاضیان با آن رو به رو بودند این بود که پس از طی زمان حدود ۴ الی ۵ سال، فرد باید برای ترمیم دوباره انجام لیفتینگ صورت می‌ کرد ولی با استفاده از سلول درمانی انجام لیفتینگ صورت به صورت دائمی انجام می‌ شود. استفاده از سلول درمانی برای انجام لیفتینگ نیازی به بستری شدن و همچنین نگهداری‌ های ویژه پس از انجام لیفتینگ دارد به همین دلیل یک روش غیر تهاجمی و ایمن محسوب می‌ شود که بسیاری از افراد در حال حاضر از روش سلول درمانی برای انجام لیفتینگ صورت استفاده می‌ کنند.

سلول درمانی با توجه به درمان توسط سلول ‌های بنیادی پایه‌ گذاری شده و در این بخش کلین روم‌ ها و امکان فضای داروسازی بیمارستانی وجود دارد. برای مثال برای هر بیمار دارو‌ها با توجه به شرایط خود بیمار ساخته می ‌شود.

سلول درمانی در ایران

لازم به ذکر است اولین پیوند مغز استخوان در سال ۱۳۶۹ توسط پزشکان فوق تخصص ایرانی انجام شد. اولین تزریق سلول‌ های بنیادی برای درمان بیماری ‌های خونی در سال ۱۳۸۳ توسط محققین پژوهشگاه رویان به منظور ترمیم ضایعات قلبی صورت گرفت. همچنین از سلول ‌های بنیادی برای ترمیم ضایعات قرنیه چشم و برای درمان بسیاری از بیماری ‌ها در حوزه پوست و قلب و ارتوپدی و مغز و اعصاب استفاده می‌ شود. ایران یکی از کشور‌هایی است که از سلول درمانی در بسیاری از بیماری ‌ها استفاده می ‌کند.

7

سلول درمانی یکی از روش‌ های درمانی محسوب می ‌شود که برای درمان از سلول‌ های بنیادی به بیمار پیوند می‌ دهند. در واقع در بعضی از اوقات این کار به وسیله تزریق سلول ‌های زنده صورت می ‌گیرد. از سلول درمانی می‌ توان در حیطه زیبایی و همچنین بسیاری از بیماری ‌ها استفاده کرد. در حال حاضر کشور ایران یکی از کشور‌هایی است که برای درمان بسیاری از بیماری ‌ها از سلول‌ های بنیادی و سلول درمانی استفاده می‌ نماید.

جهت خدمات مربوط به سلول درمانی پوست و مو بهتر است که مراکز معتبر در این زمینه را جستجو کنید. در مطب دکتر عاطفه پیشگاهی می توانید سلول درمانی پوست یا موی خود را با اطمینان کامل انجام دهید. جهت کسب اطلاعات بیشتر از هزینه سلول درمانی و یا دریافت مشاوره برای اینکه اصلا آیا سلول درمانی به درد شما می خورد یا خیر، با مطب دکتر عاطفه پیشگاهی با شماره های ۰۲۱۲۲۶۵۰۲۳۰ – ۰۲۱۲۲۶۵۰۶۳۰ تماس گرفته یا به وب سایت https://drpishgahi.com/ مراجعه نمایید.