به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

مخزن استیل چیست؟

 

در صنایع برای نگهداری مواد اولیه و تولید محصولات مختلف به مخزن استیل نیاز است. یکی از پرکاربردترین نوع مخازن مخزن استیل است. پس میتوانیم بگوییم که مخازن استیل یا تانکرهای استیل جایگاهیست برای نگهداری موادی خاص که قابلیت نگهداری آنها به صورت فله و یا در مخازن فولادی امکان پذیر نیست.

مخزن استیل امروزه یکی از مهم ترین تجهیزات در اغلب صنایع خصوصا صنایع غذایی و آرایشی بهداشتی می‌باشد. درساخت یک مخزن تنوع و تفاوت‌های بسیاری وجود دارد که این تنوع و تفاوت در ساخت به نوع ورق، ضخامت ورق مصرفی، نوع اتصالات و تجهیزات به کار رفته در مخزن و اندازه و حجم و ... بستگی دارند. مخزن استیل نسبت به دیگر مخازن از استحکام بالاتری برخوردار است و ضد زنگ و پوسیدگی می‌باشد و دارای طول عمری طولانی است. معمولا ضخامت ورق به کار رفته در مخزن استیل به نوع مواد و سیال درون مخزن و همچنین به ظرفیت این گونه مخازن بستگی دارد مثلا مخزن مواد شوینده در اغلب مواقع با ظرفیت 3 میلیمتر ساخته می‌شوند.

شرکت مبدل سازان کیمیا، تنوع مخزن استیل را به صورت زیر دسته بندی و ارائه می‌نماید:

 • مخزن ذخیره استیل
 • مخزن استیل دارویی
 • مخزن دو جداره استیل
 • مخزن صنایع لبنی
 • مخزن صنایع شیمیایی

 

طراحی و ساخت مخزن استیل مبدل سازان کیمیا

 

ساخت این مخزن به شکل های عمودی و افقی و مخروطی و عایق انجام می شود. ظرفیت این مخازن متفاوت می باشند و گاها تا ظرفیت ۳۰۰ متر مکعب هم می رسد. اولین گام در ارتباط با ساخت و طراحی مخزن استیل به دست آوردن اطلات کافی در مورد نوع سیال، میزان حجم مورد نیاز، کاربرد مخزن و فضای سایت پروژه می باشد.

اگر بخواهیم نوع و جنس استیل را برای ساخت مخازن تعیین کنیم باید باید نوع سیال و مواد نگهداری شده را قرار است در مخزن ذخیره نماییم در نظر بگیریم.

برای مثال می توان به صنایع غذایی اشاره کرد که برای نگهداری سیالات بدون خوردگی از استیل جنس ۳۰۴ استفاده می شود. اما اگر سیال مورد نیاز در این صنعت اسیدی بود و دارای خاصیت خورندگی هم بود باید در این صورت از استیل جنس ۳۱۶ استفاده نماییم.

هنگامی که می خواهیم فقط یک سیال را نگهداری کنیم از مخزن تک جداره استیل استفاده می کنیم و برای زمانی که پایداری دما برای ما از اهمیت ویژه ای برخوردار باشد نیز از مخازن دوجداره استفاده می کنیم، و در نهایت هنگامی که می خواهیم مراحل پخت و فرآیندها و عملیات گرمایش و سرمایش را درون مخزن استیل انجام دهیم از مخزن سه جداره استیل استفاده می کنیم.

 

5

 

 

 

مزایای مخزن استیل مبدل سازان کیمیا

 

 1. از لحاظ وزنی نسبت به سایر مخازن سبک‌تر می باشد و دارای عایق است.
 2. از طول عمری بالا بهره مند می باشند.
 3. در مقابل حرارتی که هنگام جوشکاری می‌بینند از استحکام و انعطاف زیادی برخوردارند.
 4. یکی از مزیت‌های مخزن استیل ظاهر زیبای آن است که حتی بدون نیاز به رنگ آمیزی جلوه و ظاهر مناسبی دارند.
 5. حمل و نقل مخازن استیل سهل تر از باقی مخازن می‌باشد.
 6. به دلیل ترکیباتی که در ورق استیل وجود  دارد (مانند نیکل و کروم) از استحکام قابل توجهی در برابر خوردگی و پوسیدگی برخوردار می‌باشد.
 7. قابلیت بازیافت بالایی دارند(چیزی در حدود 70 درصد).

 

 

مخزن تحت فشار

 

مخزن تحت فشار دستگاه و تجهیزاتی می باشد که علاوه بر کاربرد آنها در صنایع نفت و پتروشیمی در موارد دیگری مانند حمل و نقل و نیروگاه ها از کاربرد بسیار ویژه ای برخوردار می باشند. از دیگر کاربردهای رایج مخزن تحت فشار استفاده ی آنها در ساختمان ها ، کارخانه ها و کارگاه ها و همچنین تاسیسات آبرسانی است .یکی از استفاده های مهم و خاص مخزن تحت فشار کاربرد آنها در کابین هواپیما های مسافربری می باشد که پوسته ی بیرونی آن کار تحمل بار مانور هواپیما و نیز تحمل فشار وارده بر کابین هواپیما را بره عهده دارد.

این گونه مخازن با ذخیره ی آب آن هم با فشاری مناسب نیاز ما را به این که به دفعات متعدد پمپ آب روشن و خاموش شود را کاهش می دهد. مخزن تحت فشار در مصارف صنعتی و غیر صنعتی کاربردهای فروانی دارد که اغلب به منظور ذخیره سازی انواع گازها و مایعات با فشارهای متفاوت از هم مورد استفاده قرار می گیرند.

مخزن تحت فشار عموما به شکل استوانه ای و یا به صورت کروی ساخته و طراحی می شوند.

 

6

 

 

دسته بندی مخزن تحت فشار از نظر شکل ظاهری

 

•مخزن تحت فشار کروی: مخزن تحت فشار کروی به دلیل استحکام و مقاومت بالایی که دارند در فشارهای بالا به کار می روند و مخزن ذخیره بزرگ که در فشار متوسطی قرار دارند معمولا کروی یا شبه کروی می باشند و ظرفیت آنها از 1000 الی 25000 تولید می شوند.

•مخزن تحت فشار استوانه ای: مخزن تحت فشار استوانه ای به صورت یک پوسته با دو سر عدسی طراحی و ساخته می شوند. مخزن های استوانه ای بلند و یا برج ها نیز ممکن است به صورت افقی یا عمودی تولید شوند . برای این که بدانیم یک برج را به صورت عمودی یا افقی طراحی کنیم باید حتما نیاز عملیاتی برج تعیین و مشخص گردد.

•مخزن تحت فشار غیر دایروی: استفاده از این گونه از مخازن تحت فشار اغلب رایج و مرسوم نمی باشدو فقط برای فشارهای پایین کاربرد دارند.

 

کاربردهای مخزن تحت فشار مبدل سازان کیمیا

 

می توان گفت که کاربرد مخزن تحت فشار به 2 دسته کلی در استفاده در بخش صنعتی و غیر صنعتی تقسیم می گردد.

 

 

کاربرد مخزن تحت فشار در بخش صنعتی

 

 • به جهت ذخیره سازی انواع گازها نظیر: گاز متان و CNG و...
 • منبع ذخیره ی آب
 • مخزن هیدرولیک تحت فشار
 • کاربرد آنها در ساخت برج های تقطیر
 • اتاقک های تحت فشار
 • ذخیره سازی انواع گازهای مایع از جمله: پروپان،کلر،آمونیاک،LPG و بوتان و...
 • کاربرد آنها در ساخت و تولید بویلر
 • مخازن هوایی زیر دریایی

 

کابرد مخزن تحت فشار در بخش غیر صنعتی

 

 • کپسول های مخصوص اکسیژن
 • تانک های ذخیره آب گرم مصرفی خانگی

 

حرف آخر

 

شرکت مبدل سازان کیمیا محصولات متنوعی دارد در این مقاله سعی کردیم در مورد مزیت و ویژگی های مخزن استیل و منبع تحت فشار صحبت کنیم. مخزن استیل و مخزن تحت فشار از محصولات پرفروش مبدل سازان کیمیا است. برای اینکه بتوانید بهترین نوع این محصولات رو خریداری کنید ابتدا در مورد تجربه آن شرکت تحقیق کنید. گروه مبدل سازان کیمیا به دلیل داشتن سابقه کاری و همچنین کیفیت‌های بالا و بهره وری از پرسنل ماهر و کارکشته در این زمینه توانسته است در تولید مخزن استیل و مخزن تحت فشار بسیار موفق باشد. اطلاعات کامل‌تر، مشخصات فنی و قیمت را با مراجعه به سایت مبدل سازان کیمیا بدست بیاوید.